Zavrieť

Porady

Čo s neplatičom???

Potrebujem radu: minulý týždeň bol v našom spoločenstve zvolený za predsedu môj priateľ, ktorému budem s touto prácou pomáhať a hneď na začiatku padla otázka, čo robiť s neplatičom, ktorého máme v spoločenstve. Chceli by sme sa ho čo najskôr "zbaviť" pretože nemá ani najmenšiu chuť platiť. Problém je v tom, že bývalý správca to už dal na súd, lenže tam to neskutočne dlho trvá a môže prejsť aj rok, kým jeho byt vydražia a vysťahujú ho. A zas by mu ďalej rástol dlh...
Preto sa Vás chcem spýtať, či by to nešlo zariadiť aj nejakou jednoduchšou a hlavne rýchlejšou cestou. Počula som niečo o firmách, ktoré vraj zaplatia spoločenstvu dlh na nájme, súdne trovy, vyhodia ho z bytu a potom ten byt vydražia a zisk z neho si nechajú. Ako to s nimi vlastne je? Vie mi niekto poradiť???
Usporiadat
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

Skúste sa na dražobnej spýtať aj na toho čo už vydal rozhodnutie súd. Možno že to pojde vybaviť aj naraz
0 0
pavlikova pavlikova

pavlikova je offline (nepripojený) pavlikova

Dobrovoľné dražby - najrýchlejšia cesta ako sa zbaviť neplatičov.
0 0
jojinkoh jojinkoh

jojinkoh je offline (nepripojený) jojinkoh

Máme správu bytov s.r.o.-správcu bytov a nebytových priestorov. V našom obytnom dome máme 49 majiteľov bytov plus 1 nájomníčku-nemá odkúpený byt-garsónku. Majiteľom garsónky je správa bytov s.r.o. - náš správca bytov a nebytových priestorov. Dlhé roky je neplatičkou, má vyše 100 000,-Skk dlh, je zdravá, mladá, rozvedená s 3 deťmi, vlani odmietla 2 pracovné prijateľné ponuky. Ako konateľka nášho obytného domu /v s.r.o.-čke/ som v mene majiteľov jednala s riaditeľom správy bytov s.r.o.-s naším správcom o jej prípade, lebo ju tiež spravuje náš správca. Odpovedal mi, že podľa zákona jej musí nájsť náhradné bývanie, lebo je nájomníčka, a menšie ako garsónka nemá, tak čo má robiť? Ako máme postupovať, alebo čo máme urobiť, keď ju v našom obytnom dome nechceme, nemienime naďalej za ňu platiť, lebo vieme, že ona ani v budúcnosti platiť nebude? Roboty sa nechytá, lebo jej tak pomáha Charita a sociálka, že nemusí robiť.
Naposledy upravil jojinkoh : 18.07.06 at 18:15
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

Ak ste spoločenstvo vlastníkov bytov peniaze by vám mal platiť majiteľ bytu, od toho ich žiadajte, nie od nájomníka.
0 0
miura miura

miura je offline (nepripojený) miura

Prosím Vás, kde by som mohla zohnať nejaké vzorové tlačivo na odovzdávací protokol od jedného predsedu SVB - keď odovzdáva papiere novému?
A potrebujem aj nejaké vzorové tlačivo na žiadosť na ÚVC (alebo tam niekde), kde píše nový predseda žiadosť o zmenu predsedov SVB? Dúfam, že ste mi rozumeli...
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Nový predseda píše na príslušný Krajský úrad vnútornej správy. Hneď si napíš aj vzdanie sa možnosti odvolania. Keď napíše nový predseda žiadosť na zmenu a nenapíše vzdanie sa možnosti odvolania, predĺži sa výmaz a nasledovný zápis zhruba o 14 dní, dokedy KÚ čaká na to, či sa niekto odvolá. Vzorové tlačivo na odovzdávanie dokladov neexistuje. Jednoducho starý spíše čo odovzdáva novému a ten podpisom potvrdí, resp. nepotvrdí čo reberá. Ak to nenapíše starý, môže nový spísať čo preberá a podpíšu pekne spolu. Jeden ako preberajúci, druhý ako odovzdávajúci.
0 0
miura miura

miura je offline (nepripojený) miura

A ešte jedna zúfalá prosba o pomoc:

Na budúci týždeň už vraj idú nášho prvého neplatiča vysťahovať. To je ten, o ktorom som písala, že už dlho neplatil a že ho dal bývalý správca na súde. Problém je v tom, že čiastka, za ktorú ho predošlý správca žaloval, bola okolo 13000,-Sk. Lenže kým sa súd rozhýbal a kým sa hlavne rozhýbal exekútor, vyrástla táto čiastka na sumu okolo 65000,-Sk. Ako si teraz na tú rozdielnu časť nárokovať?
Ide hlavne o to, že máme na stole už všetky podklady ( výpis z registra trestov, všetky zápisnice zo schôdze, všetky podpisy členov) na to, aby sa len na Krajský úrad napísala žiadosť o zmenu predsedu. Bojím sa však, že potom počas tej doby, keď tu bude exekútor likvidovať škodu, nemá kto v mene SVB nárokovať na rozdielnu časť z dlhu na nájme, ktorú nám ten neplatič ešte dlží. Aby sa nestalo, že by nemal kto uplatňovať túto pohľadávku. Nebolo by lepšie, aby starý správca ešte vo svojom mene urobil tieto veci a radšej sa so zmenou predsedu aspoň ten mesiac počkalo?
Vopred dík za odpovede!
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Keď bude prebiehať pojednávanie, isto budú pýtať aktuálny stav dlhu. Ma by len zaujímalo, keď si musí predseda všetko zháňať a naháňať sám, čo robí správca? K tej žiadosti o zmenu predsedu potrebuješ doložiť aj zloženie rady, aj zápisnicu s prezenčnou listinou a kolky. Sa mi zdá že v hodnote 400,- Sk. Radšej skús telefonicky dojednať detaily, akonáhle Ti niečo bude chýbať vrátia Ti všetko a čas už nedoženieš. Zvlášť, keď máš takéto nepríjemné povinnosti hneď s nástupom na predsedu. Prajem, aby to bolo šťastne všetko na poriadku.
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

Je dobré sa tam spýtať, ale toho kto to robí. Mne sa stalo, že som sa spýtal pani ktorá zastupovala tú čo to robila a musel som dodať nové informácie. Tá prvá to nevedela všetko, aj keď bola šéfkou tej druhej.
Ten kolok bol 400.- posledne minulý rok .
Tá zmena predsedu bude treba koli súdu určite ak by ho tam náhodou zavolali ale nie je dôvod ak to robí správca.

Ale mal by to všetko robiť správca aj keď je nový.
0 0
JankaII JankaII

JankaII je offline (nepripojený) JankaII

Dobrý deň. Vašu stránku som objavila dnes a neviem sa od nej odlepiť. Zaujímajú ma všetky témy a príspevky. Momenntálne potrebujem poradiť ohľadom neplatiča. Spravujem 32-bytový dom 6 rokov a mám problémy s jednou majiteľkov bytu, ktorá mi nezaplatila za 3 mesiace niečo cez 9 000 Sk + penále. Chcem to riešiť cez dražobnú spoločnosť. Už som sa dočítala čo k tomu potrebujem,ale chcem vedieť ako presne formulujete upomienky( upom I. upom II.+ pokus o zmier) a či v prípade uhradenia dlžnej sumy pred vykonanou dražbou platí poplatok draž. sp. SVB?
Doteraz som sa zo svojími otázkami obracala na ZSVB , ale je to zdlhavé.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Upomienky a pokusy o zmier mám v sw. Poplatky platí vždy dlžník. Zmluvu s dražobnou musí podpísať predseda. Na to pozor. Nie správca.
0 0
jojinkoh jojinkoh

jojinkoh je offline (nepripojený) jojinkoh

Dostali sme kontakt na realitnú kanceláriu, ktorá už má skúseností v Čadci s neplatičmi. E-mailom som ich informovala o našej neplatičke a dnes mi už telefonovali. Za týždeň nám dajú vedieť ako čo, lebo týždeň budú mimo, ale aj zároveň riešiť náš problém.
0 0
Korund Korund

Korund je offline (nepripojený) Korund

muž, vo všetkom hľadám logiku a systém ...viac
Je to v zásade jednoduché :
________________________________________
Uplatnenie záložného práva pri neplatení úhrad za plnenia spojené s užívaním bytu
Nehnuteľnosti - Vaše otázky a naše odpovede, vydanie: 8/2006, vyšlo: 27.7.2006
Otázka:
Kedy a akým spôsobom môže spoločenstvo, resp. ostatní vlastníci bytov a nebytových priestorov realizovať záložné právo, vzniknuté zo zákona, ak jeden z vlastníkov bytu alebo nebytového priestoru v dome neplatí úhrady za plnenia spojené s užívaním bytu alebo nebytového priestoru, prípadne neprispieva do fondu prevádzky, údržby a opráv?
Odpoveď:
Na zabezpečenie pohľadávok vzniknutých z právnych úkonov týkajúcich sa domu, spoločných častí domu, spoločných zariadení domu a príslušenstva a na zabezpečenie pohľadávok vzniknutých z právnych úkonov týkajúcich sa bytu alebo nebytového priestoru v dome, ktoré urobil vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome, vzniká zo zákona k bytu alebo k nebytovému priestoru v dome záložné právo v prospech spoločenstva. Ak sa spoločenstvo nezriaďuje, vzniká zo zákona záložné právo v prospech ostatných vlastníkov bytov a nebytových priestorov. Vznik a zánik záložného práva sa zapíše do katastra nehnuteľností.
To znamená, že ak určitý vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome je v omeškaní s úhradou plnení spojených s užívaním bytu alebo s úhradou preddavkov alebo príspevkov do fondu prevádzky, údržby a opráv, záložný veriteľ (t.j. spoločenstvo vlastníkov bytov a nebytových priestorov, alebo ostatní vlastníci bytov a nebytových priestorov, ak sa správa domu vykonáva prostredníctvom správcu) je oprávnený začať s výkonom záložného práva.
Zároveň treba uviesť, že na realizáciu záložného práva postačí, aby predmetná pohľadávka spolo-čenstva voči konkrétnemu vlastníkovi bytu alebo nebytového priestoru bola splatnou. Na realizáciu záložného práva nie je potrebné ani právoplatné súdne rozhodnutie, ani dohoda dotknutých strán o realizácii záložného práva, ani uznanie dlhu dotknutým vlastníkom bytu alebo nebytového priestoru.
Realizáciu zákonného záložného práva je záložný veriteľ oprávnený uskutočniť predajom zálohu na dražbe, alebo predajom zálohu v súlade s príslušnými ustanoveniami Exekučného poriadku.
Poznámka:
- titulom môže byť aj meškanie úhrady zálohovej platby,
- nie je rozhodujúca výška nedoplatku ani čas jeho trvania
- jediným spôsobom ako spoľahlivo predísť takejto situácii (a neprísť o byt) je včasné platenie plnej výšky mesačných zálohových platieb správcovi domu (in-dividuálny nesúhlas nie je zaujímavý – pokiaľ nie je napadnutý na súde a súd neučinil aspoň predbežné rozhodnutie relevantným spôsobom).
Naposledy upravil Korund : 03.11.06 at 10:38
0 0
miura miura

miura je offline (nepripojený) miura

Veľmi pekne ďakujem za všetky príspevky, veľa som sa toho dozvedela a pomohlo mi to.
No vec sa má takto: koncom júna sa začalo vybavovať všetko ohľadom zmeny predsedu a kým prišiel výpis z registra trestov a mali sme skompletizované ostatné veci, už bol začiatok júla. Poslali sme to všetko na krajský úrad, ale tam začali problémy. Starý predseda nám dal zmluvu o spoločenstve, ktorá ani nebola naša (!), len jednoducho prepísal hlavičku a nechal to tak. Takže nám to z krajského úradu hneď vrátili a museli sme ju celú nanovo prerábať, prácne si ju zháňať v originálnej verzii, zvolávať nové zhromaždenie, znovu hlasovať, všetko písať nanovo a preposielať späť. Tá zmluva sa nám potom ešte 2x vrátila, lebo tam bola buď nejaká veta navyše, alebo nejaká veta chýbala, alebo len nejaký gramatický nedostatok (nech žije byrokracia). Ale našťastie sa tento pondelok všetko vrátilo aj so schválením. Hneď na to priateľ poslal dražobnej podpísané všetky dokumenty potrebné k vykonaniu dražby. Takže v najbližšej dobe sa začne konať. Podotýkam, že sme neplatiča už aj vyzývali k zaplateniu, ale nereagoval na to, akurát nám odkázal, že si to do konca roku vyrovná. Ale takú sumu už ťažko zoženie...
O priebehu Vás budem informovať, ak by Vás zaujímalo, ako to bude prebiehať...
Čo sa týka druhého neplatiča, rozhodnutie o vysťahovaní zo súdu už máme od mája ale súdny exekútor sa proste neponáhľa... Neviete mi poradiť, čím by sa dalo na neho "pritlačiť" aby to urýchlil? Lebo dlh nám len narastá a nakoniec nám fakt presiahne ešte hodnotu bytu a ten byt už potom nikto nekúpi...
Ešte raz veľká vďaka všetkým za pomoc!
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Tu je riziko, že sa nakoniec nemusí uspokojiť každý veriteľ. Pokiaľ sa bude byt predávať za takú cenu, aby sa predal rýchlo. To je z časového hľadiska skutočne veľmi dôležité. Exekútora prenasleduj. Vyzisti si zákonom danú lehotu na výkon exekútora od nadobudnutia platnosti.
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

Skús sa dohodnúť s tou dražobnou spoločnosťou, povedz im ako je to s exekúciou, že sa exekútor neponáhľa a možno ti pomôžu radou.
Je otázne, či to musí robiť exekútor alebo rozhodnutie súdu môže realizovať aj dražobná spoločnosť.
0 0
Korund Korund

Korund je offline (nepripojený) Korund

muž, vo všetkom hľadám logiku a systém ...viac
________________________________________
Uplatnenie záložného práva pri neplatení úhrad za plnenia spojené s uží-vaním bytu
Nehnuteľnosti - Vaše otázky a naše odpovede, vydanie: 8/2006, vyšlo: 27.7.2006
Otázka:
Kedy a akým spôsobom môže spoločenstvo, resp. ostatní vlastníci bytov a nebytových priestorov realizovať záložné právo, vzniknuté zo zákona, ak jeden z vlastníkov bytu alebo nebytového priestoru v dome neplatí úhrady za plnenia spojené s užívaním bytu alebo nebytového priestoru, prípadne neprispieva do fondu prevádzky, údržby a opráv?
Odpoveď:
Na zabezpečenie pohľadávok vzniknutých z právnych úkonov týkajúcich sa domu, spoločných častí domu, spoločných zariadení domu a príslušenstva a na zabezpečenie pohľadávok vzniknutých z právnych úkonov týkajúcich sa bytu alebo nebytového priestoru v dome, ktoré urobil vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome, vzniká zo zákona k bytu alebo k nebytovému priestoru v dome záložné právo v prospech spoločenstva. Ak sa spoločenstvo nezriaďuje, vzniká zo zákona záložné právo v prospech ostatných vlastníkov bytov a nebytových priestorov. Vznik a zánik záložného práva sa zapíše do katastra nehnuteľností.
To znamená, že ak určitý vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome je v omeškaní s úhradou plnení spojených s užívaním bytu alebo s úhradou preddavkov alebo príspevkov do fondu prevádzky, údržby a opráv, záložný veriteľ (t.j. spoločenstvo vlastníkov bytov a nebytových priestorov, alebo ostatní vlastníci bytov a nebytových priestorov, ak sa správa domu vykonáva prostredníctvom správcu) je oprávnený začať s výkonom záložného práva.
Zároveň treba uviesť, že na realizáciu záložného práva postačí, aby predmetná pohľadávka spoločenstva voči konkrétnemu vlastníkovi bytu alebo nebytového priestoru bola splatnou. Na realizáciu záložného práva nie je potrebné ani právoplatné súdne rozhodnutie, ani dohoda dotknutých strán o realizácii záložného práva, ani uznanie dlhu dotknutým vlastníkom bytu alebo nebytového priestoru.
Realizáciu zákonného záložného práva je záložný veriteľ oprávnený uskutočniť predajom zálohu na dražbe, alebo predajom zálohu v súlade s príslušnými ustanoveniami Exekučného poriadku.
Poznámky:
- titulom môže byť aj meškanie úhrady zálohovej platby,
- nie je rozhodujúca výška nedoplatku ani čas jeho trvania
- jediným spôsobom ako spoľahlivo predísť takejto situácii (a neprísť o byt) je včasné platenie plnej výšky mesačných zálohových platieb správcovi domu (individuálny nesúhlas nie je zaujímavý – pokiaľ nie je napadnutý na súde a súd neučinil aspoň predbežné rozhodnutie relevantným spôsobom).

Pomôže ?
Naposledy upravil Korund : 09.10.06 at 14:06 Dôvod: preklepy
0 0
sou sou

sou je offline (nepripojený) sou

Moze si spravca oductovat dlhy neplaticov z FO? Ma ci nema povinnost vymahat pohladavky od neplaticov?
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

SOU, dat tolko nových tém a pýtat sa v každej jednu otazku... nezda sa ti to uhodene? prepáč, ale skus sa trošku zorientovat, prečitat čo už tu davno je a nezahlcovat svojimi temami celu poradu SVB. Dik Zanikne tu vela aktuálnych tem. Daj si temu: "otazky a dpovede pre SOU.":p

Odpoviem ti aspon na tuto otazku: z fondu FO nemože odučtovat nedoplatky. Z FO može použit prostriedky iba na prechodne pokrytie nedostatku financii za služby spojene s užívaním a potom to vratit. Ale viem o OSBD ktoré to kludne urobilo, ludom je ale asi všetko jedno... Druha odpoved: spravca je povinný vymahat nedoplatky od dlžnikov. toť vsjo

....No vidiš a už si presmerovaný tam, kde to patri.... /teraz je to o.k./
asi sa o to postaral Peto
Naposledy upravil Halli : 17.10.06 at 21:14
0 0
ebenova@zoznam.sk ebenova@zoznam.sk

ebenova@zoznam.sk je offline (nepripojený) ebenova@zoznam.sk

Chobot
Nech sa skúsi obrátiť na nejakú firmu, ktorá robí dražby. Odkaz na jednu takú firmu som Ti poslal súkromnou správou, aby to nebola reklama.
Pošli mi adresu na firmu ktorá zabezpečuje dražbu.
e-mail: ebenova@zoznam.sk
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať