Zavrieť

Porady

Danova licencia ako minimalna dan ?

Citam Metodický pokyn k daňovej licencii právnickej osoby
podľa § 46b zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov
v znení neskorších predpisov. Danova licencia sa tu spomina ako „minimalna dan“.
Nechapem potom clanok 5. oddiel Započítanie kladného rozdielu medzi daňovou licenciou a daňou
vypočítanou v daňovom priznaní.
1. Nechapem slovičko „započítanie“. ( da sa to chápať ako odpočítanie ? )
2. Ak áno odpočítanie , tak potom by to nebola minimálna daň , kedže zaplatená suma z licencia by bola použitá i na časť dane v daĺšom období ( tri roky sa tam píše )

Priklad :
Za rok 2014 bola firma s.r.o. platca DPH v strate. V r. 2015 zaplatila danovu licenciu 960 Eur.
Za rok 2015 je zisk 10000 eur , teda danova povinnost vyzera ba 2200 eur. Kolko teda poslat danovemu uradu ako dan z r.2015 ? 2200 – 960 eur zaplatenych( zapocitanych do troch rokov ) za lineciu , teda 1240 eur ?
Alebo 2200 eur , kedze zaplatena danova licencia 960 je minimalnou danou za r. 2014 ?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Žabinka je offline (nepripojený) Žabinka

    Žabinka
    DL ako minimálna daň znamená že najmenej toľko musíš zaplatiť štátu.. v tvojom prípade ak v r.2014 bola strata, zaplatil si 960.. túto sumu si však v r.2015 môžeš započítať s daňovou povinnosťou, v prípade, ak táto presiahne sumu 960.. vyplníš tabuľku K.. čo to znamená.. v r.2015 vyšla daňová povinnosť 2200, teda tých 960 môžeš započítať, a platíš 1240.. keby ti ale daňová povinnosť vyšla napr.1560, tiež môžeš započítať, ale len 600, aby si zaplatil minimálne tých 960.. a rozdiel 960-600 ti ostane ba započítanie na ďalšie 2 roky.. evidenciu uplatnených a neuplatnených častí DL robíš v tabuľke K..
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    comodo Ano vdaka. Ale neviem kde robim v mysleni chybu , ked uvazujem takto :
    Ak by nebola na svete danova licencia made in Smer , neplatil by som licenciu , ale 2200 eur dane.
    Teraz vlastne tu zaplatenu licenciu usetrim , teda stat na nej nezarobil nic. Dokopy dostane tak ci tak 2200 eur. Pojem minimalna dan za rok 2014 nie je teda celom presny skor zavadzajuci.
    V podstate vsak ide o to , ze ako mala s.r.o. musim urobit zisk cca 5000 eur , aby som neplatil zbytocne licenciu. No a tych 5000 musim nasetrit napr. na mzdach , kde budu automaticky i mensie odvody a dane zo mzdy. Otiahnem teda poistovne a svoj dochodok a tych par dani sa zaplati tak ci tak len inak.
    Dakujem.
    KEJKA máš pravdu, DL je !stratová" záležitosť len pre firmy, ktoré nevytvárajú dostatočný zisk. Pre Teba to neplatí. Áno, súhlasím, pojem minimálna daň je zavádzajúci. Oficiálne je to však daňová licencia s možnosťou jej započítania.
    comodo Aktualne udaje :
    V marci 2015 som zaplatil 960 DL , kedze v r.2014 som bol tesne v strate.
    Za rok 2015 ma s.r.o. zisk 11720 € , coho je 22% dan 2479,4 €.
    Myslel som ze tuto temu som pochopil. Ako jednoosobova s.r.o. si davam robit ucto externej uctovnej firme a mam tu nachystane danove priznanie za rok 2015. Mne sa to fakt nezda. S tou danovou licenciou je to tu inak , ako by som cakal. V riadkoch 820 az 1000 o danovej licencii nie su ziadne udaje a podla mna by mali byt. Ucto je robene na prgrame MRP , tak si myslim , ze snad by to ten program mohol ustrazit pravdivost udajov. Prosim , pozrite prilozenu cast DP riadky 510 az 1101 ci je to v poriadku. Ja si myslim ze nie.
    Cast DP PRIKLADAM DO SUVISIACEJ OTAZKY K TEME.
      zbaliť

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    logo
    TriviTax,s.r.o.
    1240 Eur

    Danova licencia ako minimalna dan ?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.