Zavrieť

Porady

Dedenie po strýkovi

Chcel by som sa opytat, ze aky je postup urcovania podielov pri dedeni, ked je k spoluvlastnictvu pridruzeny aj status "žili s poručiteľom najmenej po dobu jedného roku pred jeho smrťou" ??? Podrobnejsie: Moj striko (ma to na kahanku) je 6/8 vlastnikom bytu. Ja a moj bratranec me kazdy 1/8. Kluc po smrti je jednoduchy, kazdy dostane 1/2. Ale ja zijem so strikom viac ako rok v spolocnej domacnosti a staram sa o nu. Bude toto pri dedenicskom konani zohladnene, myslim tak, ze bratranec dostane 1/3 a ja 2/3, alebo sa mylim? Dakujem vam vopred za odpoved.
3 komentárov     zbaliť
kn-alka mimo témy: žiješ so strýkom a staráš a o ŇU? zaujímavé
jslancik o domácnosť sa stará. tiež mi to nebolo jasné, ale...
kaiz ano, myslel som domacnost
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    kaiz Pekny odkaz, Dakujem :-) To som netusil, ze je to tak komplikovane, ale splnam podla toho definiciu zili v spolocnej domacnosti. Ale hlavne by som potreboval odpoved k tomu rozlusknutiu dedicskych podielov, ak sme teda len dvaja dedici, aky tam vnikne ten prerozdelovaci kluc???
    arizona Samotne "zit v spolocnej domacnosti" ti este nedava automaticky pravo na vacsi podiel z dedicstva. Je tam mnoho inych podmienok..nepredstavuj si to tak jednoducho. To by sme sa si vsetci s radostou nastahovali do spolocnej domacnosti nasim bohatsim pribuznym
    misoft Kľúč (vo všeobecnosti) je taký:
    Skupiny dedičov sú rozdelené na skupiny
    http://peniaze.pravda.sk/obcan-a-sta...znych-dedicov/
    Podľa toho ty spadáš do tretej, max. štvrtej skupiny.
    Ak si si myslel, že ti dá výhodu to, že si bol v spoločnej domácnosti (čo je druhá skupina) - tak tým, že si v ďalšej skupine toto vylučuje. Je tam potrebné splniť JEDNU z tých uvedených podmienok:
    "Osoby, ktoré s poručiteľom žijú v spoločnej domácnosti počas jedného roka pred smrťou, podľa Občianskeho zákonníka dedia len vtedy, ak spĺňajú jednu z dvoch podmienok: buď sa starali o spoločnú domácnosť, alebo boli výživou odkázané na poručiteľa."
    Musíš si uvedomiť, že najskôr sa ide po príbuzných, až potom po tých nepríbuzných...
      zbaliť

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Nie je prípustné tzv. zdvojenie dedičstva. Teda ak dedíš ako synovec, nezáleží na tom, či by si mal alebo nemal právo dediť aj ako spolužijúca osoba.
    kaiz Dakujem za odpoved.
    kopretinka 14.12.15 13:08 priradil do Porady

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.