Zavrieť

Porady

Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  Chobot je offline (nepripojený) Chobot

  Chobot
  A dedičské konanie už prebehlo? Kto je dedičom po dedkovi? A najmä - kedy zomrel dedko? AK to bolo po 1.11.2015, tak sa postupuje takto:

  Pokiaľ ide o odberateľov, ktorí zomreli po 1. novembri 2015, blízkym osobám zosnulého odporúčame kontaktovať v prvom rade príslušného dodávateľa plynu, s ktorým bola uzatvorená zmluva o dodávke plynu a požiadať ho o prepis zmluvy na odbernom mieste na nového odberateľa. Príslušný poštový poukaz (šek) však Ministerstvo hospodárstva SR zašle na meno a priezvisko a adresu zosnulého odberateľa. Blízkym osobám zosnulého odporúčame tiež informovať Ministerstvo hospodárstva SR, ktorému je potrebné predložiť doklady preukazujúce prechod nároku na štátny príspevok na ďalšiu osobu (takýmto dokladom je napr. osvedčenie o dedičstve.

  V priebehu apríla 2016, potom ako uplynie platnosť poštového poukazu (60 kalendárnych dní od dátumu jeho podania), Ministerstvo obdrží od Pošty informáciu, ktoré poštové poukazy neboli preplatené. V nadväznosti na to Ministerstvo zverejní spôsob riešenia jednotlivých žiadostí o nápravu, resp. ďalších podaní vo vzťahu k štátnemu príspevku. V prípade, ak máte otázku ohľadne štátneho príspevku, kontaktujte Ministerstvo po doručení poštového poukazu, a to písomne na adrese: Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky, Mierová 19, 827 15 Bratislava 212 alebo elektronicky na prispevky@mhsr.sk.

  Ak to bolo pred 1.11.2015, tak je postup takýto:

  Podľa zákona sa štátny príspevok vyplatí odberateľovi plynu, ktorý mal k 1.novembru 2015 uzavretú platnú zmluvu o združenej dodávke plynu, na základe ktorej sa realizovala do daného odberného miesta dodávka plynu. Pokiaľ ide o odberateľov, ktorí zomreli pred 1. novembrom 2015 a nedošlo pred týmto termínom k prepisu zmluvy na odbernom mieste na žijúcu osobu (napr. na dedičov), nebude možné vyplatiť štátny príspevok, nakoľko k 1. novembru 2015 nie je, žiaľ, možné, v zmysle zákona, určiť osobu oprávnenú na výplatu štátneho príspevku.

  Pokiaľ ide o dedičov po odberateľoch, ktorí zomreli pred 1. novembrom 2015, odporúčame im kontaktovať príslušného dodávateľa plynu, s ktorým bola uzatvorená zmluva o dodávke plynu a požiadať ich o prepis zmluvy na odbernom mieste na nového odberateľa. Dedičom po zosnulom odberateľovi tiež odporúčame informovať Ministerstvo hospodárstva SR, ktorému bude potrebné predložiť doklady preukazujúce prechod nároku na štátny príspevok na ďalšiu osobu (takýmto dokladom je napr. osvedčenie o dedičstve).

  Potom, ako uplynie platnosť poštového poukazu (60 kalendárnych dní od dátumu jeho podania), Ministerstvo obdrží od spoločnosti Slovenská pošta, a.s. informáciu o tom, ktoré poštové poukazy neboli preplatené. V nadväznosti na to Ministerstvo zverejní spôsob riešenia jednotlivých žiadostí o nápravu, resp. ďalších podaní vo vzťahu k štátnemu príspevku. V prípade, ak máte otázku ohľadne štátneho príspevku, prosím, kontaktujte Ministerstvo až po doručení poštového poukazu, a to písomne na adrese: Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky, Mierová 19, 827 15 Bratislava 212 alebo elektronicky na prispevky@mhsr.sk.
  gavdii Dakujem za odpoved. Dedko umrel v maji a dedicske ko anie bolo asi mesiac po smrti. Bohuzial plyn sa prepisal na babku az v DEC 2015. TAKZE ASI SA STYM NEDA NIC ROBIT ZE?
  Chobot Ale dá. Treba kontaktova MH SR na uvedených adresách a doručiť potrebné doklady.

  Ale myslím, že MH SR ešte bude usmerňovať takéto prípady hromadne. Určte bude veľa takých prípadov, ktoré budú riešiť individuálne.

  Ak dedkovi vrátili 10 EUR, asi by som sa na to vybodol. Len poštovné a prípadné overenia kópií osvedčenia budú stáť viac, ako tá vratka. Ak je to viac, je to na tebe.

  evuš je offline (nepripojený) evuš

  evuš
  ..ale ak sa jedná o "Ficopríspevok" na plyn, tak ho babka tento rok sotva dostane.... po smrti je vždy potrebné, čo najskôr prepísať odberné miesto....

  Ako pokracovat ak babke nechcu vyplatit vratky z plynu za dedka, ktory je po smrti?

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.