Zavrieť

Porady

512 MB USB kľúč

Viete mi povedať, prečo prázdny 512 MB USB kľúč mi ukazuje voľnú kapacitu 488 MB? Kde mi zmizlo 24 MB? Je úplne prázdny.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    ivet.b je offline (nepripojený) ivet.b

    Taká milá osôbka :-)))) ivet.b
    Staci sa opytat niekoho, kto robi v PC firme.
    Kolega mi vravi, ze ta " stratena" kapacita predstavuje vlastne formatovanie. USB klucik, ak je naformatovany, nikdy nebude mat plnu kapacitu uvedenu na obale.

    Oci je offline (nepripojený) Oci

    Oci
    Ja som mal na USB kľúči i drivery, alebo ovládače pre rôzne operačné systémy. Ale ja som ich tam videl.

    miro_c je offline (nepripojený) miro_c

    miro_c
    To formátovaním nebude. Ide o to, že voľakedy sa počítalo: 1 MB = 1024 * 1024 = 1048576 B. Z toho vyplýva, že 512 MB = 536870912 B. Podľa novo zavedených "noriem" výrobcov hardware sa ale 1 MB = 1000 * 1000 = 1000000 B a z toho 512 MB = 512000000 B. Keď odrátame hodnotu podľa nového od hodnoty podľa starého výpočtu dostaneme 24870912 B. Keď to vydelíme 1048576 (podľa starého výpočtu) dostaneme 23,72 MB.

    Všetky systémy rátajú podľa starého výpočtu, ale výrobcovia vyrábajú podľa nového výpočtu. Veď aj HDD, ak má nový kapacitu napr. 250 GB, nikdy to systém tak nedetekuje, je to vždy výrazne menej (hlavne pri vyšších kapacitách).

    Dúfam, že som vás troškou matematiky nesplietol a popísal som to dosť laicky

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Neviem, či to je tak aj u USB kľúča ako u HDD, ale ak je daná kapacita HDD napr. 40 GB, tak tejto kapacity si časť (približne 2%) zoberie FAT (File Allocation Table), alebo novší systém NTFS (New Table File System). V preklade je to tabuľka umiestnenia súborov.

    Je to niečo ako obsah v knihe, ktorý tiež zoberie z 500 stranovej knihy 2-3 strany. Z toho potom systém vie, na ktorom mieste v pamäti sa nachádza konkrétny súbor (ako v obsahu strana kapitoly - aby človek nemusel listovať celú knihu).

    Myslím, že niečo také je aj na USB kľúči, preto zostáva voľných o niečo menej ako 512 MB. Tiež ako hore uviedli, záleží aj na prepočítaných jednotkách - iné to bude, ak sa kapacita zobrazí v kB.

    M3G je offline (nepripojený) M3G

    M3G
    Záleží aj na výrobcovi.

    Serióznejší výrobcovia dodajú 512MB a má to 532MB
    Ostatní dodajú 512MB a má to pod 500MB

    M3G je offline (nepripojený) M3G

    M3G
    Braňo
    Výrobca je Kingston. Keby ste náhodou kupovali.
    http://www.zive.sk/Text/Ar.asp?ARI=117883


    Nie je tam síce test reálnych veľkostí, ale na začiatku píšu o niekoľkopercentných rozdieloch v reálnych veľkostiach.


    2-3% pri 512 MB je 10-15MB

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.