Zavrieť

Porady

Odstavovanie teplej vody v byte

Pred nedávnom sme kúpili byt, zatial v ňom býva pôvodný majiteľ (podľa dohody). Zistila som, že v našej bytovke každý deň (aj víkendy) odstavujú teplú vodu v čase od 9.00-11.00 a od 16.00-18.00, vraj kvôli šetreniu, S takým niečom som sa v živote nestretla a som z toho úplne mimo. Neviem si predstaviť, že by som v byte nemala teplú vodu kedykoľvek. Údajne sa takto dohodli majitelia bytov. Neviete mi poradiť akú mám šancu zmeniť to?? Ak bude väčšina proti, neostáva mi iné ako sa prispôsobiť?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    ZuzanaA
    Pred nedávnom sme kúpili byt, zatial v ňom býva pôvodný majiteľ (podľa dohody). Zistila som, že v našej bytovke každý deň (aj víkendy) odstavujú teplú vodu v čase od 9.00-11.00 a od 16.00-18.00, vraj kvôli šetreniu, S takým niečom som sa v živote nestretla a som z toho úplne mimo. Neviem si predstaviť, že by som v byte nemala teplú vodu kedykoľvek. Údajne sa takto dohodli majitelia bytov. Neviete mi poradiť akú mám šancu zmeniť to?? Ak bude väčšina proti, neostáva mi iné ako sa prispôsobiť?
    Tu Ti nikto nepomôže. Je to plne v kompetencii vlastníkov bytov ako rozhodnú na schôdzi vlastníkov. Ak je väčšina za takéto riešenie, tak to tak bude. Bohužiaľ je to tak, že v bytovom dome nie je každý svojím pánom, musí strpieť rozhodnutia väčšiny, aj keď s tým nesúhlasí. To je nevýhoda bývania v bytovom dome.

    Navyše toto rozhodnutie je v súlade so zákonom o tepelnej energetike č. 657/2004 § 17 ods. 2:

    "(2) Ak je dodávka teplej úžitkovej vody pre dodávateľa nehospodárna z dôvodu nízkej spotreby teplej úžitkovej vody na strane odberateľa, môžu sa dodávateľ na jednej strane a odberateľ a konečný spotrebiteľ na druhej strane dohodnúť na obmedzení dodávky teplej úžitkovej vody len na určité dohodnuté dni v týždni alebo len na dohodnutú dennú dobu celoročne alebo počas dohodnutého obdobia v roku, prípadne sa môžu dohodnúť na zrušení dodávky teplej úžitkovej vody počas dohodnutého obdobia v roku; ak k tejto dohode o obmedzení alebo zrušení dodávky teplej úžitkovej vody nedôjde, dodávateľ je povinný zabezpečiť dodávku teplej úžitkovej vody podľa zmluvy o dodávke a odbere tepla a teplej úžitkovej vody."

    Vždy máš ale možnosť zabezpečiť si malý prietokový ohrievač, aby si mala stále teplú vodu.

    Velettka je offline (nepripojený) Velettka

    Velettka
    Sama naozaj neurobíš nič, keď s tým ostatní vlastníci súhlasia ....
    Aj u nás to je podobne, len u nás netečie od 22.00 do 05. myslím, takže ak niekto príde domov z práce po desiatej hold musí sa stať otužilcom .... (

    ZuzanaA je offline (nepripojený) ZuzanaA

    ZuzanaA
    Ďakujem Chobot...aj keď si ma vôbec nepotešil...Nemáš s tým skúsenosť, je to naozaj nejaká podstatná úspora, keď je to takto riešené?? Uvažovala som nad možnosťou osloviť nejakého odborníka, ktorý by mi vyrátal, koľko sa týmto úžasným opatrením ušetrí..

    ZuzanaA je offline (nepripojený) ZuzanaA

    ZuzanaA
    Velettka
    Sama naozaj neurobíš nič, keď s tým ostatní vlastníci súhlasia ....
    Aj u nás to je podobne, len u nás netečie od 22.00 do 05. myslím, takže ak niekto príde domov z práce po desiatej hold musí sa stať otužilcom .... (
    Asi by som skôr uvítala, keby tú vodu odstavovali v noci.... Neviem si predstaviť, že človek príde z práce domov a nemôže sa v pokoji osprchovať

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    ZuzanaA
    Ďakujem Chobot...aj keď si ma vôbec nepotešil...Nemáš s tým skúsenosť, je to naozaj nejaká podstatná úspora, keď je to takto riešené?? Uvažovala som nad možnosťou osloviť nejakého odborníka, ktorý by mi vyrátal, koľko sa týmto úžasným opatrením ušetrí..
    Takto Ti ťažko vyrátam úsporu. To musí niekto urobiť analýzu celkovej spotreby, demografického zloženia majiteľov bytov, náklady na výrobu/dodávku teplej vody a potom z týchto údajov vypočítať úsporu. Tiež je rozdiel, či máte vlastnú kotolňu alebo odoberáte teplú vodu z centrálneho rozvodu. Tiež je otázne, či v čase odstávky vôbec netečie teplá voda alebo tečie z kohútika studená.

    U nás sa napr. teplá voda temperuje v noci po druhej hodine - tečie len taká mierne vlažná, skoro až studená.

    Orim je offline (nepripojený) Orim

    Orim
    Asi tých našich rozmaznávam.
    U nás ide teplá voda skoro stále. Pôvodne sme to mali nastavené od 5:00 do 23:00. O 23:00 sa vyplo obehové čerpadlo ale teplá voda bola. Keď ju niekto odpúšťal tak mal aj ten na samom konci teplú. o 5 ráno sa znova zaplo. Potom sa ozvali dvaja že to chcú inakšie tak teraz vypíname obehové čerpadlo v dobe od 1:00 do 3:45. Takže teplú máme skoro stále, ale chcem to vylepšiť aby sa po odpustení teplej vody 1 litra rozbehlo čerpadlo na dobu 5 minút. Takže teplá bude stále. Stačí na chvílu v noci odpustiť vodu (1liter) a za chvílu by mala tiecť teplá.

    Uvidím či sa mi to podarí.
    Naposledy upravil Orim : 14.06.06 at 08:56

    Sany je offline (nepripojený) Sany

    Sany
    ZuzanaA
    Asi by som skôr uvítala, keby tú vodu odstavovali v noci.... Neviem si predstaviť, že človek príde z práce domov a nemôže sa v pokoji osprchovať
    No, tak môj manžel chodí z práce o 02.30, to by sa teda osprchovať nemohol...

    Velettka je offline (nepripojený) Velettka

    Velettka
    však práve .. príklad tí čo robia napríklad v bare prídu o druhej v noci domov zasmradený a ani osprchovať sa v teplej nemozu ... otras .... sme dospeli na tom Slovensku, ked sa nemozeme osprchovat vtedy, kedy chceme ..

    ZuzanaA je offline (nepripojený) ZuzanaA

    ZuzanaA
    Nemám to síce overené, ale som na 99,9% presvedčená, že keď vypínajú teplú vodu počas bieleho dňa v noci je určite vypnutá tiež. Poviem Vám, ešte tam ani nebývame ale už sa preto zožieram Asi budeme musieť nakoniec kúpiť ten prietokový ohrievač, takže to ohromne ušetríme...počiatočná investícia do ohrievača + odber elektriny...

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    ZuzanaA
    Nemám to síce overené, ale som na 99,9% presvedčená, že keď vypínajú teplú vodu počas bieleho dňa v noci je určite vypnutá tiež. Poviem Vám, ešte tam ani nebývame ale už sa preto zožieram Asi budeme musieť nakoniec kúpiť ten prietokový ohrievač, takže to ohromne ušetríme...počiatočná investícia do ohrievača + odber elektriny...
    "Dobrí" susedia sú k nezaplateniu.

    Orim je offline (nepripojený) Orim

    Orim
    O tom, že to vypnú aj v noci vôbec nepochybuj, to im príde asi automatické.
    Máš niekoľko možností:
    - prispôsobíte sa
    - kúpite si prietokový ohrievač
    - kúpite si iný byt
    viem, že ani jedna možnosti ti asi nebude po chuti, ale v najhoršom sa to dá zvládnuť cez týždeň (keď si v práci), ale tie výkendy ....

    ZuzanaA je offline (nepripojený) ZuzanaA

    ZuzanaA
    Hmm..nový byt neprichádza do úvahy...Tiež mi vadia viac víkendy ale...plánujeme bábo...a fakt si neviem predstaviť, byť na materskej a bez teplej vody...Keďže nádej umiera posledná, ešte skúšam uveriť tomu, či by sa nám nepodarilo niektorých ľudí presvedčiť a tým pádom prehlasovať ostatných..

    Barbara je offline (nepripojený) Barbara

    no niekedy fakt nevijem gdo som ...viac Barbara
    ZuzanaA
    Hmm..nový byt neprichádza do úvahy...Tiež mi vadia viac víkendy ale...plánujeme bábo...a fakt si neviem predstaviť, byť na materskej a bez teplej vody...Keďže nádej umiera posledná, ešte skúšam uveriť tomu, či by sa nám nepodarilo niektorých ľudí presvedčiť a tým pádom prehlasovať ostatných..

    Zuzi to asi ťažko niekoho presvedčíš o tom , aby bola tá teplá voda stále, lebo vieš už asi sú zvyknutí nato, že majú tak tú teplú vodu ako majú, už aj z tohto dôvodu, že určite si ušetria a platia menej, a aj pri vyúčtovaní je to určite vidieť. . Ťažko niekto bude súhlasiť s tým, aby im narastlo platenie za vodu.
    Aby si potom nedopadla tak pri vyučtovaní/ keby ste mali stále teplú vodu/, že budeš mať nedoplatok a budeš sa čudovať, že"prečo mám taký nedoplatok, veď som si šetrila s vodou"

    Sany je offline (nepripojený) Sany

    Sany
    Ale ja tomu celkom nerozumiem, veď ak máte vodomer, tak ten točí teplú vodu, aj keď tečie z kohútika studená. Úspora je iba na teple na ohrev (teda dúfam, že aspoň tam). Alebo to zle chápem?

    ZuzanaA je offline (nepripojený) ZuzanaA

    ZuzanaA
    Sany
    Ale ja tomu celkom nerozumiem, veď ak máte vodomer, tak ten točí teplú vodu, aj keď tečie z kohútika studená. Úspora je iba na teple na ohrev (teda dúfam, že aspoň tam). Alebo to zle chápem?
    Chápeš to dobre, úspora je iba na teple na ohrev tej vody..Vodomery sú...
    Elena Navrátilová
    V konečnom dôsledku máš predsa možnosť na zhromaždení vlastníkov predniesť návrh na zmenu odstavovania teplej vody. Neviem si dosť dobre predstaviť ako v týchto hodinách mohol niekto odsúhlasiť odstávku teplej vody. O úspore ťažko hovoriť, keď z kohútika na teplú vodu platíš studenú ako za teplú. Tam nešetríš za ohrev. Práveže platíš ako by si minula teplú vodu. Samozrejme kým si zvykneš, že ti v tom čase teplá netečie. Aj podľa mňa je najväčšia úspora práve v noci, lebo TÚV čo ostala v potrubí Ti chladne a musí najprv odtiecť zo systému, až potom Ti pustí tú vyhriatu. To Vám normálne odstavia a netečie Ti z kohútiku TÚV žiadna, alebo studená?

    SamuelSK je offline (nepripojený) SamuelSK

    Samuel SamuelSK
    Mna by zaujimalo, ci nie je mozne kupit si PLYNOVY (alebo elektricky?) ohrevac vody v takejto situacii.
    Pretoze u nas "netecie" tepla voda vtedy, ked nikto "zo spodu" nepusta vodu aspon hodinu.
    A TUV je aj tak HUMUS a zaroven extrene predrazena.
    nebolo by to efektivnejsie a daleko viac ekonomickejsie a naslehne pohodlnejsie ak by som si kupil ten plyn.ohrievac?
    pretoze ak sa chcem sprchovat o 23:00, tak musim vypustit MINIMALNE 30litrov vody, aby zacala tiect tepla a 50l na to aby isla horuca. to je vrcholne nespravodlive. (podstresne podlazie)

    Proste by som sa odpojil od TUV
    Naposledy upravil SamuelSK : 12.05.11 at 13:05

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.