Zavrieť

Porady

Kúpa auta medzi partnermi

S priateľom sa chystáme kúpiť auto v celkovej hodnote 10 000€. Z praktických dôvodov ako parkovanie v BA na rezidenčné karty, kde ja nemám trvalý pobyt, bude auto napísané na priateľa, no financovať ho budeme na polovicu s tým, že moji rodičia na seba zobrali pôžičku (časť hodnoty vozidla), ktorú my budeme splácať v pomere 2000€ (ja) a 5000€ (priateľ). Ja zvyšnú sumu 3000€ mám v hotovosti.
Je možné nejakým spôsobom ošetriť to, aby v prípade, že sa niečo stalo, zostal mne, príp. mojím rodičom stále nárok na toto vozidlo? Nejde mi ani tak o to, keby sa stalo niečo medzi nami dvoma, no človek nikdy nevie, skôr v prípade, že by sa stalo niečo jednému z nás.
Rozmýšľali sme nad spísaním dohody medzi nami dvoma s overenými podpismi, kde sa jasne napíše, že toto auto bolo financované na polovicu oboma stranami a časť prostriedkov vo výške 7000€ bola poskytnutá na základe danej pôžičky. Postačovalo by také niečo v prípade, že by došlo k nejakým nepredvídaným okolnostiam ako doklad o nároku na toto vozidlo?

Ako by ste postupovali v takomto prípade?
Vopred ďakujem za akúkoľvek pomoc
Naposledy upravil Michaela3110 : 07.03.16 at 08:21
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    1. Z praktických dôvodov ako parkovanie v BA ... ani nahodou by som nebrala pozicku na nieco, co nebude mojim vlastnictvom.
    Parkovanie v BA nie je zavisle na znacke ci trvalom pobyte v BA.
    To je dost zly dovod na taketo riesenie.
    Ak sa nahodou s priatelom rozidete, ostane jemu auto, bez tarchy a tvojim rodicom dlh.
    To sa naozaj oplati.

    2. Ak to tak velmi chcete, nech tvoj priatel uzavrie s tvojimi rodicmi dohodu o pozicke na celych 7000 eur a s tebou na 3000 eur, lebo to bude hodnota auta, ktoru on bude mat.
    Splacanie pozicky si osetrite v zmluvach, v pripade, ze by sa priatelovi nieco stalo, tak by dlh isiel do dedicstva rovnako ako auto a s dedicmi by ste sa mohli dohodnut na jeho vyrovnani autom.

    3. Vyplyvajuc z bodu 1, to auto by malo byt napisane na toho, kto don investuje najviac, cize na tvojich rodicov, pripadne sa s nimi dohodni a napis ho na seba, tvoj priatel len z titulu TP v BA nema na aute pri kupe ziadny podiel ... neriskovala by som to.
    S rodicmi uzavriete kupno-predajnu zmluvu s postupnym splacanim (tak ako budete platit im pozicku) s terminom prechodu majetku po poslednej splatke.
    Michaela3110 Dobrý deň, ďakujem veľmi pekne za názor a radu. Len pre upresnenie, ide o parkovanie na rezidenčné nálepky a teda TP majiteľa má na takéto parkovanie vplyv. V každom prípade je nad čím uvažovať, ide mi hlavne o mojich rodičov aby skutočne v prípade neočakávaných udalostí nezostali bez ničoho a ešte s dlhom na krku. Takže skutočne ďakujem aj za rôzne alternatívy riešenia
    ivka70 Tak potom si zmen TP k priatelovi a auto kup ty, s tym, ze si pozicias peniaze od rodicov.

    Kúpa auta medzi partnermi

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.