Zavrieť

Porady

Postup môjho zamestnávateľa pri strhnutí 1/2 mzdy - je správny?

Prosím o radu, či je tento postup zamestnávateľa správny. Ak nie, ako by som to mal riešiť, nejak sa odvolať, ... ?

Zamestnávateľovi som nespôsobil ani škodu, ani nepodarok. Išlo o to, že z dôvodu návalu práce, nestíhal som odložiť na svoje miesto niektoré dôležité dôverné dokumenty, ktoré mali byť odložené a uzamknuté.
Moja nadriadená ten stav zapísala a poslala ďalším nadriadeným, aby bola krytá.
Prišiel výplatný deň a ja som zistil až z pohybu na účte, že (okrem normálnej mzdy) som "obdržal" polovicu 13.mzdy namiesto celej (keďže je čas jej výplaty). Bez predchádzajúceho písomného vyrozumenia (ba ani ústneho). Až keď som sa o to zaujímal samozrejme, nadriadená mi odovzdala výplatnú pásku s komentárom, že mám strhnutú 1/2 13.mzdy. Plus poznámka, že terza budem makať, aby som si to dohnal na prémiách .

Nejaký písomný dokument asi dostanem v najbližších týždňoch.

Osobne mám pocit, že najprv by som mal byť písomne upozornený, dostať čas na nápravu a pokiaľ by náprava nebola vykonaná, tak nafasovať strhnutie mzdy. Alebo byť písomne informovaný ešte pred strhnutím mzdy.

Ako by to vlastne malo správne byť?

Vďaka za rady.

Amantius
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    bv_alexandra je offline (nepripojený) bv_alexandra

    bv_alexandra
    No osobne si myslim že by pred akoukoľvek zrážkou malo byť nejaké písomné vyjadrenie. Treba si to skúsiť s vedením vydebatovať. Mali by poznať názor a vyjadrenie k danej veci aj z druhej strany.

    milos20 je offline (nepripojený) milos20

    milos20
    mali by Ti len oznamit ze preco Ti kratili mzdu, nemozes dostat aj pisomne upozornenie aj mat kratenu mzdu, lebo by si bol za jednu vec potrestany 2-krat

    dana9 je offline (nepripojený) dana9

    právnik dana9
    Amantius
    Prosím o radu, či je tento postup zamestnávateľa správny. Ak nie, ako by som to mal riešiť, nejak sa odvolať, ... ?

    Zamestnávateľovi som nespôsobil ani škodu, ani nepodarok. Išlo o to, že z dôvodu návalu práce, nestíhal som odložiť na svoje miesto niektoré dôležité dôverné dokumenty, ktoré mali byť odložené a uzamknuté.
    Moja nadriadená ten stav zapísala a poslala ďalším nadriadeným, aby bola krytá.
    Prišiel výplatný deň a ja som zistil až z pohybu na účte, že (okrem normálnej mzdy) som "obdržal" polovicu 13.mzdy namiesto celej (keďže je čas jej výplaty). Bez predchádzajúceho písomného vyrozumenia (ba ani ústneho). Až keď som sa o to zaujímal samozrejme, nadriadená mi odovzdala výplatnú pásku s komentárom, že mám strhnutú 1/2 13.mzdy. Plus poznámka, že terza budem makať, aby som si to dohnal na prémiách .

    Nejaký písomný dokument asi dostanem v najbližších týždňoch.

    Osobne mám pocit, že najprv by som mal byť písomne upozornený, dostať čas na nápravu a pokiaľ by náprava nebola vykonaná, tak nafasovať strhnutie mzdy. Alebo byť písomne informovaný ešte pred strhnutím mzdy.

    Ako by to vlastne malo správne byť?

    Vďaka za rady.

    Amantius
    Píšeš, že Ti to strhli z 13 platu. Pokiaľ však tento 13 plat nemáš dohodnutý v pracovnej zmluve, prípadne v kolektívnej zmluve, alebo nevyplýva zo zákona, tak ide o formu odmeny, ktorá však nie je nárokovateľná. V takom prípade sa na to bohužiaľ nedá pozerať tak, že ti niečo strhli zo mzdy, to by samozrejme mohli len v taxatívne vymedzených prípadoch, ale len Ti nevyplatili odmenu.

    dana

    dana9 je offline (nepripojený) dana9

    právnik dana9
    Ak bola mzda dohodnutá ako základná suma, tak zamestnávateľ postupoval v rozpore so zákonom, pretože zamestnávateľ môže vykonať zrážky zo mzdy len v presne stanovených prípadoch. Po vykonaní zrážok na účely sociálneho a zdravotného poistenia, ako aj preddavku na daň z príjmu môže zamestnávateľ zraziť zo mzdy len:

    a) preddavok na mzdu, ktorý je zamestnanec povinný vrátiť preto, že neboli splnené podmienky na priznanie tejto mzdy,
    b) sumy postihnuté výkonom rozhodnutia nariadeným súdom alebo orgánom štátnej správy,
    c) peňažné tresty (pokuty), ako aj náhrady uložené zamestnancovi vykonateľným rozhodnutím príslušných orgánov,
    d) neprávom prijaté sumy dávok dôchodkového zabezpečenia, nemocenského poistenia, štátnych sociálnych dávok a dávok sociálnej pomoci, peňažných príspevkov na kompenzáciu sociálnych dôsledkov ťažkého zdravotného postihnutia, ak je zamestnanec povinný ich vrátiť na základe vykonateľného rozhodnutia,
    e) nevyúčtované preddavky cestovných náhrad,
    f) náhrady sťahovacích a iných výdavkov, ktoré sa zamestnancovi vyplatili a ktoré je zamestnanec povinný podľa pracovnoprávnych predpisov vrátiť,
    g) náhradu mzdy za dovolenku, na ktorú zamestnanec stratil nárok, prípadne na ktorú mu nárok nevznikol,
    h) neprávom prijatú dávku v nezamestnanosti alebo preddavok na dávku v nezamestnanosti, ak je zamestnanec povinný ho vrátiť na základe vykonateľného rozhodnutia podľa osobitného predpisu.

    Ďalšie zrážky zo mzdy, ktoré presahujú rámec uvedených zrážok, môže zamestnávateľ vykonávať len na základe písomnej dohody so zamestnancom o zrážkach zo mzdy. V prípade, ak takáto dohoda nebola podpísaná, nemôže zamestnancovi vykonať zrážku ani v prípade, ak pracoval nekvalitne.

    Teoreticky sa môže stať, že budeš písomne upozornený na neuspokojivé plnenie pracovných úloh a v prípade neodstránenia týchto nedostatkov na možnosť výpovede v zmysle §63 ods. 1 písm. d) bod 4 Zákonníka práce.

    dana

    Amantius je offline (nepripojený) Amantius

    Amantius
    Ďakujem za odpovede a rady.
    Asi ten pojem "strhnutie zo mzdy" nie je najvhodnejší. Idem opakovane naštudovať pracovné zmluvy, podebatujeme s vedením... uvidíme.
    Amantius

    Postup môjho zamestnávateľa pri strhnutí 1/2 mzdy - je správny?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.