Zavrieť

Porady

výmena radiátorov počas vykurovacieho obdobia

Bývame v 4 poschodovej bytovke. Nový majiteľ bytu na prízemí chce meniť radiátory teraz, keď sneží. Ostatní majitelia nesúhlasia, aby sa vypúšťala horúca voda z vyregulovaného systému, ktorú platia a boli 1 deň bez kúrenia v studenom byte. Má správca povinnosť vydať kľúč od suterénu, kde sú ventily, alebo to môže odmietnuť? Som povinná, ako majiteľ vrchného bytu sprístupniť byt na odvzdušnenie, aj keď s výmenou počas vykurovacieho obdobia tiež nesúhlasím?
buchač 1. By som bol rád vidieť, či by ste všetci drbnutí v tej bytovke zaujali podobné stanovisko, ak by ste museli meniť radiátor.
Téma je uzavretá.
Usporiadať podľa času

misoft je offline (nepripojený) misoft

misoft
Nuž ten "sused" je teda "sebec".
Pokiaľ je vykurovacie obdobie (a vykurovacia sústava je natlakovaná a vyregulovaná) - nie je vhodné (pokiaľ to však nevyžaduje havarijný stav) vykonávať "výmenu" radiátorov.
Správca, ktorý sa stará o túto sústavu (spoločný majetok) nemá povinnosť sprístupniť miestnosť, kde sa nachádzajú centrálne ventily vykurovacieho systému (iba v havarijnom stave!), pretože niekto si chce meniť (z rozmaru) radiátory. A keďže vykurovacia sústava patrí všetkým - má sused povolenie od všetkých ostatných vlastníkov bytov k zásahu do vykurovacej sústavy? Má povolenie od správcu? Nie? Nemôže potom meniť.
hyacint nemá povolenie od nikoho a správca sa toho zbavil tým, že hodil kľúč od suterénu mne do schránky, že vraj pre "moje potreby".

sito je offline (nepripojený) sito

sito
No ty si riadny kvietok!

Nový majiteľ bytu nie je vlastníkom vykurovacieho systému domu. Nepatrí mu spoločný rozvod, vysokoodporový ventil, termostatická hlavica, spodný ventil ani PRT. Je to majetok všetkých vlastníkov bytov, ich majiteľov, spoluvlastníkov.

A keď na kotolní, dodávateľovi tepla, teda tej teplej vody neprasknú nervy, ale kotol a tou teplou vodou nebude vykurovať dom 3 - 4 dni, to bude možné? Budú súhlasiť, aj všetci ostatní, či len ten, ktorý chce svojvoľne vo svojom byte vymeniť spoločné zariadenia domu bez súhlasu spoluvlastníkov domu, radiátory?

Ako sa zachová správca? Ako sviňa, krtko zalezie pod zem "Mne stačia vaše peniaze, problémy sú vaše. Možno?"

Ako vlastník bytu máš svoje práva a povinnosti zo zákona, sú to, hlavne tieto.

"(1) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome je povinný na svoje náklady byt a nebytový priestor v dome udržiavať v stave spôsobilom na riadne užívanie, najmä včas zabezpečovať údržbu a opravy. Je povinný konať tak, aby pri užívaní, udržiavaní, zmenách, pri prenajatí bytu alebo nebytového priestoru v dome, prípadne jeho časti a pri inom nakladaní s bytom a nebytovým priestorom v dome nerušil a neohrozoval ostatných vo výkone ich vlastníckych, spoluvlastníckych a spoluužívacích práv.
(2) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome je povinný odstrániť závady a poškodenia, ktoré na iných bytoch alebo nebytových priestoroch v dome alebo na spoločných častiach domu alebo spoločných zariadeniach domu alebo príslušenstve spôsobil sám alebo osoby, ktoré jeho byt alebo nebytový priestor užívajú.
(3) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome je povinný umožniť na požiadanie na nevyhnutný čas a v nevyhnutnej miere vstup do bytu alebo nebytového priestoru zástupcovi spoločenstva, správcovi a osobe oprávnenej vykonávať opravu a údržbu za účelom vykonania obhliadky alebo opravy, ak opravu nezabezpečí sám alebo ak ide o opravu spoločných častí domu alebo spoločných zariadení domu prístupných z jeho bytu alebo montáž a údržbu zariadení na meranie spotreby tepla a vody v byte a nebytovom priestore a odpočet nameraných hodnôt; ak vlastník bytu alebo nebytového priestoru neumožní na požiadanie vstup do bytu, zodpovedá za škody vzniknuté takýmto konaním."
Už 333 krát tu boli zverejnené, a né, a né, a né ...
6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
misoft A bude aj po 334-tý krát spomínané a stále bude a né, a né, a né.....
A ako pozerám - niekomu sa citáty so zákona zdajú neužitočnými... a potom si tu slzy vylievajú...
sito Dušan, schválne som neodpovedal na poslednú otázku, veriac tomu, že vie čítať a pochopiť prečítané, napísané!

Nejdem od Ústavy SR, ale jednoducho ods.3) nepusti. A kvietok? Ako je spojený s prízemím, teda bytom, ktorý chce meniť radiátory ako mu pasuje? No trubkami, spoločnými, spojené nádoby sú to, ten vykurovací systém, len jednu voda pre všetkých a súčasne dodáva do každého bytu. Každý byt? Ako sa zachová jeho vlastník? "Čo koho je potom, či kúrim, či nekúrim, či čo si to vo svojom byte robím?" A dom má u prdele! A čo dom, jeho spoluvlastníci, väčšina v súlade so zákonom majú právo si uplatniť svoje právo?

Potom nasleduje 345, a ďalej. Hviezdy nelžou ...
hyacint Prepáčte, ale podľa 3) mám umožniť vstup zástupcovi spoločenstva, správcovi a osobe oprávnenej vykonávať opravu a údržbu. Kto odo mňa pýta sprístupnenie nie je ani zástupca spoločenstva, ani správca, ani oprávnená osoba. Teda oprávnenie som žiadne nevidela a ani správca ma neoslovil, aby som niekomu umožnila prístup za účelom odvzdušniť vyregulovaný systém.
misoft V tom prípade mu povedz pá-pá-pá a trhni si nohou.....
buchač Dušan

Mne by len tak pa-pááá niekto veru nepovedal.
Zariadil by som sa podľa svojho...
------------------------------------

Nie je poskytnuté plné info, ide o zavádzanie a je tu (sebecký) pohľad zadávateľky na danú problematiku.

Veď predsa nový majiteľ si robí pravdepodobne nejakú prestavbu, rekonštrukciu...alebo je to inak ?

To má čakať do leta ?
Nebude ale potom zasa veľká prašnosť, ktorá pôjde pri otvorených oknách do vyšších bytov ?

Záver :
Všetko je len o ochote....a tu vidím zjavnú neochotu, ba dokonca hádzanie polien pod nohy.
Ako som vyššie spomenul....díky za takúto susedku...pfujtajbl.
sito Kvietok, takej nemusíš!

"Kto odo mňa pýta sprístupnenie nie je ani zástupca spoločenstva, ani správca, ani oprávnená osoba."

Inak je to bežná závada vyplývajúca, že medzi vykurovacími obdobiami sa do vykurovacieho systému dostane vzduch, vzduch, ktorý znemožňuje účelne využívať spoločný vykurovací systém domu. Nie každý radiátor má odvzdušňovací ventil, ak má, tak je to plus. Ak nemá, tak vzduch sa pomaly presúva v systéme smerom hore, až na najvyšší bod stúpačky, tam býva zvyčajne namontovaný samoodvzdušňovací ventil. Ak nie, a systém je zavzdušnený, musíš osobe, ktorá je opak toho, čo je uvedené v zátvorkách umožniť vstup do bytu, aby odstránil závadu, spravil opravu a sfunkčnil spoločný vykurovací systém domu, nie len tvojho bytu, že?
  zbaliť

Marek Rigo je offline (nepripojený) Marek Rigo

sám sebou Marek Rigo
Keby ten nový sused mal tiež trošku rozumu, existuje taká vecička bežne už dostupná u mnohých kurenárských firiem alebo v požičovňach náradia. Volá sa to zmrazovačka potrubia. Osadí to na potrubie pred radiatorom a zamrazí prívod a spiatočku a môže si vymieňať radiator,jediná voda čo tam bude iba tá čo ma v radiatore.
Ale pre budúcnosť radím aby si dávali ľudia ventil na prívod aj spiatočku.(pre istotu keby chcel radiator znovu vymieňať )
Prajem pekný deň
3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
felix1 Problem sa da riesit cakanim na leto, na schôdzdi SVB, cez pravika, alebo bez stresu a hádok ako pise Marek
hyacint Ďakujem vám za názory. Už sa rieši, pekne po slovensky, dotyčný si u správcu vydupal kľúč a ráno vypustil systém bez ohľadu na dôchodcov a invalida v byte nad ním, veď čo, je až 5 °C
sito Tie štyri byty nemajú po 125 m2, takže tak bokom sú od energetického Zákona 657/2004, ale aj taký malý vykurovací systém, spoločný musí mať nejaké parametre, aby fungoval bezchybne. Keď si každý, kedy chce , aký chce zásah robí na ňom, niektorý byt môže byť na tom tak, že bude vykurovaný nedostatočne. Čo potom?
  zbaliť

výmena radiátorov počas vykurovacieho obdobia

Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.