Zavrieť

Porady

Zdanenie nepeňažnej výhry a uplatnenie základu dane

Dobrý deň, v januári 2015 som vyhrala nepeňažnú výhru v hodnote 390 € a tiež som si ju v tomto roku uplatnila - ide o celosezónny skipass. V decembri 2015 som opať vyhrala tento skipass v hodnote 400 €, dobila som si ho hneď na karte, avšak reálne som ho využila až v roku 2016. Musím obe výhry zdaniť v roku 2015 alebo ten druhý skipass možem zdaniť až za rok 2016? Ak za rok 2015, počíta sa suma pre zdanenie 790-350 €, teda 440 € alebo 40 € z prvej výhry a 50 € z tej druhej? Organizátorom bola TV JOJ, ale prvú výhru mám zo súťaže telerolo a druhú z Divano. Taktiež ma zaujíma výška odvodu do zdravotnej poisťovne. Veľmi pekne ďakujem za Vaše odpovede.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

    mzdarka renca
    40 eur z prvej výhry a 50 eur z druhej výhry. každá sa posudzuje samostatne.

    Vecná výhra fyzickej osoby a jej zdaňovanie

    Nepeňažné výhry zo zdrojov na území Slovenskej republiky a zo zdrojov zo zahraničia, ktoré nie sú oslobodené od dane (presahujúce sumu 350 eur) sa zdaňujú podaním daňového priznania. Podľa § 8 ods. 10 zákona o dani z príjmov je povinnosťou prevádzkovateľa alebo organizátora hry, súťaže alebo žrebovania pri poskytnutí nepeňažnej výhry alebo ceny oznámiť výhercovi hodnotu výhry alebo ceny. Hodnotou výhry alebo ceny je obstarávacia cena alebo vlastné náklady prevádzkovateľa alebo organizátora hry, súťaže alebo žrebovania, alebo poskytovateľa výhry alebo ceny.

    Výdavkom pri týchto príjmoch je aj povinne platené zdravotné poistenie z týchto príjmov. Odvody z týchto príjmov sa platia až na základe ročného zúčtovania zdravotného poistenia, a to v zdaňovacom období, ktoré nasleduje po zdaňovacom období, za ktoré sa tieto príjmy priznávajú v daňovom priznaní. Tieto výdavky si výherca nepeňažnej výhry alebo ceny uplatní:

    prostredníctvom dodatočného daňového priznania, ak v roku kedy tieto odvody platil už takéto príjmy nepoberal alebo
    v zdaňovacom období, v ktorom tieto odvody platil, ak takéto príjmy poberal aj zdaňovacom období, kedy ich platil alebo
    si vyberie jeden z vyššie uvedených postupov, ktorý je pre neho výhodnejší.
    V súvislosti so zdaňovaním vecných výhier podaním daňového priznania je potrebné poznamenať, že daňové priznanie nie je vždy povinný podávať každý daňovník. Všeobecne platí, že daňové priznanie nie je povinný podávať daňovník, ktorý za zdaňovacie obdobie dosiahol zdaniteľné príjmy nepresahujúce 50 % zo sumy nezdaniteľnej časti základu dane na daňovníka. Pre rok 2014 aj 2015 je výška tejto sumy 1901,67 eur (50 % z 3 803,33 eur). V praxi môže najčastejšie ísť o študentov, dôchodcov, nezamestnaných, matky na materskej dovolenke a podobne.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    NinaG Ďakujem za odpoveď, čo sa týka toho uplatnenia v roku 2016, je to možné? Alebo to musím dať do roku 2015?
    mzdarka renca zdaňuješ v roku 2015
    NinaG Ďakujem Vám veľmi pekne
      zbaliť

    Zdanenie nepeňažnej výhry a uplatnenie základu dane

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.