Zavrieť

Porady

dsl orange meni podmienky

Zdravim,
je dobre obcas si pozriet oznamenie pre abonenta od poskytovatela a dnes som si nahodou pozrej aj fakturu.
Ja osobne mam pevny dsl internet od orangeu (20/5 Mbps). Pred par rokmi som mal tak isto pevny dsl, ale od telekomu. Kedze telekom zaviedol FUP a orange FUP nemal, tak som si objednal orange.
Co je "FUP" a co je "neobmedzene data".
Celkom presne si v tomto isty nie som, ale malo by to byt to iste. FUP by malo byt uplne bez obmedzeni (aj casovo, aj datovo aj rychlostou) a "neobmedzene data" by malo byt bez obmedzene, casovo, datovo, ale rychlostou uz nie. Cize ak dosiahnem nejaky limit (ktory si poskytovatel urci (napr 300GB)), tak znizia rychlost (na taku aku si poskytovatel urci (napr 256/64 Kbps)).
Nechcem tu teraz debatovat ci ja nejaky limit prekrocujem, alebo nie.
Skpirujem tu text, ktory som mal na fakture (kedze to mam na fakture, tak by sa to malo tykat aj mna).
Priznam sa, ze prvu vetu som si precital niekolko krat a nebolo mi vsetko celkom jasne
citat
"Vážený účastník služby Pevný internet DSL, od prvého dňa zúčtovacieho obdobia nasledujúceho po zúčtovacom období, ktoré nasleduje po
zúčtovacom období, počas ktorého Vám bolo doručené toto oznámenie, spoločnosť Orange ruší doplnkovú službu Neobmedzené dáta a
zároveň sa Limit pre objem prenosu dát na jedno zúčtovacie obdobie, ktorý je oprávnený účastník preniesť za jedno zúčtovacie obdobie, mení
z 5 GB NA 300 GB a zároveň sa rýchlosť prenosu dát po vyčerpaní limitu pre objem prenosu dát na jedno zúčtovacie mení z 64/64 kbit/s na
128/128 kbit/s. Spoločnosť Orange Slovensko, a.s. Vás týmto zároveň informuje, že v súlade so znením § 43 ods. 2 písm. c) zákona č.
351/2011 Z.z. v znení neskorších predpisov v prípade, ak tieto zmeny neakceptujete, ste oprávnený odstúpiť od zmluvy o poskytovaní
verejných služieb na poskytovanie služby Pevný internet DSL, a to bez sankcií. Právo na odstúpenie od zmluvy podľa predchádzajúcej vety
zanikne uplynutím jedného mesiaca odo dňa oznámenia vyššie uvedených zmien. Priemerná spotreba užívateľa s DSL internetom bola v
Orangei za minulý mesiac menej ako 50 GB, preto sa novo nastavená dátová hranica zákazníka bežne používajúceho internetové pripojenie
prakticky nedotkne. Cieľom tejto zmeny je vyššia kvalita pri využívaní internetového DSL pripojenia vo všetkých domácnostiach našich
zákazníkov."
Tie skomoleniny nechajme tak a podme na tie cisla.
Ako je mozne, ze Limit sa meni z 5 GB na 300 GB, ked orange ma neobmedzene data (ak je to napr. na sluzbu DSL mini, alebo DSL 5, preco to dali potom do faktury mne (ved ja som podpisal na zmluve, ze sa na mna nebude vztahovat FUP)).
Detto 64/64 kbit/s sa meni na 128/128 kbit/s.

Chcem by som vediet ci to prislo vsetkym zakaznikom dsl internetu od orangeu, alebo nie.
Este mam viazanost asi 1 rok, takze mam moznost odstupit od zmluvy bez sankcii (aj tak chcem vyskusat 50/05 Mbps, ale uz nie u orangeu)
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    misoft je offline (nepripojený) misoft

    misoft
    Naznačím ti to takto..... keď píšu neobmedzené dáta, tak to dodržia - budeš predsa stále môcť ťahať.
    FUP - Fair User Policy - mnohí píšu že bez obmedzenia, ale uplatňuje sa (i pri tých, ktorí akože FUP nemajú) - je to ich ochrana pred tzv. sťahovačmi, ktorí sú schopní za 24 hodín stiahnuť dáta v objeme 500GB - 1TB! A tým pádom obmedzia tých druhých, ktorí stiahli pár sto MB a odrazu padnú s rýchlosťou dole. A navyše - DSL - tam ten FUP bol, je a bude stále. U optiky by sa už dalo polemizovať.
    A k číslam: Čo sa ti nepáči? Zúčtovacie obdobie je 1 mesiac (najčastejšie) - doteraz si mal 5GB, po novom 300GB - nárast šesťnásobne. Na mesiac bohate stačí!
    Rýchlosť - zo 64 kbps na 128 kbps po uplatnení FUP - nárast dvojnásobný.
    Uvedom si jedno - že píšu napr. 50Mbps/5mbps rýchlosť - to nie je deklarovaná (zaručená) rýchlosť - to je najvyššia, ktorú (pri dobrej konštelácii hviezd, planét, Slnka a zhluku núl a jednotiek) môžeš dosiahnuť. V skutočnosti je často od 1/2 do 3/4 uvádzanej....

    A za ďalšie..... mám tušáka.... príde ti lajstierko s tým, či akceptuješ a malými písmenkami tam môže byť ďalšia viazanosť 24 mesiacov od tej doby, kedy podpíšeš.

    Rozhodnutie je na tebe......

    Poznámka: tie rýchlosti - maximálne - sa vzťahujú na sieť Orange! Čo je mimo ich siete, je často nebe a dudy. Takže to môže byť na nejaký server v XYZ rýchlosť max. hoci aj 300kbps v maxime.

    P.S. Ja mám súkromníka - 100/100mbps (tzv. symetrické pripojenie) - neobmedzený, ale FUP začne uplatňovať po prekročení 15GB za 24 hodín. Niektorí provideri takto zbrzdia do konca vyúčtovacieho obdobia, u mňa keď hodnota 15GB padne pod hranicu, naskočí plná rýchlosť. A dáta mi počíta od 08:00 do 23:00 - potom nepočíta (teda celkom 9 hodín bez zarátavania prenesených dát). I často som prekročil 15GB, ale FUP mi ani raz neuplatnil. A to hlavné - mám optiku.
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    bodliak nárast 6 alebo 60x ?
    misoft sorry za preklep..... samo že 60násobne... rýchlo som písal....
    nunenko "Priemerná spotreba užívateľa s DSL internetom bola v
    Orangei za minulý mesiac menej ako 50 GB,"
    Je také miešanie hruškojabĺk s hroznom. Veď predsa nemôžu do priemeru započítať oje?aných chudákov čo im skočili na ich Dsl mini s rýchlosťou 2/0,5 s tým čo si zaplatil rýchlosť 20/5. Je dosť logické, že ak si niekto priplatí za rýchlosť asi má na to dôvod a teda dá sa očakávať aj väčší objem prenesených dát.
    Fero11 OK, mne ide o princip. Ja nikdy nestiahnem viac ako 300GB, mozno, ze ani 200GB nie. Ale objednaval som si orange dsl s dobrym pocitom, ze nemaju FUP (a uz ho zavadzahu).
    V pripade ak by som stiahol viac ako 300GB tak rychlost znizia na 128/128 kbps co je velmi, ale velmi pomale.
    Viam, ze rychlost neni garantovana, ale aspon to im kvitujem, ze to dodrziavaju celkom dobre (vecerna spicka o 19:00) http://www.speedtest.net/my-result/4884710639
    Ale asi sa na to vybodnem, viazanost mam este 10 mesiacov
      zbaliť

    nunenko je offline (nepripojený) nunenko

    prďous, táraj, gágaj nunenko
    Teraz som sa informoval v Orange na FUP 300GB odpoveď:
    Pokial u nas budete vyuzivat pausal s mesacnym poplatkom aspon 10 eur s DPH, vieme Vam poskytnut 5 € zlavu z mesacneho poplatku pevneho internetu. Mesacny poplatok za pevny internet by bol pre Vas vo vyske 9,99 eur s DPH. Pri 24 mesacnej viazanosti mate k dispozicii uplne neobmedzeny objem dat.

    bodliak je offline (nepripojený) bodliak

    bodliak
    Zrušia doplnkovú službu "neobmedzene" a limit posunú tak, že to prakticky zostane neobmedzene.
    Čo sa zmení ?
    Od ďalšieho obdobia nemáš neobmedzene. Máš mesačný limit 300 GB.

    Ak prečerpáš, máš 128kbit do konca obdobia.

    Ak sa ti nepáči, bež inam.

    dsl orange meni podmienky

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.