Zavrieť

Porady

Môžem požiadať o vydedenie?

Dobrý deň. Chcel by som poradiť. Sme 3 bratia a minulý rok nám zomrel otec. Na dedičskom konaní ku ktorému dokladoval papiere najmladší brat a mama sme sa dohodli,resp. mama navrhla,že mňa a staršieho brata vyplatí. Najmladší brat sa vzdal dedičstva. No po cca mesiaci sme obdržali papiere zo súdu.Išlo o to,že na dedičskom konaní brat s mamou nedodali mínusy po otcovi a zatajili nám to.Teraz zo starším bratom splácam dlhy,ktoré po zisteniach ani nie sú našich rodičov,ale najmladšieho brata,pretože mu chceli pomôcť pri jeho finančných problémoch a zadĺžili sa,aby on splatil svoje.Samozrejme všetky dlžoby boli písané na mamu a otca. Teraz z bratom nemáme vyplatené ani dedičstvo( ktoré sa zaviazali vyplatiť do pol roka) a splácame "bratove dlhy". Keďže časť z tých dlhov je písaných na mamu a ja už nechcem splácať bratove dlhy a nechcem aby ich splácali ešte aj moje deti,ak sa nedajbože s mamou niečo stane, chcem aby ma vydedila. Viete mi poradiť čo mám urobiť. Ďakujem
4 komentárov     zbaliť
jslancik to je ale h****l...
Mária27 a máte ešte čo dediť?
jardo35 No ešte maminu čiastku domu. Ale ja som už tak z toho znechutený,že s tým nechcem mať už nič spoločné!
Mária27 Ak by vám to vyrovnalo splácanie, nech vám to matka daruje. Ved aj tomu najmladšiemu darovali. Ten jeho dar by ste mohli započítať pri dedičstve - on by už po mame aj tak nededil.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    pepsikova je offline (nepripojený) pepsikova

    ...originál... pepsikova
    ..môžeš súdnou cestou napadnúť rozhodnutie o dedičskom konanía to z toho dôvodu, že matka-ako dedič po manželovi, neuviedla kompletné informácie o stave majetku a dlhov..lebo notárka sa isto pýtala na movitý a nemovitý majetok a dlhy..a ak matka neuviedla, že po otcovi zostali dlhy, je obnovenie dedičského konania súdnou cestou správne..ty, ako dedič v druhom rade-teda syn, máš právo vtedy sa toho dedičstva vzdať,aby si nemusel vyplatiť dlhy po otcovi, zvlášť v prípade, ak sa otec zadlžil kvoli jednému dieťaťu a ostatné tým trpia..do návrhu na obnovenie dedičského konania napíš aj výšku dlhov, ktoré si doteraz zaplatil ..
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    jardo35 A nevadí to,že už je vyše roka po dedičskom konaní?
    pepsikova ..keďže si ako dedič nevedel o dlhoch svojho otca,ktoré mal kvoli druhému synovi, môžeš súdne vymáhať od matky a tvojho brata vrátenie peňazí-je to dosť na dlhé lakte a treba mať dôkazový materiál (zmluvy o dlhoch )..a dokázať, že matka klamala pri dedičskom konaní a teba vedome zaťažila dlhmi..dedičské konanie sa síce neobnoví, ale súd preskúma náležitosti, uvedené tebou a aj zápisnicu z dedičského konania,matka bude musieť vypovedať-požiadaš o jej vypočutie pred súdom,tak isto aj brat, ktorému otec peniaze dal,no a možno sa dobiješ svojho práva..
    Mária27 Obávam sa, že na obnovu je neskoro - už spláca, dozvedel sa to asi dávnejšie. Podľa § 230 obč. súdneho poriadku :
    (1) Návrh na obnovu konania treba podať v lehote troch mesiacov od toho času, keď ten, kto obnovu navrhuje, sa dozvedel o dôvode obnovy, alebo od toho času, keď ho mohol uplatniť.
      zbaliť

    profesional je offline (nepripojený) profesional

    Ak chcem robit veci lepsie, musim ich robit uplne inak. Ten kto ma pozna vie, ze ja a konvencne myslenie nejdeme prilis dohromady. ...viac profesional
    Vydedenie je jednostranný právny úkon, pre vykonanie ktorého ne legitimovaný len poručiteľ. Žiadosť o vydedenie je právny nezmysel.
    Naposledy upravil profesional : 04.01.16 at 19:08
    Mária27 pozri zadanie: ak sa nedajbože s mamou niečo stane, chcem aby ma vydedila.

    bodliak je offline (nepripojený) bodliak

    bodliak
    1. Za dlhy po poručiteľovi ručíš iba do výšky ceny nadobudnutého dedičstva.
    2. Keď sa s mamou niečo stane, odmietni dedičstvo ty. Vydedenie je možné len v špecifických prípadoch, tvoj problém nerieši.
    jardo35 Viem,že ručím iba do výšky ceny nadobudnutého dedičstva,ale mňa štve to,že to nie sú originál dlhy našich rodičov,ale bratove,ktorý nás oklamal. No len keď sa vzdám dedičstva a urobia to aj moji bratia,tak sa aj tak nevyhnem plateniu. Preto rozmýšľam,či vydedenie nebude najlepší spôsob.

    Môžem požiadať o vydedenie?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.