Zavrieť

Porady

Určenie vlastníctva pozemku/nehnuteľnosti

Naša rodina sa stará o dve parcely od 60tych rokov, ktoré im boli poskytnuté z dôvodu, že ich majiteľ odíde na trvalo do zahraničia. Nejako však zabudli doriešiť vlastníctvo a tieto parcely vlastnia deti pôvodného majiteľa.
Vzhľadom k tomu, že majitelia sa nedajú nájsť na trvalých bydliskách, a ľudia, ktorí tam bývajú si myslia, že už aj umreli, sa prakticky teda neviem dohodnúť s vlastníkmi, aby to prepísali.
Vlastníci sa k pozemku nikdy nehlásili, daň sme platili my, technickú infraštruktúru sme riešili taktiež my. O všetkom, ako aj o poskytnutí pozemku máme papiere.
Jediné, čo mi teda ostáva je Určenie vlastníctva pozemku.
Je to správny typ návrhu?
A ďalšia vec, ako bude postupovať súd, ak ich nebude vedieť nájsť ?
14 komentárov     zbaliť
draik Čo znamená, že pozemky boli "poskytnuté"?
namja vlastník súhlasil s tým, aby sme ich využívali
namja pretože vedel, že ide preč z československa a bolo mu teda jedno, čo bude s tým pozemkom,
dohodol sa s nami len, že mu zaplatia vybavenie (mobiliár) domu
draik Samotné užívanie pozemku nestačí na jeho vydržanie. Určovacia žaloba nepripadá do úvahy, čiže musíte voliť zdĺhavý a neistý postup, ako už bolo uvedené.
namja notár mi povedal, že v mojom prípade by vydržanie bolo možné, ale len vtedy, keby vedeli vlastníkov predvolať,
inak to mám dať na súd,
to vydržanie by inak spadalo, pretože nám tie pozemky dohadzovala vtedajšia štátna spoločnosť Labora
Na spomínané parcely, sa postavil dom, horúcovodné pripojenie, vysoko-elektrické napätie, toto všetko robili v domnení, že je to už naše
Predsa len pozrite sa na fakt, že podľa zákona o vydržovaní je doba 10 rokov, u nás to je 60 rokov, je to strašne veľa nepretržitých rokov, všetci tam aj mali trvalé bydliská
draik Na vydržanie je podmienka dobromyseľnosti vlastníctva. Keďže pozemky boli dané podľa Vás len do užívania, táto podmienka nie je splnená. Pritom by stačilo, ak by bola v minulosti spísaná listina o prevode.
namja vlastník chcel iba vyplatiť ten mobiliár ako pokrytie nákladov, aby mohol rýchlo odísť preč z režímu... prababka bola v tom, že keď ju ružinovský úrad uvádza ako vlastníčku parcely, tak že ňou naozaj aj je
branislavp Doma dôkladne pohľadajte listiny, ak by sa niečo našlo vo veci tých pozemkov.
branislavp Ak iba pozemky užívaš aj 100 rokov, ak majú svojich vlastníkov, tak to je ošemetné urobiť tento krok určenia vlastníctva k pozemku na súde, či u notára to riešiť vydržaním.. Musíš v prvom rade rešpektovať, vlastníka - toho, kto je zapísaný na LV . Bez súhlasu, alebo dohody vlastníka sa nepohneš.
namja na registri som sa dozvedel, že vlastníčka pravdepodobne umrela v zahraničí
a na pozemkovom, že vlastníkom parciel je hlavné mesto
branislavp Ak by bolo vlastníkom mesto, tak to by si mohol zistiť aj Ty na www.katasterportal.sk.
branislavp Ešte skús zájsť do štátneho archívu, v ktorom sa archivujú historické listiny mesta.. Možno aj tam poradia.
namja nejakou chybou asi sa stalo, že v C registri sú fyzické osoby a v E registri parciel je vlastníkom hlavné mesto, poslali ma na kataster nech mi spravia identifikaciu pozemkov a podľa toho pôjdem ďalej
na ten archív ma už odporučili z pozemkového fondu
branislavp namja, v tomto musíš mať jasno. Parcela registra E je úplne iná parcela. ako parcela registra C. Najsamprv si na katastri pozri podľa čísla pôvodneho označenia parcely v pozemnoknižnej vložky historických vlastníkov.. Ak toto číslo parcely nevieš, tak podľa mena historických vlastníkov to hľadaj na katastri.
V prvotných záznamoch v PKV nájdeš prevody tých hľadaných parciel, až prídeš na to, ako prakticky k tomuto vlastníctvu sa dopracovali terajší vlastníci, mesto, či súkromné osoby. Ak sa ale jedná o pozemky v intraviláne, tieto mohli byť prečíslované asi v 70 tých rokoch, takže v tomto čase už mali iné parcelné číslo, ktoré by mali byť takto číslované až doteraz. Za nahliadnutie alebo za odpis z PKV sa platí poplatok asi 3 €.
Podľa mňa identifikáciu Ti na katastri vypíšu na základe listín, ktoré sa viažu k týmto pozemkom, t.j. ktoré listiny boli na kataster predložené k zápisu. Môžu nastať aj také prípady, že doma sa nachádzajú listiny, ktoré nikto nezaniesol na kataster k zápisu a sú založené niekde v skrini, alebo na povale. Alebo aj záznamy z mesta nemusia byť zapísané na katastri, preto aj archív štátny je nutné navštíviť. Z týchto dôvodov je nutné takéto pátranie, či bádanie, keď sa chceš dostať k informáciám. Veľa šťastia.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Pozemky majú svojho vlastníka. Žiadny súd nemôže vlastníctvo pozemku len tak rozhodnutím zrušiť a prideliť ho tebe. Treba pátrať po vlastníkoch alebo ich potomkoch.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    namja Ako potom, že ak sa niekto dlho stará o pozemky, ktorých vlastník sa k ním nehlási, získa takéto pozemky súdom ?
    2/8 z parcely sú zapísané na katastri na osobu, ktorá zomrela pred 34 rokmi - aktuálny vlastníci nezistení
    3/8 osoba, ktorú na trvalom bydlisku nepoznajú
    3/8 osoba, o ktorej tvrdia, že 15 rokov nie je na Slovensku
    Ako sa mám teda dopátrať k potomkom, keď ani samotné úrady o nich nič nevedia.
    Chobot Ak taký prípad poznáš, tak si pozri k nemu rozsudok, tam to budeš mať napísané.

    Pozemok sa dá aj vydržať, ale sú tam presnú podmienky. A jednou je, že pozemok nemá vlastníka. U teba vlastníci sú, len sú nedostupní, ich pobyt je neznámy.

    Skús po nch pátrať cez register obyvateľstva:

    http://www.minv.sk/?register-obyvatelov-sr

    Potomkov zistíš cez matriky.

    Ale veď skús dať návrh na súd, ak si myslíš, že máš šancu uspieť. Ale návrh budeš musieť dobre právne zdôvodniť - napr. o aké ustanovenia ktorého zákona svoj návrh opieraš a pod. Ale nemyslím, že máš veľkú šancu, pozri sem:

    http://www.noviny.sk/c/krimi/pravnik...itelom-pozemku

    Ešte keby to bol iba jeden vlastník, ktorý napr. emigroval po vojne a vy by ste tvrdili, že ste to od neho kúpili, tak možno-možno. Ale tam sú 3 rôzni vlastníci, takže vydržanie nevidím ružovo.
    namja no len register je len v Banskej Bystrici,
    a dnes mi poradil Judr., aby som sa obrátil na pozemkový fond
      zbaliť

    sosak je offline (nepripojený) sosak

    sosak
    V minulosti za bývalého režimu sa akékoľvek majetky hnuteľné a nehnuteľné osobám, ktoré emigrovali zabavovali v prospech štátu. To, že ste obhospodarovali parcely po osobe, ktorá emigrovala bolo neoficiálne, ako píšete mali ste ich mali "poskytnuté" , to ale bolo neoficiálne, pretože musí existovať rozsudok, kde súd rozhodol o zabavení v prospech štátu. Takže majiteľ pozemkov, je s najväčšou pravdepodobnosťou hraničiaca s istotou mesto. Isto pozemok nezískate vydržaním, skôr odkúpením od mesta.
    Naposledy upravil sosak : 23.03.16 at 17:57
    Katy a R síce sa "všade" hovorí a píše, že vydržaním získať pozemok nie je také jednoduché ..aj na katastri tvrdili, že bez súhlasu všetkých vlastníkov to nejde .. ale skutočnosť je iná
    Chobot ... keď máš ľudí na správnom mieste.

    Určenie vlastníctva pozemku/nehnuteľnosti

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.