Zavrieť

Porady

Moze socialna poistovna vymahat dochodok od neboheho ak si dochodok prevzal osobne v den svojej smrti?

Zdedil som dlh ktory sa tyka prevzateho starobneho+vdovskeho dochodku. Moj stary otec si doobedu prevzal dochod na poste a vecer zomrel . Peniaze po najdeni som pouzil na veci spojene s pohrebom no teraz po dedicskom konani sa ukazalo ze socialna poistovna ziada tieto peniaze naspat. Ma ted ana to pravo???
Tweety Od nebohého už určite nie.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    nemusí ich vrátiť, veď si prevzal dôchodok v deň výplaty a žil !!!!!!!!......
    kolegyňa takúto situáciu riešila so svojou starou mamou (pred rokom a pol) , dokonca "dievčatá" z našej pobočky SP nevedeli, či jej vznikol nárok, overovali to na ústredí, a stará nebohá ´mama nič nemusela vrátiť.....

    Hlasovalo 6 pouzivatelov

    Užitočné (6)
    Mária27, mzdarka renca, Katy a R, Xanti, Kvaka, Anik
    6

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Dôchodok sa vypláca mesačne vopred vo výplatných termínoch, ktoré určila sociálna poisťovňa. Ak dôchodca zomrel v deň splatnosti dôchodku, peniaze sa nevracajú.
    Pošta dokona môže vyplatiť dôchodok manželke už zomrelého - pozri link pošty bod 2.2.13.
    http://www.posta.sk/subory/1103/obch...-dochodkov.pdf

    Problém môže asi nastať, ak sa dôchodok vyplatí pred dňom splatnosti. To sa stáva napr. ak má splatnosť v sobotu, dôchodok sa mu vyplatí v piatok a on zomrie ešte v piatok. Podobne to môže byť ak sa zašle dôchodok na účet o pár dní skôr.

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    ak je to naozaj tak - tak treba napísať SP , že úmrtie nastalo až po prevzaní dôchodku.
    Pošta vypláca dôchodky (pokiaľ viem) len v párny deň - takže je to vždy po splatnosti .
    Na účet posiela SP každý deň (okrem víkendu a sviatkov) - ale aj keď by sa stalo, že je dôchodok už v piatok na účte - a termín bol sobota - aj tak dôchodok netreba vrátiť - lebo splatnosť bola v piatok.
    Mária27 Splatnosť má pošta na kvitančnom liste a je to vždy výplatný termín určený sociálkou. Dôchodca má právo dostať dôchodok vo výplatnom termíne. Aby sa to zabezpečilo v dňoch pracovného volna, vyplácajú sa o deň skôr (aj na účty pre istotu posielajú skôr). Nikde však nie je uvedené, že má nárok na výplatu pred výplatným termínom. Nikde v zákone sa to nevysvetluje - dokazujú to až pri vymáhaní.
    Katy a R myslím, že aj tu na Porade je k tomuto vysvetlenie - som to aj ja dávnejšie riešila (so SP)

    Moze socialna poistovna vymahat dochodok od neboheho ak si dochodok prevzal osobne v den svojej smrti?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.