Zavrieť

Porady

Prenájom spoloč.priestoru vlastníkovi bytu.

Vedľa vchodu do bytovky máme ešte ďalšie dvere,ktorými sa vchádza do miestnosti 1,5x4m.Pred 30 rokmi slúžila ako bicykliareň.Takmer všetci sme už starí,bicykle nemáme a kto má,ide s ním cez vchod až do pivnice,pretože už sa stalo,že miestnosť pri vchode bola vylomená pri krádeži.Teraz je plná nepotrebných vecí a nevyužitá.Jeden z nových majiteľov bytu prišiel s návrhom,že bude miestnosť po vyprataní a zabezpečení alarmom využívať na parkovanie motorky.Vzhľadom na to,že jeho motorka má cenu cez 10tis.chce si miestnosť prenajať,aby mal prístup len on.My sme tomu naklonení,ale nevieme určiť výšku nájmu.Nie je tam elektrina,kúrenie,nič len holé steny.Nebude to na podnikanie a je to vlastník bytu.Výška nájmu je len na dohode,alebo sú na to nejaké predpisy,tabulky?
Naposledy upravil MelankaJ : 15.01.16 at 16:00
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

  Mária27
  V prvom rade nejde o nájom (prenájom), lebo pri nájme sa dáva právo užívať vec tomu, kto také právo nemal. Ak ide o spoluvlastníka spoločných priestorov, môžete mu schváliť ich nadužívanie.
  Zákon o vlastníctve bytov poukazuje na odplatu za nadužívanie spoločných zariadení v § 10 ods. 6: "Pri rozúčtovaní úhrad za plnenia sa zohľadňuje miera využívania spoločných častí domu a spoločných zariadení domu vlastníkmi bytov alebo nebytových priestorov v dome."
  Aj keď tam nie je elektrina či kúrenie, o odplatu za nadužívanie by ste si teda mohli znížiť vaše platby (vlastníkov toho vchodu,v ktorom sú spoločné priestory nadužívaním obmedzené). Napr. vám zaplatí elektrinu za osvetlenie vchodu.
  Úhrada nie je legislatívne stanovená. Môžete si ju však odvodiť od prenájmu podobných priestorov (neosvetlených skladov a pod.).
  3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
  mackoivan 6 m2 kráť 5 euro = 30Eur za rok - a nebudú tam mať odpad, ale 30 na účte FPÚa O Samozrejme mínus daň - prenájmy spoločných priestorov sa zdaňujú
  Mária27 30 € mesačne
  alebo 1 € na hodinu - ako parkovné
  mackoivan 30 Eur mesačne by podľa mňa bolo 12 násobné predraženie (-: ale možnože z neho vytlčú aj oveľa viac ak má motorku za 100 000 eur (-: harlejku
    zbaliť

  Chobot je offline (nepripojený) Chobot

  Chobot
  Podľa môjho názoru môžete kľudne uzatvori nájomnú zmluvu. My takýmto spôsobom prenajímame strechu telef. operátorovi, ktorý tam má umiestnené svoje zariadenia a anténu. A máme s ním Nájomnú zmluvu.

  Bývalú mopedáreň - podobne ako vy, máme z vonkajšej strany budovy vchod, ale priestory sú na prízemí - sme prenajali jednému vlastníkovi bytu. Síce na nájomnej zmluve je uvedená jeho firma, ale nevidím prekážku, aby sa na zmluve uviedlo aj meno toho vlastníka. U nás tam je zriadená predajňa oblečenia.

  Cenu za nájom - to je čisto na vzájomnej dohode. Koľko je ochotný ten sused zaplatiť za nájom a za koľko ste ochotní vy, ako ostatní vlastníci sa toho priestoru dočasne vzdať. Neexistujú žiadne tabuľky ani predpisy.

  Ak môžem poradiť, pozrite si v inzerátoch, za koľko sa prenajímajú garáže vo vašom okolí alebo vo vašom meste (nepíšeš, z ktorého si mesta). Podľa rozmerov je tá miestnosť menšia ako bežná garáž, takže cenu zistenú v inzerátoch ešte ponížte o 10-25% a máte cenu, s ktorou môžete začať vyjednávať. Ak nikto neprenajíma garáž v tvojom meste, nájdi si podobné najbližšie mesto. (napr. v Nitre som našiel inzerát na prenájom garáže za 35 EUR/mesiac).

  Treba ale myslieť na to, že ak to nezoberie on, tak to nezoberie asi nikto iný. Takže si treba premyslieť, že ak vám ponúkne 200 EUR/rok, či nebude dobrý do fondu aj tento príjem, ak tá miestnosť je teraz nevyužitá.
  Mária27 Zmluva sa aj tak neposudzuje podľa názvu ale obsahu - keby došlo k rozporu. Napr. bezdôvodné obohatenie pri používaní cudzích priestorov bez nájomnej zmluvy má dvojročnú subjektívnu premlčaciu dobu. Pri spoluvlastníctve platí trojročná všeobecná premlčacia doba.

  felix1 je offline (nepripojený) felix1

  ja felix1
  Nezabudnite si vopred preverit ci to nebude v rozpore s ochranou pred požiarmi v bytových domoch !
  3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
  mackoivan a čo ti riedidlá, horľavé farbivá atď v pivniciach vlastníkov- otvárate u vás dvere pivníc keď príde požiarny technik na kontrolu? Asi ťažko
  felix1 Ak nastane samovznietenie horlavej latky v niektorej z pivnic, zodpoveda za to vlastnik konkterneho priestoru a riesi sa to predpokladam z jeho poistky, alebo sudnou cestou. Ako chces riesit pripadnu skodovu udalost v spolocnom prenajatom priestore? Ak je 100% vlastnikov za prenajom priestoru maju jednoduchsie rozhodovanie, ale minimane by som preveril stanovisko poistovne pre pripadnu skodovu udalost ( samozrejme jej pisomne stanovisko).
  mackoivan nuž videl som dom, pod ktorým bola predajňa motocyklov- ale neviem ako by to bolo s poistkou na dom
    zbaliť

  Prenájom spoloč.priestoru vlastníkovi bytu.

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.