Zavrieť

Porady

Čo s neplatičom???

Potrebujem radu: minulý týždeň bol v našom spoločenstve zvolený za predsedu môj priateľ, ktorému budem s touto prácou pomáhať a hneď na začiatku padla otázka, čo robiť s neplatičom, ktorého máme v spoločenstve. Chceli by sme sa ho čo najskôr "zbaviť" pretože nemá ani najmenšiu chuť platiť. Problém je v tom, že bývalý správca to už dal na súd, lenže tam to neskutočne dlho trvá a môže prejsť aj rok, kým jeho byt vydražia a vysťahujú ho. A zas by mu ďalej rástol dlh...
Preto sa Vás chcem spýtať, či by to nešlo zariadiť aj nejakou jednoduchšou a hlavne rýchlejšou cestou. Počula som niečo o firmách, ktoré vraj zaplatia spoločenstvu dlh na nájme, súdne trovy, vyhodia ho z bytu a potom ten byt vydražia a zisk z neho si nechajú. Ako to s nimi vlastne je? Vie mi niekto poradiť???
Usporiadat
skorec1 skorec1

skorec1 je offline (nepripojený) skorec1

Je mozne aby som na svojej stranke zverejnil neplaticov internetu? Meno priezvisko, adresu, csilo domu a sumu ktoru dlzi?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

skorec1 Pozri príspevok
Je mozne aby som na svojej stranke zverejnil neplaticov internetu? Meno priezvisko, adresu, csilo domu a sumu ktoru dlzi?
Nie, porušuješ tým ochranu osobných údajov.
0 0
skorec1 skorec1

skorec1 je offline (nepripojený) skorec1

Chobot Pozri príspevok
Nie, porušuješ tým ochranu osobných údajov.
no a tu na tejto stranke neporusuju zakon?

http://www.rimavskasobota.sk/?id_men...top_menu=16944
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

Nepozeral som na RS, ale Chobot odpovedal na Tvoju otázku.
Netreba sa brániť poukazovaním na iných.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

skorec1 Pozri príspevok
no a tu na tejto stranke neporusuju zakon?

http://www.rimavskasobota.sk/?id_men...top_menu=16944
Nie, neporušujú, pretože im to umožňuje iný zákon a to zákon o správe daní č. 511/1992 § 23b ods. 2 a 3:

2) Daňové riaditeľstvo a colné riaditeľstvo na základe postupu podľa odseku 1 vypracujú zoznamy daňových dlžníkov na účely ich zverejnenia; v druhom polroku bežného roka zverejní daňové riaditeľstvo a colné riaditeľstvo príslušný zoznam daňových dlžníkov.

(3) V zoznamoch, ktoré daňové riaditeľstvo a colné riaditeľstvo zverejňujú podľa odseku 2, sa uvedie

a) meno a priezvisko fyzickej osoby, jej trvalý pobyt alebo miesto podnikania, ak je odlišné od trvalého pobytu,
b) obchodné meno alebo názov právnickej osoby a jej sídlo,
c) výšku daňového nedoplatku podľa jednotlivých druhov daní.


Podobne to umožňuje aj napr. zákon o soc. poistení - soc. poisťovňa tiež zverejňuje zoznam neplatičov soc. poistenia.

Ty sa ale nemáš o čo oprieť, keby si chcel zverejniť menný zoznam neplatičov. Alebo si myslíš, že ti to umožňuje nejaký iný zákon?
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Daňové riaditeľstvo to musí mať v zákone, pretože úrady môžu robiť len to, čo je v zákone uvedené. Občania však môžu robiť to, čo nie je zákonom zakázané - nemusia sa opierať o zákon.
1 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Mária27 Pozri príspevok
Daňové riaditeľstvo to musí mať v zákone, pretože úrady môžu robiť len to, čo je v zákone uvedené. Občania však môžu robiť to, čo nie je zákonom zakázané - nemusia sa opierať o zákon.
To podľa teba znamená, že môže zverejniť zoznam neplatičov, alebo nemôže?
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Neplatiči sú zverejnení !
Na Slovenskom trhu už 3 roky pôsobí komerčný kreditný register neplatičov prevádzkovaný pod názvom Univerzálny register SR (www.ur.sk) nachádza sa v ňom okolo 13 tisíc neplatičov s celkovým počtom približne 18 tisíc záväzkov. Tieto informácie dodávajú do Univerzálneho registra SR komerčné spoločnosti, ale aj štátne inštitúcie. Univerzálny register SR zároveň slúži aj ako „black list“ leasingových spoločností a poisťovní.

Okrem informácií o dlžníkoch poskytuje UR SR aj informácie zo súdov, o konkurzoch, likvidáciách, záložných právach, dobrovoľných dražbách, dotáciách, o majetku, rating subjektu na základe jeho platobnej disciplíny, výročné správy, kontakt, atď.

Aplikácia je vytvorená a prevádzkovaná v súlade s platnou slovenskou legislatívou a Úradom na ochranu osobných údajov. A takisto je priebežne overovaná audítorskou a poradenskou spoločnosťou.

Počet subjektov v Univerzálnom registri SR:



Počet právnických subjektov ORSR 97987
Počet fyzických subjektov ŽRSR 467820
Ostatné (Neziskové organizácie, združenia, spoločenstvá ...) 45664


utorok 28. 6. 2005

zdroj: http://openiazoch.zoznam.sk/info/zpr...p?NewsID=32534

Čítajte viac: http://www.sme.sk/c/2275283/neplatic...#ixzz0dibhLxbf
1 0
dana.palenikova@post.sk dana.palenikova@post.sk
ahojte, byvam v novostavbe a mame problem s neplaticom / developerom, ktory staval tuto novostavbu a este vlastni zopar bytov a niekolko nebytovych priestorov za ktore neplati. Dlh sa od roku 2008 vysplhal na vyse 10tisic eur. Chceli by sme sa domoct prava (a penazi) pomocou dobrovolnej drazby. Moja otazka je, ci musime riesit samostatne kazdy priestor s dlzobou a teda kazdy dat do drazby, aby sme danu ciastku vymohli, alebo mozeme jednotlive dlzne ciastky spocitat (za vsetky byty a NP) a dat do drazby iba jeden z tychto priestorov, z ktoreho predaja si uplatnime celu dlznu ciastku za vsetky priestory. Dakujem.
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

dana.palenikova@post.sk Pozri príspevok
ahojte, byvam v novostavbe a mame problem s neplaticom / developerom, ktory staval tuto novostavbu a este vlastni zopar bytov a niekolko nebytovych priestorov za ktore neplati. Dlh sa od roku 2008 vysplhal na vyse 10tisic eur. Chceli by sme sa domoct prava (a penazi) pomocou dobrovolnej drazby. Moja otazka je, ci musime riesit samostatne kazdy priestor s dlzobou a teda kazdy dat do drazby, aby sme danu ciastku vymohli, alebo mozeme jednotlive dlzne ciastky spocitat (za vsetky byty a NP) a dat do drazby iba jeden z tychto priestorov, z ktoreho predaja si uplatnime celu dlznu ciastku za vsetky priestory. Dakujem.
Vychádzajúc zo znenia § 15 uplatníte výkon záložného práva jedného na pohľadávky (dlhy), ktoré urobil vlastník bytu v dome. Vyberiete si jeden byt a predáte ho, odpočítate si všetky jeho dlhy.
§ 15


(1) Na zabezpečenie pohľadávok vzniknutých z právnych úkonov týkajúcich sa domu, spoločných častí domu, spoločných zariadení domu a príslušenstva a na zabezpečenie pohľadávok vzniknutých z právnych úkonov týkajúcich sa bytu alebo nebytového priestoru v dome, ktoré urobil vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome, vzniká zo zákona k bytu alebo k nebytovému priestoru v dome záložné právo 16) v prospech spoločenstva; ak sa spoločenstvo nezriaďuje, vzniká zo zákona záložné právo v prospech ostatných vlastníkov bytov a nebytových priestorov. Vznik a zánik záložného práva sa zapíše do katastra nehnuteľností 17).
2 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Chcela by som vás upozorniť na potrebu stále kontrolovať list vlastníctva vášho domu.

Máme neplatiča, ktorý sa odsťahoval a byt prenajíma. Upomienky nepomáhajú, preto som na schôdzi navrhla dobrovolnú dražbu bytu. Nakoľko niektorí susedia s ním boli zadobre, prehovorili ostatných, aby sme sa s ním ešte porozprávali, vysvetlili mu ...

Dnes som zistila, že sa začala exekúcia predajom nehnuteľnosti - toho bytu - už koncom februára! Ak to nestihneme aj my, nemusia sa nám nejaké peniaze na zaplatenie dlhu nášmu domu ujsť.
4 0
jar88 jar88

jar88 je offline (nepripojený) jar88

Mária27 Pozri príspevok
Chcela by som vás upozorniť na potrebu stále kontrolovať list vlastníctva vášho domu.

Máme neplatiča, ktorý sa odsťahoval a byt prenajíma. Upomienky nepomáhajú, preto som na schôdzi navrhla dobrovolnú dražbu bytu. Nakoľko niektorí susedia s ním boli zadobre, prehovorili ostatných, aby sme sa s ním ešte porozprávali, vysvetlili mu ...

Dnes som zistila, že sa začala exekúcia predajom nehnuteľnosti - toho bytu - už koncom februára! Ak to nestihneme aj my, nemusia sa nám nejaké peniaze na zaplatenie dlhu nášmu domu ujsť.
Zaujímavé,
a čo vaše záložné právo zapísané v liste vlastníctva?

§ 15


(1) Na zabezpečenie pohľadávok vzniknutých z právnych úkonov týkajúcich sa domu, spoločných častí domu, spoločných zariadení domu a príslušenstva a na zabezpečenie pohľadávok vzniknutých z právnych úkonov týkajúcich sa bytu alebo nebytového priestoru v dome, ktoré urobil vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome, vzniká zo zákona k bytu alebo k nebytovému priestoru v dome záložné právo 16) v prospech spoločenstva; ak sa spoločenstvo nezriaďuje, vzniká zo zákona záložné právo v prospech ostatných vlastníkov bytov a nebytových priestorov. Vznik a zánik záložného práva sa zapíše do katastra nehnuteľností 17).

Alebo v tomto prípade to neplatí?
2 0
IvanPK IvanPK

IvanPK je offline (nepripojený) IvanPK

Ja keď som s platieb zistil, že niekto neuhrádza platby, tak som vznik a zánik záložného práva listom oznámil katastru a ten to zapísal do katastra nehnuteľností a bolo.
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

IvanPK Pozri príspevok
Ja keď som s platieb zistil, že niekto neuhrádza platby, tak som vznik a zánik záložného práva listom oznámil katastru a ten to zapísal do katastra nehnuteľností a bolo.
To sa má zapísať , aj keď nezistiš neplatičov..
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

jar88 Pozri príspevok
Zaujímavé,
a čo vaše záložné právo zapísané v liste vlastníctva?

§ 15


(1) Na zabezpečenie pohľadávok vzniknutých z právnych úkonov týkajúcich sa domu, spoločných častí domu, spoločných zariadení domu a príslušenstva a na zabezpečenie pohľadávok vzniknutých z právnych úkonov týkajúcich sa bytu alebo nebytového priestoru v dome, ktoré urobil vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome, vzniká zo zákona k bytu alebo k nebytovému priestoru v dome záložné právo 16) v prospech spoločenstva; ak sa spoločenstvo nezriaďuje, vzniká zo zákona záložné právo v prospech ostatných vlastníkov bytov a nebytových priestorov. Vznik a zánik záložného práva sa zapíše do katastra nehnuteľností 17).

Alebo v tomto prípade to neplatí?
Áno, dlhy z nedoplatkov takto vzniknutých sú prioritné.

V prípade vymáhania dlhu je potom poradie veriteľov, ktorí si uplatnia nárok na vyrovnanie pohľadávky, nasledovné:
1. záložný veriteľ zo zákona,
2. záložný veriteľ zo zmluvy o hypotekárnom úvere,
3. ďalší veritelia, ak si uplatňujú právo na vyrovnanie pohľadávok.
Naposledy upravil Halli : 09.05.11 at 10:58
4 0
peton peton

peton je offline (nepripojený) peton

Áno, tak by to malo byť. Lenže sme na Slovensku, žiaľ. Viem o viacerých domoch, kde spoločenstvo dostalo už len pár drobných.
Ak niekto vie, ako uplatnenie záložného práva v praxi funguje, čo robiť, kde, čo a ako napísať, sem s tým. Možno tak pomôžeme spoločenstvám a vytrieme kocúra takýmto špekulantom.
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

peton Pozri príspevok
Áno, tak by to malo byť. Lenže sme na Slovensku, žiaľ. Viem o viacerých domoch, kde spoločenstvo dostalo už len pár drobných.
Ak niekto vie, ako uplatnenie záložného práva v praxi funguje, čo robiť, kde, čo a ako napísať, sem s tým. Možno tak pomôžeme spoločenstvám a vytrieme kocúra takýmto špekulantom.
Tak to ma ani nenapadlo, že zase môže niekto robiť takéto "slovenské kulehy"...Zrejme sa treba ihneď prihlásiť k dražbe a právne si to ošetriť. Zatiaľ nemám skúsenosti, ale asi sa jednej nevyhnem, keďže exekútor je už naštartovaný pre iné dlhy... prišiel mi od neho list, tak som ihneď volala, že aj na byte je dlh.
0 0
jar88 jar88

jar88 je offline (nepripojený) jar88

peton Pozri príspevok
Áno, tak by to malo byť. Lenže sme na Slovensku, žiaľ. Viem o viacerých domoch, kde spoločenstvo dostalo už len pár drobných.
Ak niekto vie, ako uplatnenie záložného práva v praxi funguje, čo robiť, kde, čo a ako napísať, sem s tým. Možno tak pomôžeme spoločenstvám a vytrieme kocúra takýmto špekulantom.
Myslím, že v takomto prípade sa nič nedeje.
Odkúpený byt nikam neodchádza a vecné bremeno je na byte, nie na vlastníkovi bytu.
0 0
verkaz verkaz

verkaz je offline (nepripojený) verkaz

Ja som mala podobný prípad. Mne len exekútor oznámil, že vlastník bytu dlhuje štátu na odvodoch a vyzval ma, aby som v prípade, že dlhuje aj spoločenstvu mu toto oznámila.
Takže aj na exekútorovi záleží, veď na prvom mieste je veriteľ v zmysle zákona a to je spoločenstvo.
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Exekútor koná len to, čo má v zákone. On si výkon exekúcie sám nariadiť nemôže a súd koná tiež len na návrh. Ved ten vlastník nám nemusí nič dlhovať, prečo by sa exekútor namáhal nás upozornovať?

Poslala so zástupcu vlastníkov ihneď za správcom, aby uplatnil naše dlhy u tohto istého exekútora... len aby sme to stihli. To by sme mali požiadať o tú dražbu - či nie? Normálne nie som ani schopná rozmýšľať (nečudujte s tým, čo sem píšu v stresoch), ten dlh je vysoký. Byt by mal byť ohodnotený, nemalo by sa to naťahovať...
Idem niečo popátrať, či to exekútor už predáva.
Naposledy upravil Mária27 : 09.05.11 at 12:10
2 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať