Zavrieť

Porady

Je povinnosťou obce zaplatiť za všetky aktivity ktoré sa týkajú výstavby obecnej cesty ktorá bude viesť cez moju záhradu?

Cez moj pozemok má viesť obecná cesta. Obec sa dohodla s majitelmi že im časti pozemkov kde bude viesť cesta predajú za symbolickú sumu. Ja mám na svojom pozemku ťarchu kvoli uveru na dom. Obec ma požiadala aby som požiadal svoju banku o vynatie ťarchy na čast kde pojde cesta aby mohli začať stavať. Banka žiada nový znalecký posudok ktorý už nebude obsahovať čast ktorú "predám" obci a na základe toho može banka vyňať časť pozemku . posudok bude niečo stáť a zdá sa mi nefer, že by to malo ist z mojho vrecka. Mám právo žiadať obec aby mi to preplatila? Vopred dakujem za rady
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

  Mária27
  Samozrejme, ve´d ide o dohodu. Dokonca by si mohol s obcou jednať o výške tej "symbolickej sumy". Veľa pozemkov nie je vykúpených preto, že sa na cene nedohodli. Aj pri vyvlastnení nemôže byť cena nízka.
  autorizovaný geodet / mediátor ...viac Ondrej Kozlovsky
  Mna by najskor urcite zaujimalo, kde vlastne naozaj ta cesta povedie, a hlavne ci plan a realizacia nebude rozdielny, aby sa nestalo, ze nakoniec cestu postavia uplne inak a zasiahnu viac, menej, alebo vobec.

  Nasledne ako je spomenute, treba si dat spravit
  - geometricky plan na oddelenie tejto casti
  - znalecky posudok na cenu oddclenenej casti
  - suhlas banky
  - kupna zmluva
  - spravne poplatky (kataster, ...)
  - ak bude treba aj zmena druhu pozemku
  - cele to vybehat

  Teda na toto vsetko treba mysliet, ze sa udeje. T.j. pre Vas by mal byt ten výsledok, ze vyzsie spomenute uhradi obec a Vam uhradi cenu za pozemok. T.j. v pluse budete Vy. A samozrejme suhlas na vystavbu im date az vtedy ked toto vsetko bude prichystane
  janaizarikova dakujem, geometrický plan už dala zhotoviť obec,mám ho doma, riadetelovi banke sme volali aby dal suhlas na oddelenie a ten nám povedal že potrebuje k suhlasu novy znalecký posudok pozemku s domom bez oddelenej časti. Preto by som bola rada a budeme na tom trvat aby ten znalecky posudok zaplatila obec
  pracujem v stavebnej agende Miloš Mičega - CIMOM TN
  Všetko je len a len na dohode.
  Ak by nebola vystavba cesty aj, alebo najmä v môj prospech, tak by som všetky náklady preniesol na obec.

  Miloš Mičega - CIMOM TN

  ---------------------------------------------------------------------------

  Vystupuje tu viac faktorov, ktorými som sa nezaoberal.

  1. Obec, ako stavebník, môže stavať, len ak vlastní pozemok alebo má k nemu iné právo podľa paragrafu 139 ods. 1 stav. zákona /SZ/ (nájomná zmluv; zmluva o budúcej zmluve a pod.).

  V tomto prípade sa jedná o zmluvný vzťah a všetko si viete dohodnúť. Dokonca banka, ako záložný veriteľ, bude vystupovať v tomto procese, resp. bude mať právo na uplatnenie svojich práv.

  2. Územné rozhodnutie môže byť vydané aj bez súhlasu vlastníka pozemku. To vtedy, ak sa dá pozemok na stavbu vyvlastniť (par. 38 SZ). Predpokladom pre vyvlastnenie je verejnoprospešnosť stavby. Táto stavba by musela byť zahrnutá v územnom pláne, v jeho záväznej časti, ako verejnoprospešná stavba. Inak sa vyvlastniť nedá. V prípadnom vyvlastňovacom konaní by do procesu opätovne vstúpila banka, ako záložný veriteľ.
  Ku stavebnému konaniu však už musí byť splnený bod č. 1 vyššie.

  Takže či zaplatíte posudok alebo nie je len na Vás. Platí to, čo som napísal ako prvú reakciu. Ak je cesta aj vo Vášom záujme, tak si to zvážte (nie ste povinný). Ak nie je a dokonca Vás budú vyvlastňovať, tak by som dobrovoľne neplatil nič.


  POZNÁMKA :
  Ak už raz niečo zaplatíte bez predchádzajúcej dohody alebo zmluvy, ťažko to budete na niekom vymáhať, aby Vám to zaplatil.

  Miloš Mičega - CIMOM TN
  Naposledy upravil Miloš Mičega - CIMOM TN : 06.01.16 at 09:07 Dôvod: Doplnenie rozsahu
  však jasné že banka sa bráni keď nehnuteľnosť s hodnotou 100 tis im spadne na 50 tis € - z dôvodu výstavby cesty stredom cez pozemok
  janaizarikova banke vela neubudne cca 1000e z hodnoty, skor pozemok ziska na cene kedže bude mat pristup z predu aj zo zadu ale ja tu riesim iný problem

  Je povinnosťou obce zaplatiť za všetky aktivity ktoré sa týkajú výstavby obecnej cesty ktorá bude viesť cez moju záhradu?

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.