Zavrieť

Porady

Povinnosť montáž meračov tepla ?

Je povinnosťou montáž meračov tepla aj keď ani jeden z vlastníkov bytov nemá o to záujem. Máme v bytovke vlastnú kotolňu.
Naposledy upravil ivka70 : 05.02.16 at 10:46
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    mackoivan je offline (nepripojený) mackoivan

    mackoivan
    (4) Koncový odberateľ, ktorý rozpočítava množstvo dodaného tepla konečnému spotrebiteľovi a fyzická osoba alebo právnická osoba, ktorá vykonáva činnosť podľa §1 ods. 3 písm. c), sú povinní“.
    a) zabezpečiť obstaranie, zapojenie, udržiavanie a overovanie určených meradiel alebo pomerových rozdeľovačov tepla u konečného spotrebiteľa na náklady vlastníka nehnuteľnosti,

    Ja tu novelu chápem tak, že
    " zabezpečiť obstaranie, zapojenie, udržiavanie a overovanie určených meradiel "

    takže stačí fakturačný merač tepla pre celý dom- to za slovom "alebo" je druhá alternatíva samozrejme samostatne nezmyselná.
    Neviem si predstaviť ako by niekto mohol vlastníka domu - SVB- donútiť montovať pomerové rozdeľovače tepla keď to nechce
    11 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    zutom78 Mám to chápať tak že ak sa na schodzi dohodneme jednohlasne o tom že nechceme merače tepla, tak môžeme naďalej pokračovať v rozpočítavaní nákladov na vykurovanie podľa m2 tak ako doteraz, nakoľko nám to vyhovuje všetkým?
    mackoivan pokiaľ vám to niekto priamo nezakáže, tak áno, A neviem o nikom, kto by to mohol urobiť a nikde sa nepíše o príkaze akým spôsobom si vlastníci domu majú rozpočítať celkovú úhradu za dom - samostatné PRTN to nezabezpečia spravodlivo.
    mackoivan Vy si vlastne nerozpočítavate spotrebované teplo, ale spotrebu plynu a elektriny, ktoré spotrebuje vaša kotolňa
    zutom78 presne tak, máme vlastnú kotolňu a rozpočítavame si iba spotrebovaný plyn a elektriku. Teplo od nikoho neodoberáme.
    nunenko Je jedno ako to chápeš,
    https://www.slov-lex.sk/pravne-predp...4/657/20151229
    zutom78 ďakujem za link, ale nie každý sa v tom vyzná. Skôr som čakal odpoveď "musíte si ich dať namontovať lebo to prikazuje zákon a nedá sa s tým nič robiť" alebo "ak sa dohodnete že ich nechcete tak nemusíte". Trochu tomu nechápem nakoľko máme svoju vlastnú kotolňu takže od nikoho žiadne teplo nekupujeme, jediná vstupná surovina je plyn, ktorý si rozpočítavame, byty sú v osobnom vlastníctve, všetkým vyhovuje doterajší stav a napriek tomu štát diktuje že si musíme nainštalovať technológiu v súkromnom majetku v rádoch 1000€ ktorej návratnosť v našom prípade je XY rokov.
    Každopádne ďakujem za každý komentár.
    sito Ste SVB? Ak, tak si to robte naďalej ako robíte. To ta únia také hovadiny ľudom núti, aj kde netreba. A ten spôsob rozpočítania. Plyn prepočítať na teplo a na základe množstva tepla v kWh rozpočítať náklady za plyn.
    nunenko Nenamontujú, porušia zákon, alebo nie? Hrozí im sankcia, alebo nie? Ak áno aká? Na toto správne odpovedzte!
    sito Jasné, že porušia. Ty si chcel ešte aj na chodby, že? Vy ale odoberáte teplo a neplatíte len za teplo, aj za kuriča, aj za opravu kotolne, aj zisk, aj keď sa šéf výroby tepla rozhodne isť do Hrašneho, tak a tu ?urvu mu zaplatíte, že? Oni majú svoju kotolňu, svoj spoločný majetok. Ten financujú z FPÚaO. Jeho chod zabezpečujú dodávkou plynu, službou. Nevieme koľko bytov je v dome, koľko radiátorov, teda aké náklady je nutné vynaložiť na spoločný monitoring, meranie pochybnej spotreby tepla v byte, bytoch na jednotlivých radiátoroch. A aký zmysel budú mať pre nich, keď 60 % budú rozpočítavať tak ako rozpočítavali? Len chalupu rozvadia. Či sa im oplatí byť ticho, nič nekonať po novom podľa nového nariadenie. Ja ich neudám. A ak má úradník zdravý rozum a nie je chamtivec, povie. že ich vec. Jednoducho všetko( plyn, vodu, elektrinu, atď.),čo je použité na výrobu tepla si rozpočítajú podľa seba, teda m2. Ty nesúhlasíš? Ja áno.
    nunenko Ja som súhlasil, aj keď ty si mal ešte iný názor. Je to podvod riadený štátom. Zákon je zlý.
    sito Nie, mám stále rovnaký názor, že za takých podmienok v akých sa PRT využívajú sú podvod. Všetko zlé je na niečo dobré, len z toho zlého treba, čo najlepšie využívať to dobré. Lenže to pohltí hmla, ktorá zahmlila šedú kôru, nedá sa používať, teda spoluvlastníci ju nepoužívajú, čo vyhovuje iným, ktorí sa na spoluvlastníkov domu priživujú do takej miery, aby im krava neskapala. Koho by potom dojili, kde by lízali smotanu?
      zbaliť

    nunenko je offline (nepripojený) nunenko

    prďous, táraj, gágaj nunenko
    cennik nielen za odpis, či skôr zber dát na dialku prístrojom
    146.jpg  

    sito je offline (nepripojený) sito

    sito
    Povinnosť?

    Čl. 13
    (1) Povinnosti možno ukladať
    a) zákonom alebo na základe zákona, v jeho medziach a pri zachovaní základných práv a slobôd,

    Čl. 20
    (1) Každý má právo vlastniť majetok. Vlastnícke právo všetkých vlastníkov má rovnaký zákonný obsah a ochranu.

    Čl. 21
    (1) Obydlie je nedotknuteľné. Nie je dovolené doň vstúpiť bez súhlasu toho, kto v ňom býva.
    (3) Iné zásahy do nedotknuteľnosti obydlia možno zákonom dovoliť iba vtedy, keď je to v demokratickej spoločnosti nevyhnutné na ochranu života, zdravia alebo majetku osôb, na ochranu práv a slobôd iných alebo na odvrátenie závažného ohrozenia verejného poriadku.



    Takže vaša povinnosť je určená Zákonom 182/1993, § 11, ods. 3. Tiež osobitným zákonom 657/2004, § 18, ods. 4, 5, 8. Spôsob rozpočítania nákladov za vykurovanie domu určuje vyhláška 630/2005.

    Tuto to nájdeš!

    https://www.google.sk/url?sa=t&rct=j...1SmxhGm7kXc3UA

    Ogi22 je offline (nepripojený) Ogi22

    Ogi22
    Sú merače tepla nekompromisne povinné?
    § 18 ods. 4 písm. a) bod 3. zákona č. 657/2004 Z. z. o tepelnej energetike - znenie účinné od 01.09.2018

    (4) Koncový odberateľ, ktorý rozpočítava množstvo dodaného tepla konečnému spotrebiteľovi ..., sú povinní
    a) zabezpečiť u konečného spotrebiteľa na náklady vlastníka budovy
    3. alternatívny nákladovo efektívny spôsob merania spotreby tepla, ak obstaranie určených meradiel podľa prvého bodu alebo pomerových rozdeľovačov tepla podľa druhého bodu nie je nákladovo efektívne.

    Z tohoto mi vyplýva, že montáž meračov tepla nie je nekompromisne povinná.
    Teda pokutu by nám len ťažko niekto dával.

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    aj keď ani jeden z vlastníkov bytov nemá o to záujem
    zutom78 (Včera 15:15) Mám to chápať tak že ak sa na schodzi dohodneme jednohlasne o tom že nechceme merače tepla, tak môžeme naďalej pokračovať v rozpočítavaní nákladov na vykurovanie podľa m2 tak ako doteraz, nakoľko nám to vyhovuje všetkým?
    Ono, robte si čo len chcete, záujem - nezáujem, vyhovuje - nevyhovuje...aj keď to síce nechápem.

    Veď v konečnom dôsledku a s určitou nadsádzkou by sa dalo povedať, že tak isto by sa dali rozpočítať náklady na plyn, elektrinu, vodu, stočné.
    Lebo aj také prípady už tu boli, že barák mal len jeden vodomer a spotreba sa rozpočítavala na jednotlivé byty.
    Lenže v jednom byte môžu byť 2 osoby v dôchodkovom veku a v tom druhom 2 pracujúce osoby s (2 až X) deťmi. Snáď nie je potrebné rozvádzať tie rozdiely...ale kľudne môžem.

    Takže to isté platí aj v tom vykurovaní.
    Zákon - nezákon...Ale byť novým vlastníkom bytu vo vašom baráku, bol by som prvý, ktorému by tento stav nevyhovoval a robil by som všetko preto, aby tie merače boli namontované.
    ----------------------------------------------------

    Mimochodom...platí, bude platiť aj nasledovné :

    Merače tepla budú povinné vo všetkých bytoch

    Tejto povinnosti sa vyhnú iba budovy s podlahovou plochou menšou ako 500 metrov štvorcových. V praxi teda nebude nevyhnutné byty v bytových domoch s počtom bytov zhruba do desať vybaviť určenými meradlami alebo pomerovými rozdeľovačmi tepla. Podľa ministerstva by totiž išlo o neprimerane vysoké náklady v pomere k očakávaným úsporám tepla po nainštalovaní spomínaných meradiel.
    http://byvanie.pravda.sk/peniaze-a-p...etkych-bytoch/
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    mackoivan samotné merače dokážu ľudí prinútiť zázračne šetriť a odrazí sa to na radikálnom znížení spotreby GJ za dom- škoda že stále dvíhajú ceny. V Zutom 78 prípade je to trochu inak oni platia len za plyn, ktorý spotrebuje kotolňa - tam sa to dvíhanie cien neprejavuje. Takže tá investícia do merania sa im nemusí vyplatiť.. Veď len za odpis z meračov sa ročne platí 8- 10 eur/ byt
    buchač mackoivan (Dnes 08:42) Veď len za odpis z meračov sa ročne platí 8- 10 eur/ byt
    ========================
    Počkaj, počkaj...
    Kontrolná otázka :
    To je tá suma fakt správna ? Za odpis 8-10€/byt ?
    Že príde osoba do bytu, pozrie na merače, zapíše hodnoty a bude mu potom vyplatená čiastka X za počet bytov Y...?

    To vážne ?
    sito Kúúúrva, Juro, tak Ty máš čas na takétototo kokoko tititi ... ? V tej téme ( pohltil ju Bermundský trojúholník, či tmári na porade? ) kde som to opísal od A do Z si komentoval môj čas, ktorý som tomu venoval ako zbytočný. A ako vidíš, čítaš, poznáš, že môj byt, môj hrad. Úvaha zo stredoveku, či praveku? Jaskyňa?

    Aby mohol mať novoveký človek bývanie, byt, musí mať živobytie, príjem z ktorého si bude financovať chod svojho obydlia. To obydlie je zvyčajne v nehnuteľnosti, stavbe, budove, bytovom dome, že? A to je veľmi lukratívna príležitosť pre príživníkov ( kedysi trestný čin ) dnes úspešne podnikanie. ( aj bytové mafie máme, aj chránené, ako dielne, aj zákonom? ) No čo, Slovač.
    buchač Bermudský trojuholník som komentoval, lebo bol veľmi široký neprehliadný.

    Ten odpis meračov, tá suma vyššie uvedená od mackoivana ma zarazila teda festovne.
    Ide o to, že jeden čas som bol zástupca vlastníkov (šak to vieš)...aj merače som odpisoval a teda približno-konkrétne údaje :

    Odpočet vykonávaný raz za rok.
    Počet bytov - 20
    Počet radiátorov 4 / byt = 80
    Suma za odpočet jedného merača = cca 0,15€
    Suma za odpočet všetkých meračov = cca 12€
    mackoivan samozrejme v tom odpise je aj vypracovanie - rozpočítanie nákladov na každý byt- zohľadnenie výkonu každého radiátora atď a doručenie vyúčtovania za teplo do každého bytu
    Bežne- 50 bytový dom 400 eur za rok
      zbaliť

    Povinnosť montáž meračov tepla ?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.