Zavrieť

Porady

Ako sa platia resp. neplatia odvody pri s.r.o.?

Dobry den,
sme dvaja zacinajuci podnikatelia, rozmyslame nad zalozenim s.r.o.. Je to pre nas vhodnejsia volba nakolko sme dvaja, zivnost je uz na dvoch majitelov prikratka, a ide aj o image spolocnosti, nakolko to vyzera lepsie u dodavatelov. Obaja sme zamestnani na trvaly pracovny pomer a s.r.o planujeme zalozit popri zamestnani. Obaja by sme radi vystupovali ako konatelia bez naroku na odmenu.Islo by o s.r.o s rocnym obratom 10 000-15 000 euro(nie ziskom). A chcem sa spytat ako je to v tomto pripade s nasimi odvodmi, ked chceme zostat zamestnani ? Dostal som sa k viacerym desinformaciam, ktore tvrdili, ze prave ked sme zamestnani sa odvodom vyhnut nedokazeme, je to pravda ? Je to dost podstatne pre nas, nakolko prvy rok, skor potrebujeme peniaze tocit, ako ukladat do statnej kasy.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Dav je offline (nepripojený) Dav

    Dav
    Kým budete konatelia bez nároku na odmenu, odvody platiť nebudete.Vy dvaja ste poistení v pracovnom pomere.
    martin2121 Aj ked sme zamestnani na TPP u ineho zamestnavatela ?
    Dav Áno. Samozrejme tie odvody, ktoré je povinnosť platiť z TPP vám zamestnávateľ bude zrážať vo mzde tak, ako doteraz

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    prepáč ale s obratom 10 000 - 15 000 |€ by som si nezakladala sro
    ušetríte na poistnom, ale zaplatíte za účtovníctvo a daňovú licenciu
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    martin2121 Viem, ze ten obrat je slaby A ze lepsia by bola zivnost ! Ale s viacerych pohladov je ta s.r.o. lepsia, lebo sme dvaja majitelia, a pri zivnosti sa to nejako rozumne poriesit neda, dalej ide o dve cinnosti, stym ze prva co sa otvara ide o upratovaci servis, momentalne ide o upratovania vchodov,a nakolko uz nejake bytovky dohodnute mame,tak vieme predpokladat minimalny rocny obrat, a uz by sme sa pri zivnosti odvodom nevyhli. A druhy krok, idu sa kontaktovat firmy, a upratovanie kancelarksych a nekancelarskych priestorov, aj pre tu firmu bude lepsie vyzerat ked nebude pisat "len" zivnostnik. A nakolko viem ze pri s.r.o. je uctovnictvo uz narocnejsie a aj vacsia dan z prijmu aj danove licencie, tak som chcel vediet, ci sa vyhneme aspon odvodom S.R.O. preto bo napriek vsetkemu v nej vidime vacsi potencial, aj ked to bude zo zaciatku ovela tahsie ako pri zivnosti.
    Mila123 ak by ste si účtovali odmenu, mzdu nikdy sa nevyhnete odvodom....
    ale tu sa jedná asi o to, že budete si z firmy vyberať iba podiely na zisku, ale aj tie podliehajú odvodom do ZP.... ...pravdepodobne sa dohodnete, že si odmenu za výkon konateľa nebudete dávať......
    ale pri podnikaní platí jedno pravidlo, podnikať je potrebné v nepárnom počte a dvaja je veľa....
    martin2121 Chceme vystupovat ako konatelia bez naroku na odmenu, a s tym ze za vykon konatela odmenu poberat nebudeme (len podiely na zisku), viem, ze odvodom do ZP sa nevyhneme, ale odvodom do socialnej poistovne by sme sa mali, nie ? Len paradoxne som sa docital, ze prave to, ze ked budeme zamestnani popri podnikani(s.r.o.) je ten faktor, ze sa nevyhnem ani odvodom do SP?
    martin2121 Zle som sa vyjadril. Chceme vystupovat ako konatelia spolocnosti bez naroku na odmenu, teda zit s podielov na zisku. Viem, ze odvodom do ZP sa nevyhneme, ale jedna sa len o dovody do SP. Som sa docital, ze ked chceme mat s.r.o. popri zamestnani, ze sa nevyhneme ani odvodom do SP, prave kvoly tomu, ze sme zamestnani. Mne to pride hlupost A teda moja otazka znie: Ked chcem mat s.r.o. popri praci u ineho zamestnavatela, viem sa vyhnut aspon plateniu odvodov do SP?
    Mila123 z podielov na zisku......kvôli.......
    Ako ti to napísať....teda slovensky......
    ak čítaš články, s neporozumením , alebo nejaké paškvily dopadá to takto......
    ešte raz a naposledy, platí to čo som napísala, pre súčasnosť platí, že nebudete z podielov na zisku platiť aj do SP.......(chystá sa to, ale zatiaľ sa mlčí kedy to príde).......
    martin2121 Dakujem, ja sa ospravedlnujem za svoju neznalost, len je to vela informacii, v tychto zakonoch sa naucit chodit
      zbaliť

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Píšeš, že idete robiť upratovací servis - asi nie sami, keď ste zamestnaní. Odvodom za zamestnancov, aj keby boli len dohodári - sa ani v s.r.o nevyhnete.
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    martin2121 No a to je moja dalsia otazka, tusim ze, ked na dohodu zamestnam cloveka so statusom student, tak sa este odvodom za zamestnanca v plnej vyske v dost velkej miere vyhnem, ci ??
    veronikasad Vyhneš v prípade, ak študent denného štúdia bude pracovať len u teba, uplatní si odvodovú výnimku v SP a jeho mesačný príjem nepresiahne 200€ v hrubom.
    martin2121 Mozem sa este spytat, ci by si nahodou nevedela, nieco taketo: V porovnaní so živnostníkmi platia s. r. o. vyššie dane. Namiesto 19 percent musia zo svojho zisku zaplatiť daň až 22 percent. Navyše, ak majiteľ firmy nemá aj príjem zo zamestnania, nemôže si uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka ani na nepracujúcu manželku či manžela. A moja otazka nakolko som zamestnany, ja si mozev s.r.o. uplatinit nezdanitelnu polozku ?
    Krakonoš Nezdaniteľné položky si uplatníš v zamestnaní u svojho zamestnávateľa. Ak by si sa zamestnal v sro, môžeš si tam uplatniť nezdaniteľné položky ako zamestnanec . Nezdaniteľné položky môžeš uplatniť len u jedného zamestnávateľa, tak by si sa rozhodol u ktorého. Nezdaniteľné položky si uplatňuje fyzická osoba. Sro je právnická osoba, samotná sro si vo svojom priznaní žiadne nezdaniteľné položky neuplatňuje.
    veronikasad Ako právnická osoba - nemôžeš. Zdaníš celý zisk, navyše vyššou sadzbou dane ako u fyzickej osoby
      zbaliť

    Ako sa platia resp. neplatia odvody pri s.r.o.?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.