Zavrieť

Porady

Mám povinnosť zaplatiť dlžné poistné za otca ?

Dobrý večer,

Otec má dlh na poistnom vo VšZP vo výške okolo 4500 eur. Pred mesiacom utrpel zranenie, kvôli ktorému už nebude nikdy v živote môcť pracovať a bude odkázaný na 24h starostlivosť. Jeho trvalý pobyt je na obci. Momentálne je stále v nemocnici, ale čoskoro ho pustia. Ja dlhodobo žijem v zahraničí a moja mladšia sestra v podnájme, obaja sme zamestnaní.
Mňa by zaujímalo:
- ako budú postupovať, kam ho umiestnia, keďže moji rodičia sú už 8 rokov rozvedení, jeho matka by sa kvôli jej veku nedokázala o neho postarať a otec má trvalý pobyt na obci?
- nebude obec/štát povinný ho umiestniť do nejakého ústavu?
- sme povinní zaplatiť tento dlh za otca, keďže on nebude schopný pracovať a tým pádom splatiť dlh?
- sme podľa zákona o rodine povinní sa o neho postarať ?
- môže VšZP vymáhať dlžné poistné formou exekútora aj voči nám?

Predom vám ďakujem za odpoveď.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    V prvom rade sú deti povinné sa postarať o rodiča.
    A už ste to aj mali začať riešiť ... ak chcete, aby bol umiestnený v nejakom zariadení. sú dlhé poradovníky (každé zariadenie ich má zverejnené na svojej stránke) .
    najlepšie bude, keď zájdete na obecný úrad - tam Vám dajú aj potrebné info - aj vysvetlia, čo všetko treba - treba najskôr požiadať o posúdenie zdr. stavu.
    kuk zák 448/2008
    no a tiež bude treba vybaviť ID (ak doteraz nemá) - - na SP ... kuk zák 461/2003.
    exekútor sa určite ohlási (ak nikto dlh neuhradí) - a aj z dôchodku môže strhávať ... k tomuto doplním http://www.socpoist.sk/dochodcovia-a...5342s#Dochodca a ziadatel o dochodok
    Naposledy upravil Katy a R : 14.01.16 at 21:30

    Consultix je offline (nepripojený) Consultix

    Consultix
    K ostatnym otazkam:
    Kym otec zije, tak zatial nemate (pravnu) povinnost uhradzat za neho dlh. Rovnako ani exekutor nemoze pocas jeho zivota siahnut na Vas majetok.
    Po smrti bude dlh predmetom pasiv dedicstva, takze dedici budu musiet tento dlh uhradit. Jediny sposob, ako sa uhrade dlhu vyhnut po smrti je odmietnutie dedicstva, pricom dedicstvo sa da odmietnut len ako celok (t.j. vsetky majetky a zavazky porucitela sucasne).

    misoft je offline (nepripojený) misoft

    misoft
    K niektorým odrážkam.... odzadu:
    Je to dlh otca, ktorý ešte žije, exekútor nemôže siahnuť na iný majetok, než majetok povinného - takže najskôr pôjde po jeho príjmoch, potom po majetku.
    Ste povinní sa o neho starať, buď opatrovaním, alebo finančným zabezpečení (aj toho domova dôchodcov, prípadne sanatória, liečebne dlhodobo nemocných...)
    Dlh počas jeho života je jeho dlhom, nie vašim dlhom. V prípade jeho skonu (nedaj bože)sa tento dlh uplatní pri dedičskom konaní. Ak však nemá žiadny majetok, nemusíte nič dediť. Dedič po prijatí dedičstva je zodpovedný (teda spláca) i dlhy poručiteľa, ale len do výšky prijatého dedičstva. Takže ak zdedíte 0, splatíte 0.

    Mám povinnosť zaplatiť dlžné poistné za otca ?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.