Zavrieť

Porady

susedny neobyvatelny dom

Dobry den,potrebujem poradit na koho sa mam obratit ohladom susedneho domu,ktory sa rozpadavaa ustavicne sa tam menia nasi mensinovi obyvatelia.Majitelia domu sa odstahovali do Anglicka a odvtedy bol klud,aj ked sme zasli za p.starostkou,ze nieco je potrebne urobit s tym domom,lebo nam spadne na nas dom,nakolko je vzdialenost susedneho domu od nasho len 2m.Strecha sa uz zosuva a v stene je prasklina na sirku dlane.Teraz sa tam nastahoval zase chlap s dvoma synmi,kuria si drevom z podvalov a komin maju nizsie ako je moj dom,tym padom nemozem otvorit dvere,okna,so synom sme atmatici a kto pozna pach podvalov a hlavne dymiacich tak si asi vie zivo predstavit o com pisem.Upozornila som dotycneho pana aby s tym prestal,aby si dal vyssie komin,ale to je ako hadzanie hrachu,myslim ze ani ma nepochopil.a p.starostka tvrdi , ze nema pravo s tym nieco robit,nakolko majitelia su v Anglicku.Samozrejme ze pan ktory sa tam teraz nastahoval tam byva na cierno,bez elektriny a vody.Ako mame postupovat,aby sa bud dal dom do poriadku,alebo sa zbural aby sa do neho nestahovali cudzie individua a nestrpcovali nam zivot ??Odpoved mi mozte poslat aj na email:bgremlins@azet.sk
dakujem.
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  misoft je offline (nepripojený) misoft

  misoft
  Nuž.... Starostka sa vyhovára. Pokiaľ stavba je v dezolátnom stave, teda v takom, že môže ohroziť životy, poškodiť majetok iného, alebo obecný - je POVINNÁ vyzvať majiteľa nehnuteľnosti, aby si svoju nehnuteľnosť zabezpečil. Môže ho tiež vyzvať i na zbúranie nebezpečnej stavby - toto jej vyplýva i z právomoci miestneho úradu ako stavebného úradu v obci.
  Ak sú závadným stavom stavby bezprostredne ohrozené životy osôb a ak stavbu nemožno zachovať, môže stavebný úrad výnimočne vydať ústny príkaz na odstránenie stavby a zabezpečiť odstránenie stavby bez prerokovania s vlastníkmi stavby. Stavebný úrad najneskoršie do 3 dní písomne oznámi rozhodnutie vlastníkovi stavby a dôvody, pre ktoré bol príkaz vydaný, a rozhodne o úhrade nákladov na odstránenie stavby.
  3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
  expeeert No toto je síce úradnícke oficiálne riešenie, ale ťažko uplatniteľné v praxi. Pokiaľ tam bývajú Cigáni, tak to tak ľahko nepôjde, zbúrať už vonkoncom aj keď im to padá na hlavu... Bude im musieť nájsť náhradné ubytovanie. A naháňať majiteľov odsťahovaných v Anglicku bude s nulovým výsledkom.
  misoft A) Aké náhradné ubytovanie? Majú tam trvalý pobyt? Ak nie - sú tam na čierno, protiprávne. Majú nejakú nájomnú zmluvu? Nie? Opäť sú tam protiprávne.
  Padá tá barabizňa k zemi? Padá! Ohrozuje životy? Ohrozuje. Má starostka podľa stavebného zákona právo ju pre zabezpečenie bezpečia zbúrať? Má. Oznamovala to majiteľom? Nevieme. Ak áno a nič neurobili - viď stavebný zákon.
  Dá z moci úradnej yvsťahovať čiernych nájomníkov, dá ruinu zbúrať - napíše do Anglicka na poslednú známu adresu majiteľom oznam, že ich ruinu musela pre nebezpečie dať zbúrať a zároveň im pošle i faktúrku za búracie práce. Že ich nezoženie? Nuž - pôjde to na triko obce.
  Ak majiteľ nie je schopný/nemá záujem o zabezpečenie budovy (čo mu ukladá zákon), ak sú tam cudzie osoby (ktoré tam nemajú byť) - musí konať. Inak sa podieľa sama starostka na tomto protiprávnom stave. V tomto až taký problém nie je - problém je, že si neplní to, čo má a radšej zavrie oči a dopustí, aby sa (možno) niečo stalo a poškodil sa majetok niekoho iného...
  expeeert Vieš, koľko je takých protiprávnych stavov po celom Slovensku, zvlášť na východe?
  Len čo sa o to pokúsi, hneď bude mať na krku mimovládky, Dubovcovú, Poláka a podobnú zberbu, takže každý starosta dá od toho ruky radšej preč. A zvlášť ak je to malá obec a nemá peniaze na osvetlenie, nie to ešte na búranie starej chatrče.
  Ja v podstate súhlasím, takýto by mal byť správny postup, ale od reality to má poriadne ďaleko...
    zbaliť

  susedny neobyvatelny dom

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.