Zavrieť

Porady

STRAVNE SZCO ( co je to ine miesto )

Zdravim Vas,

Kedze doslo k casto spominanemu datumu 1.11, mam taku otzku. V novele o dani z prijmov je napisane, ze SZCO ma narok na stravne pri sluzobnej ceste ak je tato cesta v inom mieste ako je miesto podnikania.

Napisalo sa aj tu uz o tom vela, ale fundovanu odpoved som vlastne nenasiel.

Co je to teda ine miesto ? Ja to chapem, ze ak mam miesto podnikania doma a idem za klientom do mesta napriklad na 6 hodin mam narok na nahradu stravneho, teda moze to byt danovy vydavok.

Nikde totiz v zakone som nenasiel ze to je cesta v inom MESTE.

Mam pravdu, alebo sa mylim ?

Ak teda podnikam doma, pracujem pre firmu v meste, idem tam rano o 8:00 vraciam sa o 17:00 mozem si za ten den dat do nakladov stravne 80,- Sk ? Napisem si cestovny prikaz a ten dam do nakladov ?

Skuste sa niekto vyjadrit k tomuto. A prosim nemiesajme sem nahrady za KM a podobne, potom je v tom chaos....

Dakujem za odpovede
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    Janca je offline (nepripojený) Janca

    Janca
    Myslim, ze mas pravdu. "Miesto" nie je "mesto". Ak sa hovori o vykone prace v inom mieste, tiez to pre mna znamena, ze zo svojho bydliska vytiahnes paty a ides prec. Je vsak diskutabilne, ako sa to bude preukazovat /budeme si viest knihu odchodov a prichodov, prikazy na SC, alebo si budeme davat potvrdzovat u zakaznika "alibi", ze sme u neho boli ?/. Budete to des, ale verim, ze sa to snad do konca roka utrasie. Verim, ze si pracovnici DU na to "posvietia".

    Luckasari je offline (nepripojený) Luckasari

    Luckasari
    jedna vec je definícia iného miesta
    avšak upozorňujem na slovíčko "pravidelne", ktoré je v tom zákone uvedené, citujem:
    „e) výdavky (náklady) daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa osobitného predpisu,87) a to na stravovanie, ubytovanie, cestovné dopravnými prostriedkami, nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v tomto mieste a v súvislosti s činnosťou vykonávanou v zahraničí aj suma do výšky 40 % nároku na stravné podľa osobitného predpisu;87) ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu,87)“.

    myslím si, že s týmto bude najväčší problém, lebo pravidelná činnosť nie je nikde v zákone definovaná, že čo to vlastne znamená, znamená to, že je to len raz do roka, keď mimo svojho pracoviska pre niekoho niečo robím? alebo môžem aj dvakrát, ale nie je to napríklad vždy k 01.dňu polroka? a čo taký SZČO, ktorí majú uzatvorené zmluvy, že napr. chodia ku klientovi každý mesiac, a niečo pre ňho vykonávajú (napr. účto). Je to pravidelne vykonávaná činnosť, alebo nie je? Myslím, že to bude ešte krásne zamotané a vysvetľované. Takže ako to vlastne budeme uplatňovať???

    misurka je offline (nepripojený) misurka

    misurka
    A čo taký živnostník - murár, kt. každodenne opúšťa miesto bydliska kvôli práci, kt. vykonáva v priebehu dňa na rôznych stavbách, asi 10 km od domova? Zdržiava sa tam kaž. deň dlhšie ako 12 hodín, má nárok na stravné na kaž.deň?

    Hanka je offline (nepripojený) Hanka

    Hanka
    Podla mna, je to tak ako u zamestnanca. Ak ma uvedene miesto podnikania xy a on ide do xx ma narok na stravne a cestovne vydavky.

    Vera je offline (nepripojený) Vera

    Vera
    ahojte,


    chcela by som sa spýtať na jednu vec týkajúca sa miesta výkonu podnikateľskej činnosti.
    Ide o to že SZCO pracuje pre hotel ako technik, kam docestováva z domu (kt. je zároveň aj miestom podnikania).
    Ďalej robí aj audiovideotechnika a za touto prácou vycestováva najmä do Bratislavy.
    Môžem obe cesty brať ako pracovné cesty? Alebo len ten druhý prípad?
    (cestnú daň má zaplatenú, auto v osobnom užívaní).
    Ide mi aj o stravné a aj o PHM + opotrebenie na aute??

    Ďakujem za pomoc :-)

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    Vera
    ahojte,


    chcela by som sa spýtať na jednu vec týkajúca sa miesta výkonu podnikateľskej činnosti.
    Ide o to že SZCO pracuje pre hotel ako technik, kam docestováva z domu (kt. je zároveň aj miestom podnikania).
    Ďalej robí aj audiovideotechnika a za touto prácou vycestováva najmä do Bratislavy.
    Môžem obe cesty brať ako pracovné cesty? Alebo len ten druhý prípad?
    (cestnú daň má zaplatenú, auto v osobnom užívaní).
    Ide mi aj o stravné a aj o PHM + opotrebenie na aute??

    Ďakujem za pomoc :-)
    Ja by som služ.cestu brala len v druhom prípade, kde si môžeš nárokovať na stravné , PHM, cest.náhradu na km, pokiaľ nie je zaradené v podnikaní. To je môj názor.

    Vera je offline (nepripojený) Vera

    Vera
    Ok, myslela som si. V tom druhom prípade chodieva z Pezinka do Bratislavy do rôznych hotelov a konferenčných miestností. Občas sa ale opakujú. Ale aj tak si myslím že ten druhý prípad je OK...
    človiečik Vladimír Ozimý
    vsetko je to o tom ako clovek to prezentuje pri kontrole, pretoze je tam podmienka pravidelnosti a pravidelnost je nieco co sa opakuje kolkokrat do roka? Niekto tvrdi ze staci dvakrat aby bola splnena podmienka a tym padom nema narok ako zivnostnik na stravne...

    Vera je offline (nepripojený) Vera

    Vera
    Hm, ja si myslím, že to je obhájiteľné. Vozí tam kopec techniky - čo ju má nosiť na chrbte ??

    veronix je offline (nepripojený) veronix

    veronix
    Skuste sa niekto este na to mrknut. AKo to je? Kem mam napr. miesto podnikania v BA a pracujem pre firmu v ZA. Mozem si uplatnit to stravne???
    A ked som bola 1 krát v Spanielsku (pracovne), mám nárok na stravné + 40%vreckové? (mám business letenku, no nemám žiadne potvrdenie od nejakého zamestnávateľa)?
    Ďakujem.

    M3G je offline (nepripojený) M3G

    M3G
    veronix
    Skuste sa niekto este na to mrknut. AKo to je? Kem mam napr. miesto podnikania v BA a pracujem pre firmu v ZA. Mozem si uplatnit to stravne???
    A ked som bola 1 krát v Spanielsku (pracovne), mám nárok na stravné + 40%vreckové? (mám business letenku, no nemám žiadne potvrdenie od nejakého zamestnávateľa)?
    Ďakujem.
    od 1.11. do 31.12.2005 je to diskutabilné.
    Môžem vykonávať činnosť pondelok-piatok pravidelne v ZA, pričom sídlo môžem mať aj na mesiaci a nárok na stravné nemám.

    Ak by som však vykonával činnosť pre firmu v ZA po celej SR, pričom napríklad v pondelok som v ZA, utorok v BA, budúci týždeň v pondelok som BA, v utorok ZA, rozumie sa tým nepravidelne a nárok na stravné mám(pričom sídlo mám stále na mesiaci).
    Pod tým nárokom na stravné si treba predstaviť preukázateľný výdavok, tj. bločik za jedlo alebo nakúpený stravný lístok. Dať iba do cesťáku nárok na stravné by bolo riziko.

    od 1.1.2006 už je to konečne jasné.

    Čo sa týka španielska, treba preukázať účel pracovnej cesty a nárok(resp. daňový výdavok) je stravné+vreckové+ostatné výdavky.

    decembrovka je offline (nepripojený) decembrovka

    decembrovka
    Možno to bude niekoho zaujímať: Podnikateľ, ktorý podniká popri zamestnaní, si môže do daňovo uznaných výdajov započítať 55 % aj príspevok na stravovanie ako podnikateľ na tie dni, počas ktorých mu zamestnávateľ stravovanie nezabezpečil (napr. sobota, nedeľa-platí to od 01.01.2006).
    Dlho som sa o to zaujímala, a konečne som sa o tejto zaujímavosti dozvedela.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.