Zavrieť

Porady

stavebné práce - prenos DPH - novela zákona

Ak vykonávam nejaké stavené práce uvedené v sekcii F - napr. oprava kúrenia - uplatňujem režim "prenosu daňovej povinnosti" len keď máme Zmluvu o dielo? Keď ZoD nemáme, uplatňujeme bežný režim?
8 komentárov     zbaliť
Jarka 1 A to vôbec nevystavujete fa, aj keď máte ZoD?
Kristina27 FA vystavujeme, jasné. Nemáme ZoD, len objednávky.
gabi1111 vkladám prílohu na vysvetlenie samozdanenia stavebných prác.
kn-alka MIMO TÉMY: ako sa pridáva súvisiaca otázka? Chcela by som sa spýtať, či sa tieto "stavebné práce" týkajú aj opráv už existujúcich budov - napr. oprava ústredného kúrenia, alebo len stavebné práce na nových budovách?
Kristina27 oprava rozvodov kúrenia je stavebná práca v sekcii F - FA bez DPH - prenos daňovej povinnosti, jasné, že aj na existujúcich budovách, častejšie veď opravuješ staré ako nové :-)
kn-alka len všade je písané: práce na..... patria tam teda aj opravy? Môžem fakturovať oprava ústredného kúrenia?
Kristina27 keď si pozrieš prehľad niektorých činností, ktoré patria do divízií 41-43 CPA, čo vydala FS, tam je zoznam, na r. 106 sú inštalatérske a kúrenárske práce a na r. 111 oprava rozvodov kúrenia, ja sa držím toho, hoc je pravda, že všetky činnosti sveta tam uvedené určite nie sú, ale aspoň približne :-)
https://www.financnasprava.sk/_img/p..._Oznam_CPA.pdf
kn-alka super - vďaka
túto tabuľku som ja nemala
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  Jarka 1 je offline (nepripojený) Jarka 1

  Jarka 1
  Prenos robíš, ak faktúruješ platcovi DPH a nezáleží, či máš , alebo nemáš aj zmluvu o dielo.
  5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
  Kristina27 Ďakujem. Ak firma robí prevažne také stavebné práce, ktoré sú uvedené v sekcii F pre platiteľa DPH, má nárok na odpočet DPH pri nákupe materiálu na tieto práce, potom bude mať skoro stále nadmerný odpočet, nie?
  Jarka 1 áno, však trochu najprv počítaj, za poslednú hodinu sa to tu už riešilo
  Kristina27 Čítam, čítam, no vôbec si neviem predstaviť, ako to bude v praxi, kým si na to zvykneme. Posudzovať každú činnosť.
  Hudy21 Ja si zase neviem predstaviť ako budu danovaci kontrolovat tie tisicky firiem, co im permanentne budu kazdy mesiac vznikat nadmerne odpocty.
  martuľa ako tomu správne rozumieť? Všade sa píše o prevode daňovej povinnosti,ale aj o tom, že nový spôsob uhrádzania DPH predstavuje možnosť a nie povinnosť platiteľa DPH. A ak platiteľ DPH spĺňa podmienky obratu, môže sa rozhodnúť, či nový spôsob platenia DPH využije, alebo nie.... čo si o tom myslíte?
    zbaliť

  gabi1111 je offline (nepripojený) gabi1111

  gabi1111
  oprava príkladu : Dodávateľ : vystavená FA podľa dohody má byť 1250,00 € sa nie 1000,00 € a odberateľ : prijatá faktúra má byť 1250,00 € a nie 1000,00 €. Pôvodný príklad som prispôsobovala p.Furmaníkovi a tieto čiastky som zabudla opraviť.
  Naposledy upravil gabi1111 : 01.03.16 at 16:50
  4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
  Kristina27 dobrá pomôcka, ďakujeme
  Hudy21 Kristina, chcel by som sa spytat, ako to teda riešite pri prácach na ktoré nemáte zmluvy o dielo, ale iba objednávky? Fakturujete bez DPH alebo s DPH? Lebo podľa mňa ta Vaša otázka zo 14.1. zostala nezodpovedaná, pretože v Usmernení FS je uvedené, že musí byť zmluva o dielo. Čo je väčšou chybou ak nemám zmluvu: faktúrovať bez DPH alebo s DPH?
  Kristina27 aj ja som si myslela, že musí, ale nie je to tak. FA bez DPH tie činnosti, na ktoré sa vzťahuje prenesenie daňovej povinnosti, bez ohľadu na to, či je ZoD, alebo len objednávka, či vôbec nič, tak to robíme od januára, snažím sa do poznámky okrem "prenesenie daňovej povinnosti" uviesť aj kód CPA, aby zákazník vedel a nebol prekvapený. Toto sa ale týka len odberateľov - platiteľov DPH.
  gabi1111 Materiál od "Poradca.sk " oddelenie dane, účt.odvody 2016 vydanie DUO č. 02/2016 o stavebných a iných prácach, cituje pri materiály o iných stav. prácach na druhej strane , že zmluvy možno nahradiť aj dodacími listami a preberacím protokolom. Možno to niekomu pomôže.
    zbaliť

  stavebné práce - prenos DPH - novela zákona

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.