Zavrieť

Porady

Čo s neplatičom???

Potrebujem radu: minulý týždeň bol v našom spoločenstve zvolený za predsedu môj priateľ, ktorému budem s touto prácou pomáhať a hneď na začiatku padla otázka, čo robiť s neplatičom, ktorého máme v spoločenstve. Chceli by sme sa ho čo najskôr "zbaviť" pretože nemá ani najmenšiu chuť platiť. Problém je v tom, že bývalý správca to už dal na súd, lenže tam to neskutočne dlho trvá a môže prejsť aj rok, kým jeho byt vydražia a vysťahujú ho. A zas by mu ďalej rástol dlh...
Preto sa Vás chcem spýtať, či by to nešlo zariadiť aj nejakou jednoduchšou a hlavne rýchlejšou cestou. Počula som niečo o firmách, ktoré vraj zaplatia spoločenstvu dlh na nájme, súdne trovy, vyhodia ho z bytu a potom ten byt vydražia a zisk z neho si nechajú. Ako to s nimi vlastne je? Vie mi niekto poradiť???
Usporiadat
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Ono to ani nemusí byť napísané v zmluve, lebo je to v bytovom zákone - § 10. Potvrdenie do katastra dáva aj pri prvom prevode vlastník - že nie je žiadne nedoplatky na nájomnom. Príslušenstvom nájomného môžu byť penále (zo zákona - § 517 obč.z.) aj zmluvná pokuta ako zabezpečenie záväzku (§ 544 - 545a obč.z.). Pri SVB to nie je nájomné ale plnenia a fond, kde môže byť príslušenstvom úrok z omeškania (zo zákona - § 517 obč.z.) ale aj zmluvná pokuta.

V bytzákone v § 10 je uvedené, čo je príjmom fondu. Mám za to, že tvorbou fondu sa rozumia všetky jeho príjmy - to chcem, aby potvrdili účtovníci, lebo ja poznám len predpisy. Myslím, že keď je niekto v omeškaní, vznikne mu záväzok nielen z mesačnej platby, ale aj z úroku z omeškania. Ak je to uhradené, je to príjmom v peňažnom denníku a uloží sa to na fond ako majetok (môžno sa vyjadrujem nesprávne). Ale dlh má aj predpis aj úrok ( na nájomnom je to predpis nájmu a penále). Ty mu dávaš tiež potvrdenie, že nemá žiaden dlh na fonde, teda ani úrok z omeškania.

Pozri si to opatrenie v § 9 - príjmy sú len fond ako celok (ods. 12, písm. d) č. 14) - kam by dali úrok? Tiež odseky 18 - 20:

(19) V účtovnej jednotke, ktorou je spoločenstvo vlastníkov bytov a nebytových priestorov, sa v peňažnomdenníku podľa odseku 12 písm. d) 14. bodu účtujú príjmy prijaté od vlastníkov bytov a nebytovýchpriestorov, ktoré sú určené na tvorbu fondu prevádzky, údržby a opráv. Výdavky fondu prevádzky,
údržby a opráv sa účtujú podľa druhu použitia.
7 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať