Zavrieť

Porady

Nepeňažný príjem zamestnanca účtovanie

Zamestnávateľ zaplatil životné poistenie zamestnanca a zároveň mu to zdanil ako nepeňažný príjem. Odviedol aj odvody do poisťovní. Nepeňažný príjem je vykázaný v mzdách. U zamestnanca sa v mzdovom liste v hrubej mzde ten nepeňažný príjem neobjavil, ale v úhrne príjmov áno. Dostal sa aj do ročného hlásenia. Teraz mi nesedí účet 521 presne o tú sumu nepeňažného príjmu zamestnanca. Neviem si rady. Mám to vôbec niekde účtovať? Odvody aj daň mám zaúčtovanú.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    A na základe čoho zaplatil? Nie je to mzda, neúčtuješ ho. V rekapitulácii ste ho teda neúčtovali, tak pátraj po doklade úhrady, ten je zrejme zle naúčtovaný.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    ekofin Firma (poistník) uzavrela životnú poistku s poisťovňou, kde poistená osoba je spoločník, ktorý je zároveň aj zamestnancom. Na základe tej poistnej zmluvy to bolo firmou uhradené.
    Ja som to dala tomu spoločníkovi ako nepeňažný príjem do mzdy, kde mu z toho išli odvody aj daň.
    Tweety a kam sa zaúčtoval predpis a zaplatenie?
    ekofin predpis 568/379 a úhrada 379/221. Tú 568 som si dala na analytiku nedaňovú.
      zbaliť

    karakul je offline (nepripojený) karakul

    karakul
    to KloferHladny: "... 521/331 - nepeňažný príjem - mzdový náklad 100..."

    to fakt účtuješ do mzdových nákladov nepeňažný príjem ???
    KloferHladny hmm.... zamestnávateľ sa dohodne so zamestnancom že jemu a jeho rodine preplatí dovolenku na Bahamách vo výške 10000 EUR. Zamestnávateľovi odíde z účtu 10000 EUR. Ja sa na to pozerám tak, že zamestnávateľ poskytol zamestnancovi "prémie" 10000 EUR akurát že nie v peniazoch ale formou úhrady dovolenky.... Otázka: Ak sa zamestnávateľ so zamestnancom dohodne, že mu preplatí niečo nad rámec pracovnej zmluvy, potom je to "niečo" mzdovým nákladom ?? Otázka 2: Ak to zamestnávateľ uhradí dodávateľovi (poistka, dovolenka,...), ako súvahovo vyriešiť úbytok aktív = peňazí ? Kto ich má povinnosť uhradiť do firmy ?? Iné riešenie, ktoré sa mne ale nepozdáva je:
    Dohoda o úhrade dovolenky + poukaz na dovolenku: 548N/325
    a následne v mzdách neúčtovať 521/331 a 331/335, iba zvýšiť vymeriavací základ pre poistné a daň. 548N je samozrejme nedaňový.

    KloferHladny je offline (nepripojený) KloferHladny

    KloferHladny
    335/325 - dohoda o preplatení poistky 100
    325/221 - úhrada poistky 100
    331/335 - nepeňažný príjem - zrážka už preplatenej poistky 100
    521/331 - nepeňažný príjem - mzdový náklad 100
    ...
    ...
    524/336 - odovdy z nepeň príjmu 35,20
    331/336 - odovdy z nepeň príjmu 14,xxx
    331/342 - daň z nepeň príjmu cca 17,xxx
    ekofin Toto sa mi pozdáva. Ja som samozrejme ten náklad (tú poistku) dala ako nedaňový.
    martin_horvath Ja len poznámku, že za určitých okolností to mohlo ísť do daňových výdavkov. Viac info som písal tu: http://www.porada.sk/t274541-zivotne...ela-s-r-o.html

    Nepeňažný príjem zamestnanca účtovanie

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.