Zavrieť

Porady

Odpočet DPH pri nákupe auta

Dobry den, poprosil by som Vás o pomoc pri nasledujúcom probleme.

Podla toho, čo viem zo školení by to asi malo vypadat takto. Poprosim Vas o odsúhlasenie. /účtujeme v PÚ/


Mame zmluvu zo zamestnancami, ze mozu vyuzivat sluzobne auta na súkromne účely, s tym ze si vykazuju mesacne pomer sukromnych a sluzobnych km a za súkr.km platia len hodnotu spotreby PHM, s tym ze sa im zdanuje 1% z OC auta. Auto ktore sa puziva na súkr.účel je úžitkove, z ktoreho bola odpočítana DPH na vstupe pri nakupe.

1. Robim spravne, ked pri oprave auta kratim DPH podla tohto pomeru a preuctovavam to na účet 511 - /opravy auta - dan.nakl./?



2. Prave sme kúpili nove úžitkové auto. Mari sa mi take nieco, ze mozem z neho uplatnit odpočet DPH pomerom /pomer sukr-sluz.km na aute ktore pouzival zamestnanec doteraz/ a cast z ktorej si urcime ze nemame narok na odpocet preuctujeme na 042.

Chcem sa spytat ci pri naslednych opravach auta musim kratit aj z tychto oprav DPH vypocitanym pomerom, alebo je to v poriadku, kedze som kratil DPH pri OC auta.

Dakujem za radu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Pri využívaní firemného vozidla na súkromné účely , sa kráti DPH z akéhoľvek nákladu/výdavku/ v súvislosti s používaním tohto MV .

    volej je offline (nepripojený) volej

    volej
    Ved ja s tym suhlasim, len som tam tusim /ne/napisal, ze PHM refakturujeme, takze to by som kratit nemusel. Potom uz ostavaju len opravy a povezdme drobny nakup do auta /dest.voda,umytie a pod./


    Chcem sa este spytat ZITKA. Ak som teda obsataral to auto, kde mam moznost odpoctu DPH /uzitkove/, tak si mozem zoberat pomer km, ktore mal na predchadzajucom aute a podla toho mozem skratit odpocet DPH a vlastne potom nemusim davat na konca roku DDP k DPH. Dobre hovorim?

    Dakujem

    volej je offline (nepripojený) volej

    volej
    este jedna otazocka:

    ak skratim narok na odpocet DPH kvoli tomu, ze viem, ze ho bude zamestnanec pouzivat na súkromny účel /pomer mam z predosleho automobilu/, túto neuplatnenú DPH preúčtujem na 042 a nasledne odpisujem aj DANOVYMI ODPISMI?

    Velmi pekne dakujem

    Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

    obyvateľ SR Milan Benka
    volej
    este jedna otazocka:

    ak skratim narok na odpocet DPH kvoli tomu, ze viem, ze ho bude zamestnanec pouzivat na súkromny účel /pomer mam z predosleho automobilu/, túto neuplatnenú DPH preúčtujem na 042 a nasledne odpisujem aj DANOVYMI ODPISMI?

    Velmi pekne dakujem
    Neodpisovať, zaúčtovať do nákladov.

    alušik je offline (nepripojený) alušik

    alušik
    benka
    Neodpisovať, zaúčtovať do nákladov.
    Na základe čoho do nákladov. Nejde o DPH na ktorú by nemal nárok... A keby aj - tak si myslím, že by to mal dať na 042 a nie náklad.

    Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

    obyvateľ SR Milan Benka
    alušik
    Na základe čoho do nákladov. Nejde o DPH na ktorú by nemal nárok... A keby aj - tak si myslím, že by to mal dať na 042 a nie náklad.
    §25 Z DzP
    (5) Súčasťou vstupnej ceny je aj

    a) daň z pridanej hodnoty u daňovníka, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty,
    b) daň z pridanej hodnoty u daňovníka, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty, a nemôže ju odpočítať alebo
    c) časť dane z pridanej hodnoty u daňovníka, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty, a nemôže túto časť dane odpočítať, pretože uplatňuje nárok na odpočítanie dane z pridanej hodnoty koeficientom podľa osobitného predpisu.6)(táto zmena nodobúda účinnosť od 1.januára 2006 pozn. Porada.sk)

    Myslím, že na základe aktuálneho zákona o dani z príjmu.

    alušik je offline (nepripojený) alušik

    alušik
    benka
    §25 Z DzP
    (5) Súčasťou vstupnej ceny je aj

    a) daň z pridanej hodnoty u daňovníka, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty,
    b) daň z pridanej hodnoty u daňovníka, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty, a nemôže ju odpočítať alebo
    c) časť dane z pridanej hodnoty u daňovníka, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty, a nemôže túto časť dane odpočítať, pretože uplatňuje nárok na odpočítanie dane z pridanej hodnoty koeficientom podľa osobitného predpisu.6)(táto zmena nodobúda účinnosť od 1.januára 2006 pozn. Porada.sk)

    Myslím, že na základe aktuálneho zákona o dani z príjmu.
    Hm, ale koeficient rátajú tie spoločnosti, ktoré majú oslobodené plnenia, čo tento prípad nie je. On chce krátiť vstup dph z iného dôvodu.
    Pôvodne som sa chytila písmenka c, ale teraz si to prečiarkla.
    No a písmenko b) podľa mňa platí pre prípad, že zákon o dph mi neumožňuje odpočítať dph - t.j. napr. pri vozidlách kategórie M1 a kúpe ich príslušenstva.

    Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

    obyvateľ SR Milan Benka
    alušik
    Hm, ale koeficient rátajú tie spoločnosti, ktoré majú oslobodené plnenia, čo tento prípad nie je. On chce krátiť vstup dph z iného dôvodu.
    Pôvodne som sa chytila písmenka c, ale teraz si to prečiarkla.
    No a písmenko b) podľa mňa platí pre prípad, že zákon o dph mi neumožňuje odpočítať dph - t.j. napr. pri vozidlách kategórie M1 a kúpe ich príslušenstva.
    Myslím, že keď niečo nie je súčasťou vstupnej ceny, tak to tam nebudem nasilu tlačiť.

    Odpočet DPH pri nákupe auta

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.