Zavrieť

Porady

Novoobjavený majetok

Notar nezahrnul dom do detictva, nepockal na vypis z katastra a dedic si to nevsimol. Prebehlo dedicske konanie a teraz to notar riesi ako novobjaveny majetok nove konanie (bude sa musiet platit dan z dedictva). Dom je na zosnulu osobu v katastry. Postupoval notar nespravne alebo dedic si to mal vsimnut pred dedicskym konanim?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    LeonN1 je offline (nepripojený) LeonN1

    LeonN1
    Tazko posudit ci notar konal zle alebo nie ...ked nieco podpisujem tak si to aj precitam ...bezna prax slovakov ze najprv konam a potom zistujem o co slo ...
    Kazdopadne dan z dedicstva sa neplati uz nejaku hodne dlhu dobu ....
    Notarovi ale odmena PATRI ....!!
    Je potrebne rozlisovat pojmy ...notar Vam nesposobil ziadnu skodu, škoda nevznikla !
    Zacne sa nove konanie kde sa prejedna dom na ktory sa z nejakeho dovodu zabudlo...
    A preco notarovi odmena patri ??
    No preto lebo ak by sa dom prejednaval v povodonom konani ..tak vseobecna hodnota dedicstva by bola vyššia teda aj poplatok ktory ste platili by bol vyssi...
    Teraz v novom konani sa bude vychadzat IBA z hodnoty domu a teda aj poplatok sa bude ratat IBA z tejto hodnoty... teda suma sumarum "iba doplatite" to co by ste platili v prvom konani ak by sa na dom nezabudlo.
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    draik V skutočnosti dedič zaplatí viac, keďže odmena notára je degresívna.
    LeonN1 zavádzate ..uveďte o koľko viac ??? v akom vyznáme degresívna...? dedič zaplatí takmer to iste ako keby sa všetko prejednalo v jednom konaní...
    draik Viď vyhláška o odmenách notárov. K tomu súdny poplatok za podanie návrhu na prejednanie dedičstva k novoobjavenému majetku.
    branislavp LeonN1, nesúhlasím s tebou, akonáhle sa otvorí nové ded.konanie, notár si vypýta ten najmenší poplatok podľa sadzobníka, hoci by sa mal dediť iba napr. pozemok zabudnutý o výmere 200 m2. V našom prípade to bola suma ešte na koruny 750,- Sk za zabudnutý pozemok o výmere 375 m2-orná pôda. V prípade že by to bolo vysporiadané už pri prvom dedičs.konaní -novoobjavený majetok, určite by tam figurovala smiešna halierová suma za ornú pôdu.
      zbaliť

    misoft je offline (nepripojený) misoft

    misoft
    Opravia ma, ak napíšem zle.
    Pokiaľ notár nepočkal na výpis z katastra (teda sa úplne nepresvedčil, čo všetko patrí nebohému a do dedičstva) - je to chyba notára, mal by otvoriť uzatvorené dedičské konanie pre novoobjavený majetok.
    Vzhľadom k jeho "pochybeniu" - nemal by mať nárok na odmenu. Dokonca i notári sú zodpovední, ak pochybia a pochybením spôsobia škodu.

    http://www.etrend.sk/ekonomika/notar...inzeratmi.html
    Zorenka1 Daň z dedičstva bola zrušená od 01.01.2004.. Po prejednaní dedičského konania sa priamo u notára platí odmena notára - ako súdneho komisára podľa hodnoty majetku, ktorý je predmetom dedenia.Táto platba odmeny pre notára sa potom rozdelí medzi dedičov podľa hodnoty majetku, ktorý ten.ktorý nadobudne. Notár potom zašle rovnopis na Okres. súd, kde právoplatnosť. Po právoplatnosti dedičského rozhodnutia každý účastník musí zaplatiť ešte poplatok cca 17 eur - za prejednanie dedičstva. Takže výška notárovej odmeny- nie dedičská daň - je závislá od hodnoty majetku, ktorý je predmetom dedenia. Notári predsa volajú dedičov k predbežnémi konaniu, na ktorom dedičia označia majetok nebohého, pretože, ak má trebárs vkladové listy, kuponové knižky o nich sa z výpisu nedozvie. A že by ste si nevšimli rodinný dom? V tomto smere si zastávam notára.
    misoft Zorenka... pokiaľ by si si hore prečítala - dediči si neboli istí, notár mal počkať na dokument z katastra, aby sa presvedčil o tom, či dom bol, alebo nebol majetkom nebohého. Možno dostal informáciu a nepočkal na potvrdenie daného stavu - konal bez overenia. A odrazu príde papier o tom, že dom patril nebohému a mal byť zahrnutý do prejednávaného dedičstva, ale urýchlením procesu notár ho nezahrnul... a teraz sa objavil ako nový majetok (a pritom mal byť prejednávaný spolu s ostatným).... V tomto notár pochybil, mal počkať na výsledok....a potom konať....

    branislavp je offline (nepripojený) branislavp

    branislavp
    salik, z vlastnej skúsenosti viem, že notár aj keby urobil chyby , zákon je postavený v neprospech dediča. Dedič pred uskutočnením ded.konania by mal vedieť, čo bude predmetom konania. Či majetok, alebo aj dlhy. Notár osloví dedičov, jeden z nich notárovi oznámi aktíva, čí pasíva po poručiteľovi. Notár na základe získaných informácií zabezpečí z katastra potrebné výpisy LV - majetok po poručiteľovi k prededeniu a komunikuje s dedičmi, ak by mu niečo nebolo jasné. Akonáhle dedičia podpíšu osvedčenie o dedičstve, svojim podpisom súhlasia so všetkým, čo je v osvedčení uvedené.. Po nadobudnutí právoplatnosti osvedčenia o ded.konaní všetky zmeny zapíše kataster podľa tejto listiny. Preto dedič musí mať všetko v merku, pri dedičs.konaní, aby sa na niečo neopomenulo. A keď sa tak stane, skutočne sa musí podať na okresný súd nový návrh na prejednanie tzv novoobjaveného majetku a s tým sú spojené samozrejme ďalšie náklady.

    Novoobjavený majetok

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.