Zavrieť

Porady

NČZD na manželku - vrátené doplatky za lieky do vlastného príjmu manželky?

Neviem to nikde nájsť, či aj o tento príjem mám znížiť NČZD, ktorú si bude manžel uplatňovať na manželku. Ide o doplatky nad limit liekov pre dôchodcov a osoby s ŤZP. Úroky z bežného účtu už odrátavam, podľa odpovede z FS SR, ktorú som obdržala dňa 17.03.2016, ale na tento príjem som prišla až dnes a odpovede od nich by som sa do konca marca už asi ani nedočkala. Ide o pomerne veľkú sumu, s ktorou som nerátala, takže to v prípade, že musím tento doplatok tiež odrátať, zvýši o dosť daň . Prosím, poradíte mi, kde o tom niečo nájdem? Google nepomohol...


Odpoveď z FS SR zo dňa 23.03.2016:


Dobrý deň,

do vlastného príjmu manželky (manžela) sa započítava akýkoľvek príjem, aj keď je od dane z príjmov oslobodený, okrem zamestnaneckej prémie, daňového bonusu, zvýšenia dôchodku pre bezvládnosť a okrem štátnych sociálnych dávok, znížený o zaplatené poistné a príspevky na zdravotné a sociálne poistenie, ktoré bola povinná platiť (ak neplatila žiadne zdravotné a sociálne poistenie tak do vlastného príjmu vstupuje hrubý príjem), materské, nemocenské dávky, invalidný dôchodok, opatrovateľský príspevok.

Medzi štátne sociálne dávky patrí iba:

•príspevok pri narodení dieťaťa,
•príplatok k príspevku pri narodení dieťaťa,
•príspevok rodičom, ktorým sa súčasne narodili tri deti alebo viac detí alebo ktorým sa v priebehu dvoch rokov opakovane narodili dvojčatá alebo viac detí súčasne,
•príspevok na pohreb,
•rodičovský príspevok,
•prídavok na dieťa,
•príplatok k prídavku na dieťa,
•vianočný príspevok dôchodcom,
•príplatok k dôchodku politickým väzňom.

Vo Vami uvedenom prípade do vlastného príjmu manželky vstupujú aj vrátené preplatky za lieky.

Kontaktné centrum podpory
Finančné riaditeľstvo SR
Naposledy upravil Natty : 23.03.16 at 09:53 Dôvod: Doplnená odpoveď z FS SR
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    tmhwk je offline (nepripojený) tmhwk

    tmhwk
    Ale veď to reálne nie je žiadny príjem, to je len čiastka ktorú ste zaplatili zo svojho už zdaneného príjmu za lieky v lekárni a poisťovňa vám z toho časť vrátila, lebo to za dané obdobie prekročilo stanovenú sumu.
    7 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Natty No, keď mi to niekto takto pekne vysvetlí, dáva to zmysel, to je fakt. Ďakujem za objasnenie. Až na to, že manželka poberá príjem, ktorý sa nezdaňuje, ale to na veci asi nič nemení... Čiže túto čiastku doplatku do vlastného príjmu rátať nebudem. Môžem si byť istá, že to takto bude v poriadku?
    tmhwk Takže aby som odpovedal na otázku - nie, určite by som toto do príjmu manželky nezahŕňal, kedže nejde v skutočnosti o príjem, iba akési vrátenie "zálohy". Je to skoro analogické s tým, keď vám vrátia preplatky za elektrinu, lebo sa trebárs znížila jej cena alebo ste mali nízku spotrebu. To čo vám vracajú sú vaše vlastné, vami uhradené peniaze (resp. ich časť).
    tmhwk Natty - Reagujem na doplnenie. Daňové riaditeľstvo ti skopírovalo definíciu vlastného príjmu manželky, ktorá sa dá sto krát nájsť na portále finančnej správy. Toto stanovisko nemá žiadnu právnu váhu a podľa mňa je jeho záver nesprávny. Podľa mňa vrátenie preplatkov za lieky poisťovňou totiž nemožno hodnotiť ako "príjem". Nevzniká tu žiadne protiplnenie, rovnako ako nevzniká ani napr. pri vrátení zálohových platieb. Je to iba technické riešenie že zúčtovanie a vracanie preplatkov riešia poisťovne štvrťročne a nie online - mohli by to (čisto teoreticky) riešiť aj tak, že pri každej návšteve lekárne si lekárnik skontroluje v poisťovni koľko si za ten štvrťrok uhradila za lieky a ak si cez limit, tak od teba nič už nebudú chcieť doplatiť... čo v takom prípade, tiež by DR SR považovalo tebou v lekárni neuhradenú sumu doplatku za tvoj príjem? A pritom je toto presne to isté, len spôsob zúčtovanie je iný...
    Katy a R zákon je taký - aký je . už som to aj ja písala.
    A k tomuto konkrétnemu príjmu - ZP o tom normálne posiela doklad (vyučtovanie) - takže radiť niekomu druhému, že to nie je príjem, ktorý patrí do príjmu manželky je dosť trúfalé. Už ako si to každý spraví - je len na ňom. sám je zodpovedný za svoje DP.
    tmhwk Jasne, ale nejaké vyúčtovanie dostaneš aj keď vrátiš tovar v internetovom obchode v 14 dennej lehote, aj keď predáš auto a dáš si vyplatiť alikvótnu časť nespotrebovaného poistného alebo sa presťahuješ a urobia ti elektrárne zúčtovanie a podľa stavu elektromeru vyplatia prípadný preplatok. Ale priznávam že to nie je jednoznačné, ale verím tomu že v duchu zákona nemôžu byť ako "príjem" kvalifikované moje vlastné peniaze, ktoré sa mi vrátili späť...
    Katy a R o akom vrátení späť píšeš. je to nejaký bonus (dotácia, alebo ako to nazvať) od štátu resp ZP pre dôchodcov a ŤZP iní občania to nedostanú.
    samozrejme - že táto definícia príjmu M je divná ..... a by som chcela vidieť, že ako to môžu vôbec odkontrolovať ???
    tmhwk Podľa mňa to nie je dotácia. Je to vzdialene analógia toho, ako keď existuje nejaký strop trebárs na sociálne poistenie vo výške napr. 2000 eur mesačne, a ty zaplatíš sociálke 3000 eur. Sociálka ti pošle späť 1000 čo si preplatila, lebo si odviedla nad stanovený zákonný limit. Ale OK, myslím že k tomu nemáme viac čo povedať a ja ďakujem za fajn diskusiu, každý nech sa zariadi ako chce. Podľa mňa to väčšine ľudí ani len nenapadne do vlastného príjmu zahŕňať
      zbaliť

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    Zákonom presne stanovuje príjmy - ktoré do príjmu manželky NEPATRIA. Takže po správnosti - všetky ostatné príjmy tam patria.
    zariaď sa podľa zdravého rozumu
    16 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Natty No, to je dosť ťažké. Keby mi to bolo úplne jasné zo zákona, tak sa nepýtam. Predošlá odpoveď v podstate vyvracia túto a ja som bola presvedčená o tom, že to do príjmu zahrnúť musím, keďže to prišlo na účet. Ide o to, čo sa berie ako príjem. Ja mám s tým rozhodovaním a výkladom zákona a usmernení niekedy dosť veľký problém, takže rada by bodla. Ja nájdem problém, aj kde nie je . Je pravdou, čo napísal tmhwk, že to v podstate príjem zo závislej činnosti, samostatnej zárobkovej činnosti, kapitálového majetku a ani ostatný príjem ako taký nie je = nie je to odmena za nejakú vykonanú prácu, činnosť, službu,... Tak teraz babo raď
    Natty Ako čítam, tak čítam: https://podpora.financnasprava.sk/21...jem-manželaky. Všetko možné tam uvedené je, len práve tento prípad nie. Ja už fakt neviem, či áno alebo nie. Poslala som aj dotaz na FS, ale fakt sa obávam, že mi do konca marca odpoveď nestihne prísť. Už teraz som čakala týždeň a podnety určite pribúdajú, ako sa blíži termín podania DP...
    Katy a R natty - načo zbytočne toto posielaš - odpovedia ti citáciou zákona ... ak náhodou nie - tak to sem potom napíš
    Dáša_ no ved ked nepríde odpioveď, tak daj odklad, nie? Keď majú daň platiť, tak zvlášť
    Katy a R veru ozaj - Naty - odklad bude v tvoj prospech (aj keď odpoveď príde včas)
    Natty Vďaka, to mi ani nenapadlo. A to môžem z hociakého dôvodu požiadať o odklad a nejakou neformálnou žiadosťou?
    avalik Natty, o odklad sa neziada, odklad sa oznamuje ... kuk do zakona
    Natty Kuknem, dík. Ešte som to nerobila a zákon nemám dopodrobna prelúskaný. Len mám troška obavu, či tým na szčo zbytočne neupozorním??? Myslím tým oznámením o odklade podania DP. Koniec-koncov, vážny dôvod na to nie je podľa mňa, takže zasa len dilema...
    tmhwk To je pravda. Problémom je tu ale samotná definícia príjmu - podľa mňa toto nemôže byť považované za príjem. Príjem je definovaný v §2 c) zákona o dani z príjmu ako "peňažné plnenie a nepeňažné plnenie....". Tu nedošlo k žiadnemu "plneniu". V tomto prípade ide o de facto vrátenie poplatkov ktoré boli uhradené, ale podľa zákona uhradené "nemali byť" a týmto spôsobom sa vrátili. Toto je z mojho pohľadu jednoznačné. Oveľa väčším orieškom sú ficove vratky za plyn - tu nešlo o skutočné vrátenie zálohy, ale išlo o de facto poskytnutie štátnej dávky z prostriedkov ministerstva hospodárstva. Táto dávka je síce od dane oslobodená, ale do vlastného príjmu manželky sa asi započítava... to sa bude riešiť ale až na budúci rok.
    Katy a R ficove preplatky ešte aj zdaniť nakoniec bude treba však uvidíme ??
    zopakujem: definícia príjmu manželky je - VŠETKO, okrem strikne vymenovaných príjmov
    Natty No vážení, zatiaľ sa len čím ďalej, tým viac zamotávam...mne to dáva logiku aj na jednej strane, aj na tej druhej. A potom, že ..."zariaď sa podľa zdravého rozumu" . Keď mi príde odpoveď, dám vedieť. Zatiaľ rozhodnutá nie som, takže momentálna otázka znie, čo ak podám DP a bude tam tým pádom uvedená nesprávna výška dane, či už vyššia alebo nižšia, mám potom podať dodatočné DP? Neupozorním tým potom na SZČO a neprivolám zbytočne kontrolu? To by som nerada...
    Katy a R no "mojuš" (to ako vraví jedna poraďáčka) ... ide aspoň o 2 tisícky????
    Natty Žartuješ??? Pre takého malého živnostníčka je aj 50,- € dosť, či teraz som vtipná ja???
    tmhwk Natty - keď ti pošlem omylom 1000 eur, a ty mi ich na druhý deň pošleš späť, budeš to v ďaňovom priznaní považovať za svoj "vlastný príjem"? Dúfam že nebudeš - lebo to nie je žiadny príjem... Samotné prijatie peňazí nie je predsa automaticky príjem podľa zákona o dani z príjmov. Aspoň teda dúfam
    Natty Asi tak, toto ani ja nepovažujem za príjem, takže sa pridávam k nádeji, že je to tak ...
    Katy a R nuž aby som ťa už celkom domýlila - ten príklad od tmhwk nebol veru až taký dobrý ... neviem, neviem ako by to pri kontrole dopadlo ?? ....
      zbaliť

    jslancik je offline (nepripojený) jslancik

    bez servítky jslancik
    ako už písal kolega - na účet príde veľa peňazí, ktoré väčšinu ľudí ani nenapadne zahŕňať do príjmov. Napr. peniaze za vrátené zásielky z e-shopov, reklamácie, a podobne. Princíp je rovnaký.
    A ak chce niekto oponovať, že samotný výdaj peňazí nešiel zo zdanených peňazí (vyplýva z povahy príjmov - dôchodok, a pod.), tak potom by museli všetci dôchodcovia, nezamestnaní, mamičky na materskej, atď. platiť daň z peňazí vrátených z nákupov. Lebo samotné nákupy nešli zo "zdanených" peňazí.
    Aké úroky z bežného účtu? veď tie sú už zdanené, ak sa nemýlim? Ľudia, čo vás ešte nenapadne
    Naposledy upravil jslancik : 22.03.16 at 14:56
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Katy a R lenže téma nie je o zdaniteľnom príjme
    tmhwk jslancik - Úroky skutočne patria do príjmu manželky, aj keď sú už zdanené. Určite si to väčšina ľudí ani len neuvedomuje a vôbec na to pri daňovom priznaní neberú ohľad, ale je to tak.
    jslancik jj, v tom prípade, čo opisuje zadávateľka otázky. keď sa jedná o NZČD pre inú osobu. ak tomu dobre chápem. aj tak je to na hlavu...
      zbaliť

    NČZD na manželku - vrátené doplatky za lieky do vlastného príjmu manželky?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.