Zavrieť

Porady

je zmluva o dielo podľa autor. zákona príležitostný príjem?

Musím si podať DP, ak som mala okrem príjmu zo závislej činnosti (HPP) aj príjem z 2 samostatných zmlúv o vytvorení diela uzatvorených podľa autorského zákona (§ 39, druhá v kombinácii § 39 a §40 - licencia)?
Odmena-príjmy za obe spolu sú 230€. Je nutné tieto príjmy priznať podľa § 6 zákona o dani z príjmu, alebo je možné ich považovať za príležitostný príjem a v sume do 500€ ich nikde neuviesť?
Na internete som našla protichodné názory, tak dúfam, že mi poradí niekto z vás. ďakujem vopred
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    Úplne na začiatku § 8 (ostatné príjmy) je - ostatnými príjmami, ak nejde o príjmy podľa § 5 až 7 sú .... Keďže autorsky honorár je príjmom podľa § 6 ods. 2 -aktívny príjem, ods 4 - pasívny príjem, nejde o ostatný príjem podľa §8, kde by bolo možné 500 € odpočítať. Takže treba podať DP. Od tohoto roku to už bude príjem zdaňovaný zrážkovou daňou, ak nepodpíšete dohodu, že to tak nechcete.
    naadja ďakujem veľmi pekne!
    Jonathan K tejto otázke by som mal aj ja podotázku :,mal som príjem v r.2016 za kurátorskú činnosť 800 € zaradil by som do oddielu VIII: riadok 1.môžem odpočítať 500 € ?alebo patrí do iného riadku a nedá sa odpočítať 500 €.

    je zmluva o dielo podľa autor. zákona príležitostný príjem?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.