Zavrieť

Porady

Som jedným z ručiteľov úveru Prvej stavevbnej sporiteľne.

Osoba, ktorá si tento úver zriadila bohužiaľ minuly rok zomrela. Aký je správny postup v tomto prípade ak mi bola doručená 2. upomienka z dôvodu nesplácania splátok + pokuta z omeškania.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    misoft je offline (nepripojený) misoft

    misoft
    Bolo vtedy PSS oznámené, že ten človek skonal? Ak to vedeli, mali sa najskôr zaujímať o to, či bolo sa konalo dedičské konanie a zistiť si, či niekto dedil. Ak dedil - preberá v prvom rade dedič aktíva i pasíva. Teda i dlhy (a úver je fakticky dlh)., Mali sa prihlásiť do dedičského konania ako veritelia.
    Ak mali vedomosť o jeho skone a posielali mu upomienku - tebe nemohli posielať 2. upomienku a hneď dávať pokutu z omeškania.
    Upozorni PSS na fakt, že ONI mali si zisťovať, prečo sa nereagovalo na 1.upomienku, ak by vedeli o skonaní dlžníka, mali sa prihlásiť.
    Ty - ak si osoba, ktorá nie je v príbuzenskom vzťahu - ani nemusíš vedieť o tom, že človek, ktorému robíš ručiteľa - skonala.
    Požiadaj PSS, aby sa najskôr skontaktovali s dedičmi, od teba aby nevyžadovali pokutu, pretože ty si to nespôsobil, že sa nesplácalo.
    Ak začneš splácať - budeš nútený si splatené peniaze asi vymáhať od pozostalých...

    (Ak niečo píšem zle, nesprávne - opravia ma...)

    dmc je offline (nepripojený) dmc

    dmc
    Ako rucitel rucite za celu sumu uveru - ak nesplaca ziadatel - vy ako rucitel nastupujete ako povinny. Musite zaplatit - moze Vam hrozit aj exekucia - a ak Vam to nevrati pozostala (ak sa nedohodnete na dalsom postupe) po nebohom budete sa musiet s pozostalou sudit.

    Bohuzial - Banky to mavaju tako "vychcanecky" osetrene. (Osobna skusenost s PSS)
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    buchač Nemusí splatiť, ak bol úver poistený.
    arizona A co dedicia? Od tych nemozu vymahat?
    buchač arizona (Dnes 08:29) A co dedicia? Od tych nemozu vymahat?
    ==============================
    Mňa sa pýtaš ?

    Mal som úver v PSS.
    Bol aj poistený a v prípade úmrtia by by pozostalí neplatili nič.
      zbaliť

    Oliwa je offline (nepripojený) Oliwa

    Oliwa
    Dedičia mali všetky aktíva a pasíva poručiteľa nahlásiť notárovi pri dedičskom konaní. Notár mal osloviť PSS a vyžiadať si stav účtu/úveru ku dňu smrti poručiteľa a započítať túto pohľadávku do dedičstva. Ak sa tak nestalo /či už úmyselne alebo z nevedomosti/, oznám túto skutočnosť PSS - ako ručiteľ však splátku musíš zaplatiť /resp. písomne môžeš skúsiť požiadať o jej odklad a uviesť dôvod Tvojej žiadosti/ a medzitým sa kontaktovať s dedičmi a doriešiť situáciu s nimi.
    Pri novoobjavenom majetku sa obnovuje dedičské konanie, netuším, či rovnaký postup platí aj pri novoobjavenom dlhu, ak je vôbec novoobjavený. A samozrejme ktovie, aká je jeho výška... Ale to je úloha pre dedičov, ktorí ho môžu iniciovať.
    Prípadne si pozri zmluvné /všeobecné obchodné/ podmienky www.pss.sk, ako sú ošetrené takéto situácie.
    https://www.pss.sk/informacie/dokumenty-tlaciva/

    Nevieme, v ktorom roku bol úver poskytnutý ani za akých podmienok, ale pre priblíženie situácie - aktuálne budú tieto /účinné od 21. 3. 2016/:
    https://www.pss.sk/files/pdf/dolezit...21-03_2016.pdf
    Pozri oddiel II. ÚVERY, časť A/ Spotrebiteľské úvery, článok XI. Mimoriadna splatnosť... bod 1, písm. e/ zomrie jedna z osôb /dlžník/... alebo dedičmi dlžníka nie je zabezpečené... /strana 9/.
    Takto by sa to riešilo, keby išlo nový úver. "Tvoj" sa bude riešiť podľa vtedy platných všeobecných obchodných podmienok...
    Viac Ti k tomu neviem povedať. Snáď ma múdrejší doplnia... Už len toľko, že ak by bol úver býval predmetom dedičstva, s právoplatným osvedčením o dedičstve mali dedičia navštíviť pobočku PSS, dať im originál k nahliadnutiu a k vyhotoveniu kópie a PSS sa mala zariadiť podľa toho, kto dlh zdedil.

    Teoreticky nemožno vylúčiť, že dlh aj bol zdedený, len nie je nikto, kto by ho platil. Preto si "nastúpil" na rad Ty ako ručiteľ, keďže si kedysi na tento záväzok pristúpil. Pravdou však je, že ak by si dedičia boli vedomí toho, že nemajú úver z čoho platiť, mohli dedičstvo v celosti odmietnuť. Takže možností ako to v skutočnosti bolo, je viacero, ale to by sme už zachádzali do konšpiračných teóríí... Pátranie je na Tebe... Držím palce!
    Naposledy upravil Oliwa : 08.03.16 at 21:21

    Som jedným z ručiteľov úveru Prvej stavevbnej sporiteľne.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.