Zavrieť

Porady

tvorba rezervy na nevyfakturované dodávky a služby od 1.1.2015

Zmenou zákona o dani z príjmov od 1.1.2015 §20 ods.9 písm a) sa tvorba rezerv na nevyfakturované dodávky a služby nepovažuje za daňový náklad. Týka sa to nevyfakt. nákupov účtovaných na 323 alebo aj tých na 326 (určité časové vymedzenie a určitá výška záväzku)? Ja by som nevyfakturované dodávky účované cez 326 nepovažovala za tvorbu rezervy a teda ani nedaňový náklad ale naopak náklad daňový, nie som si tým istá, poradíte mi ?
a_je_to Čo si neprečítaš v zákone, to nemožno náhradne vymyslieť. Asi takto to vyzerá :
(9) Daňovým výdavkom je aj tvorba rezerv účtovaná ako náklad1) na
a) nevyčerpané dovolenky vrátane poistného a príspevkov, ktoré je povinný platiť zamestnávateľ za zamestnanca, mzdu pri uplatňovaní konta pracovného času80ab) vrátane poistného a príspevkov, ktoré je povinný platiť zamestnávateľ za zamestnanca, nevyfaktúrované dodávky a služby, zostavenie, overenie, zverejnenie účtovnej závierky a výročnej správy a na zostavenie daňového priznania, rezervy na vyprodukované emisie v zmysle osobitného predpisu;149) to neplatí u daňovníkov účtujúcich v sústave jednoduchého účtovníctva,
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  karakul je offline (nepripojený) karakul

  karakul
  neviem, ale mám veľmi zmiešané pocity z publikovaných rozporuplných výkladov zákona o dani z príjmov i postupov účtovania a že chýbajú akékoľvek reakcie k nim a snahy o korekciu...

  Postupy účtovania §50:
  (6) Na účte 326 – Nevyfakturované dodávky sa účtujú položky neúčtované ako obvyklé záväzky, napríklad nevyfakturované dodávky, prijaté služby, ak účtovná jednotka na základe zmluvy, dodacieho listu alebo iného dokladu pozná výšku záväzku do dňa zostavenia účtovnej závierky. Ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka sa účtujú upravujúce závierkové účtovné prípady, napríklad ak na základe účtovného dokladu účtovná jednotka získala informáciu o výške záväzku a obstarávacej cene majetku, ktorý bol obstaraný do dňa, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka.

  Na účte 326 sa účtuje tak, ako pred rokom 2015, a čo sa týka zdaňovania, žiadne vylučovanie faktúr účtovaných na účte 326 z titulu novelizácie ZoDP, § 20, ods.9.!!!
  Samozrejme tým nie sú dotknuté ostatné ustanovenia ZoDP - napr. §17, ods.19, t.j. zvýšenie ZD o nezaplatené menované záväzky...

  k tej zmene §20 ods.9 písm a):
  daňovým výdavkom nie je TVORBA REZERVY NA NEVYFAKTUROVANÉ DODÁVKY a nie účet 326 - Nevyfakturované dodávky a služby !!!

  Snáď netreba vysvetlovať rozdiel Rezervami a Nevyfakturovanými dodávkami.

  REZERVA - ak je neurčité časové vymedzenie alebo výška záväzku
  NEVYFAKTUROVANÉ DODÁVKY - známa výšku záväzku do dňa zostavenia účtovnej závierky.

  Hlasovalo 9 pouzivatelov

  Užitočné (9)
  a_je_to, kattka.c, tina.mm, Sarlotka, skovco, TomasBugiy, bea, Consultix, Kristina27
  9
  3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
  a_je_to ok ... toto je zrejme tá správna odpoveď na otázku
  karakul ... názory na problematiku sa líšia, mrzí ma len, že na Porade už pomaly nemá kto diskutovať.
  Consultix Suhlasim, preto som k tomu napisal par slov, ako sa to da vysvetlit "od konca"
    zbaliť

  Consultix je offline (nepripojený) Consultix

  Consultix
  Treba rozdelovat "tvorbu rezervy", "tvorbu rezervy na nevyfakturovane dodavky" a "nevyfakturovane dodavky".
  Pozrime sa na to z druhej strany: Ak by naklad uctovany prostrednictvom uctu 326 (nevyfakturovana dodavka) nebol danovo uznatelnym v roku ked sa o nom uctovalo (faktura za december, dorucena zaciatkom januara), tak by predsa bol poruseny princip casovej suvislosti. Samozrejme sa nebavime o nakladoch, ktorych danova uznatelnost je viazana aj na inu podmienku (napr. zaplatenie).

  a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

  a_je_to
  nedá sa to formátovať, ani editovať, ale nevyfakturované dodávky a nasledujúce sú z uvedeného znenia škrtnuté. Dokonca ani obrázok sa nedá pripojiť, takže si to iba predstav, alebo pozri rovno tu v Zodp, § 20, ods. 9.
  citacia.png  
  5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
  petkor Toto by aj mňa zaujímalo. Takže lopatisticky. Faktúra za tovar od dodávateľa nám príde až v januári 2016, ale my sme tovar prijali už v decembri. Je to uznateľný náklad v 2015? A druhý prípad - faktúra od dodávateľa za služby (výkopové a zemné práce) nám príde až v januári 2016, ale my sme túto službu prijali už v r. 2015, dokonca sme ju už aj s našou pridanou hodnotou fakturovali odberateľovi a dielo sme ukončili. Je to uznateľný náklad roku 2015? Obdiva prípady by som účtovala cez 326, keďže do uzávierky budem mať faktúru.
  Ďakujem veľmi pekne za odpovede.
  renča1 Fakturu za tovar a aj fakturu za sluzby- vykopov.prace ak je vznik danovej povinnosti r.2015 sa po podani dph nauctuje do 12/2015 cez inter.doklad 5xx/326 a je danovo uznany pretoze poznas vysku zavazku.
  a_je_to Ja všetky došlé faktúry, ktoré mi prídu do 31.3. a majú dátum dodania do 31.12. predchádzajúceho roka, dávam na 321 a do nákladov. Samozrejme okrem tých, čo do nákladov môžu ísť až po zaplatení, tie pôjdu ako pripočítateľné. Skrátka časová hranica je 31.3. a mám právo si ju takto určiť. Iba ak by dovtedy nebola faktúra, tak dám na 326 a pripčítateľnú. Ak faktúra s dodaním do 31.12 nepríde za mesiac, treba naháňať dodávateľa, nech ju doručí. Ak faktúru dáš na 326, musíš ju vylúčiť zo základu dane, taká je zmena zákona.
  Orsz Nie je možné všetko takto zúčtovať k 31.12. kvôli DPH, ak dodávateľ uvedie na faktúru dátum dodania pre DPH až v r. 2016, napr. teraz je to aj vyúčtovanie ZSE dňa 4.1.2016 a je to vyúčtovanie za 12/2015, rovnako vodné 8.1.2016, ale vyúčtovanie je od 9/2015 - 1/2016 ... na toto sa proste musí tvoriť 326. Resp. mohlo by sa to tvoriť časovým rozlíšením cez 385,383 ... tam je tiež otázne, či v prípade časového rozlíšenia nemožno uznať do nákladov takúto tvorbu.
  a_je_to Neviem čo riešiš svojím komentárom, ale my so zadávateľkou otázky riešime zaúčtovanie nákladov k tovaru, dodanému v decembri, ku ktorému príde faktúra v januári. A ďalej, že či bude daňovo uznaný náklad, ak to zaúčtuje z tohto dôvodu na 504/326. Na to som jej odpovedal. Ostatné tvoje sú síce užitočné kreácie, ale už mimo tejto témy. Ale dííík za upozornenie aj pre iné dodávky a iné košatejšie alternatívy.
    zbaliť

  tvorba rezervy na nevyfakturované dodávky a služby od 1.1.2015

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.