Zavrieť

Porady

Odkúpenie časti bytu od suseda

Dobrý deň, máme možnosť odkúpiť od suseda časť jeho bytu (izba + kúsok chodby).
Chcela by som sa opýtať či s tým máte niekto skúsenosti. Zatiaľ mám info, že na základe projektu a zmluvy o predaji HNUTEĽNEJ veci sa podáva návrh na vklad do katastra, ale potrebovala by som trošku podrobnejší postup. Ďakujem za rady.

Andrea
misoft Nerozumné.... boli by ste podielovými vlastníkmi jedného bytu (jeho). A ako by ste potom riešili prechod do "svojej" časti? Prestavbou? Prebúraním múru?
Ani o tom (logicky) neuvažuj.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    Takéto veci sa zvyčajne robia tak, že jedna rodina vlastní vedľa seba 2 byty a neoficiálne pripoja 1 izbu k druhému bytu. Na katastri aj u správcu sa to ale vedie v pôvodnej konfigurácii a v prípade predaja bytu (bytov) by ten otvor jednoducho zamurovali. (Poznám takú rodinu).

    Ak by si to chcel zoficiálniť, tak by si musel vypracovať projekt, stavebné povolenie, potom to skolaudovať, s kolaudačným rozhodnutím ísť na kataster, kde zapíšu zmenu podielového vlastníctva na základe nových podlahových plôch tých dvoch dotknutých bytov a správca by na základe nového LV vystavil nový zálohový predpis, lebo by sa menila veľkosť odvodu do FO podľa podlahovej plochy bytu.

    Takže dá sa to, ale je to nákladné a časovo dosť náročné. Ak chceš väčší byt, jednoduchšie je tento predať a kúpiť iný.
    11 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Andrea251282 Problém je ten že sused nechce predať celý byt. Na druhej strane peniaze potrebuje. Cez podielové spoluvlastníctvo sa ísť nedá nakoľko pri podielovom spoluvlastníctve sa jedná o podiely na každej časti bytu- tak mi povedal právnik a ani by sme to nechceli, preto potrebujem radu ako konkrétne to už niekto robil, lebo sa to dá. Na základe toho kolaudačného rozhodnutia kataster prepíše výmery? Ďakujem
    misoft A to nehovoriac o tom, že ak by ste chceli "oddeliť" svoju časť od "jeho" časti, okrem projektu, povolenia zo stavebného úradu, povolenia od správcu, bude potrebný i súhlas VŠETKÝCH vlastníkov v uvedenom dome. Pretože sa nielen zmení rozloha bytu, ale i konštrukčné usporiadanie bytu. A na toto (rozdeliť byt ,a izbu a bytík) správca málokedy pristúpi. Bolo radené - zabudni a hľadaj radšej väčší byt, ak potrebuješ.
    A aj keby sa "podarilo" odkúpiť jednu izbu - stačí, aby len jeden jediný vlastník bytu napr. o poschodie nižšie nesúhlasil - a ste v ***** - ostane vám váš pôvodný byt + spoločná izba so susedom.... u suseda.....
    Doplnenie: inak sa stávajú prípady, že niekto potrebuje väčší byt - má dvojizbák a potreboval by troj - štvorizbový a "náhodou vedľa je jeden jednoizbový - kúpi sa celý byt a potom sa vybavuje prerábka. Ale nestretol som sa, aby niekto odkupoval izbu len preto, aby si svoj pôvodný zväčšil.
    buchač misoft (Dnes 19:30) Ale nestretol som sa, aby niekto odkupoval izbu len preto, aby si svoj pôvodný zväčšil.
    -------------------------------
    Viem o takomto prípade, dokonca poznám osobne obidve zúčastnené strany.

    Majitelia 2-izbového bytu odkúpili izbu vedľajšieho bytu.
    Vznikli tak následne 3-izbový a 1-izbový byt.
    veronikasad Tiež poznám osobne - zať pred pár rokmi predal jednu izbu z novej nadstavby - a ako by sa im teraz zišla ...
    Andrea251282 toto mám už vyzistené na stavebnom úrade, pokiaľ sa nezasahuje do nosných priečok nie je potrebný súhlas ostatných vlastníkov, čo sa týka stavebného povolenia pokiaľ nebudeme zasahovať do nosných priečok ani meniť dispozície(čo nebudeme) stačí oznámenie, takú mám info zo stavebného úradu z pondelka, snáď mi povedali dobre. Ani SU ani projektant v tom nevidí problém. Dokonca správca nám to v dobrom závidí lebo on niečo také chcel tiež ale jeho sused nesúhlasil :-) Šlo mi hlavne o právnu stránku veci kedže nejde o odpredaj podielu na nehnuteľnosti ale jej časti. A nájsť si vačší byt nie je pre nás riešenie nakoľko nechceme meniť lokalitu a naskytla sa táto možnosť. Ďakujem za pripomienky aspoň viem čo ešte musím overiť predtým než sa do toho pustíme. :-)
    Andrea251282 buchač: a ako postupovali? na základe akej zmluvy to zapísali do katastra a ako ta zmena potom vyzerala na LV. Ďakujem
    buchač Jáááj...šak ako by len mohli postupovať ?
    Predsa podľa litery zákona.
    Andrea251282 :-) to som si myslela aj ja, ale dvaja advokáti mi potvrdili že to nie je až také jednoduché, nakoľko náš právny systém nemá nástroj na prevod vlastníckeho práva k časti nehnuteľnosti, je tam možnosť ktorú kataster akceptuje ale nie je úplne právne čistá, preto chcem vedieť skúsenosti ľudí ktorí to absolvovali, ale diky za radu :-) :-)
    buchač Poviem trochu inak.
    Jedná sa o susedovcov vo vchode baráku, kde som vyrastal a k tomu odpredaju došlo už trochu dávnejšie.

    Ono záleží aj od ostatných spoluvlastníkov...a tu to boli starí a overení susedovci, kde sa poznal každý s každým a nik nerobil prieky a či problémy inému.

    Taktiež veľa záleží aj od úradníkov na katastrofálnom úrade...
    Andrea251282 No veď práve že to záleží od toho ako sa úradník vyspí. Tak asi to budem musieť risknúť a neviem do čoho pôjdeme. ďakujem za rady a skúsenosti :-)
    ivka70 Stavebne povolenie potrebujes kvoli kolaudacii a tu kvoli zmene vlastnickych pomerov v bytovom dome, nie kvoli buraniu a vystavbe nenosnej priecky. Oznamenie ti v tomto pripade urcite stacit nebude.
    A na kolaudaciu potrebujes suhlas vsetkych vlastnikov v bytovom dome.
    Inak to zakonne nespravis a nezapises do katastra.
      zbaliť

    Odkúpenie časti bytu od suseda

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.