Zavrieť

Porady

Môže zamestnanec požiadať zamestnávateľa o vykonanie RZD ak bol časť mesiaca invalidný dôchodca?

Dobrý deň,

chcem Vás poprosiť o radu pri zúčtovaní RZD, nakoľko som sa s týmto ešte nestretla.
Máme zamestnanca, ktorý k 1.1.2015 bol poberateľom invalidného dôchodku t.j. bol invalidným dôchodcom a stále je, od 5.1.2015 do 8.2.2015 bol evidovaný na ÚP a od 9.2.2015 až doteraz je zamestnancom našej spoločnosti. Zamestnanec požiadal zamestnávateľa o vykonanie RZD. No nie som si istá, či mu môžem urobiť RZD, nie som si istá v termíne od 1.1.2015 do 4.1.2015 kedy bol iba na invalidnom dôchodku t.j. nebol nikde zamestnaný a ani evidovaný na ÚP. Neberie sa to tak, že bol dobrovoľne nezamestnaný? Alebo to u invalidných dôchodcov neplatí.
Veľmi krásne Vám ďakujem za promptnú odpoveď.

S pozdravom

Lenka
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Pre Teba sú podstatné príjmy zo ZČ a nie to, či bol alebo nebol na ÚP. AK o RZD požiada, musíš ho spraviť. Inak hrozí zamestnáv. pokuta.
    sudop Ja viem, že ak požiada, že musím urobiť RZD a rada mu ho urobím, len som nevedela, že ak je ID, či sa nechápe aj ako dobrovoľne nezamestnaný, ale pravdepodobne nie ...... ďakujem Vám za odpovede.
    kn-alka aj kebyže je dobrovolne nezamestnaný, tak čo? s RZD to nemá vôbec nič spoločné - aj tak mu ho musíš spraviť.

    čo ti na tom nesedí?

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    ak riadne požiadal - tak nie že môžeš .... ale MUSÍŠ spraviť RZD

    doplním - a keby hneď bol aj dobrovoľne nezamestnaný časť roka , tak aj vtedy musíš...
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    sudop OK, pochopila som, že ak je invalidný dôchodca, môže byť aj dobrovoľne nezamestnaný a ak ma požiada o vykonanie RZD musím mu ho urobiť. Ale ak nie je ID, a bol dobrovoľne nezamestnaný časť mesiaca a až neskôr nastúpi do zamestnania, tak si musí urobiť daňové priznanie sám, nakoľko bol dobrovoľne nezamestnaný.
    Tweety nepochopila si to správne.
    sudop No, čo som chodievala na školenia RNDr. Mihála tak si pamätám, že ak bol zamestnanec, ktorý požiada zamestnávateľa o vykonanie RZD aspoň 1 deň dobrovoľne nezamestnaný ( a ten dotyčný nie je dôchodcom, proste napr. 50ročný chlap) tak si musí urobiť sám daňové priznanie.
    Katy a R nebola som síce na Mihálovom školení ... ale pochybujem, že tam niečo takéto odznelo. ak by napr aj 11 mesiacov zamestnanec vylihoval na Bahamách a mesiac by robil u teba - tak ak požiada, musíš mu spraviť. (samozrejme len príjem z §5)
    sudop Potom si to asi s niečim iným mýlim. ďakujem za správne odpovede a nasmerovanie ma tým správnym smerom
    veronikasad Veru mýliš - so starobným dôchodcom, ktorý bol poberatelom SD k 1.1. a (ne)možosťou vrátenia zrazenej dane cez RZD
      zbaliť

    Môže zamestnanec požiadať zamestnávateľa o vykonanie RZD ak bol časť mesiaca invalidný dôchodca?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.