Zavrieť

Porady

Platiť do fondu opráv aj bez listu vlastníctva?

Všetkým pekný deň. Mal by som jednu dôležitú otázku. Mám možnosť kúpiť podkrovný byt, ktorý je už od jeho postavenia/rekonštrukcie podkrovia staršej bytovnky, teda cca 12 rokov, len holobyt. Niektorí pôvodní nájomníci (teda konkrétne jedna osoba) nesúhlasia s tým, aby tí, ktorí bývajú v nadstavbe, obdržali list vlastníctva. Takže už 12 rokov 11 rodín žijúcich v podkorvných bytoch neplatia do fondov opráv - keďže nemajú listy vlastníctva.
Ja by som mal tento posledný voľný holobyt kupovať v januári a na bytovom družstve mi povedali, že až sa roaz podarí získať list vlastníctva, budem musieť doplatiť do fondu opráv uplynulých 12 rokov, teda do dnešnej doby cca 3 800€. Ale mne sa to nezdá. Prečo by som ja, kto má platnú kúpnu zmluvu napr od, 1.februára 2016, mal platiť do fondu za obdobie, kedy som tam nebýval a teda som ani nebol vlastníkom bytu?
Má bytové družstvo, po ukončení všetkej byrokracie a konečnom vydaní listu vlastníctva (nikto netuší, kedy to bude) právo žiadať o spätnú platbu odo mna?
Dúfam, že som bol dostatočne zrozumiteľný. Vopred ďakujem za Vaše rady.

PS: Tiež mi bolo povedané, že kým nemám list vlastníctva, tak nemusím platiť daň z nehnuteľnosti. To znamená, že ostatné rodiny bývajúce v podkrvých bytoch už 12 rokov neplatia daň z nehnuteľnosti??? Aj tam bude neskôr štát žiadať o jej doplatenie za uplynulých 12 rokov?
buchač Nekupuj ten byt - nebudeš platiť.
Nebudeš platiť - doplatíš na to.

12 rokov 11 rodín neplatí ??? Snáď zlý sen...
Riadna spoločnosť...češi by povedali "sešlost"....
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Ak by aj predchádzajúci majiteľ urobil dlh, nemôže sa vymáhať od nového majiteľa bez dohody o prevzatí dlhu. Ak nie je tiež dlh súdne vymáhaný, premlčuje sa.

    Je potrebné zistiť, na akom základe k prerábke podkrovia došlo. Predpokladám, že bol vyslovený súhlas nadpolovičnej väčšiny vlastníkov v dome so vstavbou bytov. Pred rokmi bol problém zapísať vlastníctvo nových bytov vkladom do katastra ak nesúhlasil aspoň jeden vlastník. Bolo z toho niekoľko známych súdov. Nakoniec sa to vyriešilo novelou bytového zákona tak, že vlastníctvo sa zapisuje záznamom na základe zmluvy o vstavbe (§§ 21, 22).

    Ak byty právne neexistujú, ani platenie do fondu nemá právny základ. Pravdepodobne sú užívané spoločné priestory. Tam by sa mohla vyčísliť nejaká odplata za užívanie (akoby nájomné).
    Ak sa však pri výstavbe dohodlo iné plnenie, napr. že majitelia nových bytov opravia strechu, platí taká dohoda. Povinnosti vlastníkom vzniknú až po získaní vlastníctva.

    Tak nech si to všetci rozmyslia.
    cagar Veľká vďaka za užitočné info. Ano, súhlas s prerábkou podkrovia prešiel veľmi tesne - na nevôlu niekoľkých pôvodných vlastníkov, ktorí na truc vydanie LV blokujú už spomínaných 12 rokov (keďže treba 100% súhlas všetkých majiteľov bytov).
    Ináč podkorvný byt, o ktorý mám záujem má aj kolaudačné rozhodnutie. Len nerozumiem, prečo by bytový podnik spätne vymáhal dlh za neplatenie do fondu opráv, keď nevydaním LV vlastne potvrdili to, že súčasní majitelia podkorvných bytov nie sú právoplatnými členmi bytového domu a spolku majiteľov bytov.

    Ano, platiť za spoločné priestory, to chápem, ved by som využival ich schodisko.

    Ja len reku, že ak by som daný byt kúpil aj za súčasného stavu, či sa ma spätne nedotknú takéto neplánované dlhy z minulosti.
    Mária27 100% súhlas všetkých majiteľov bytov už netreba. Dajte návrh na záznam do katastra.

    Pozri § 21 bytového zákona:
    (3) Zmluva a jej zmeny sa zapisujú do katastra nehnuteľností.24f)

    Poznámka : 24f): § 34 a § 46 ods. 5 a 6 zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 162/1995 Z. z. v znení neskorších predpisov.
    Teda § 34 katastrálneho zákona = záznam vlastníctva (nie vklad)
    cagar Nazdar. No presne tak, ako všetci ďalší jedenácti majitelia, ktorí tam už 12 rokov bývajú. No proste, čisté Kocúrkovo. Ale bol som aj na bytovom družstve, aby som sa informoval o súčasnej situácii. Kúpiť to môžem, deložovať ma nebudú, len v súčasnej dobe nedostanem LV, lebo to ešte stále blokoujú pôvodní obyvatelia z nižších poschodí. Problém môže byť len vtedy, ak to budem chcieť predať ďalej (čo neplánujem), lebo bez LV to nik iný chcieť nebude. :/

    Platiť do fondu opráv aj bez listu vlastníctva?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.