Zavrieť

Porady

Stavba pergoly - čo a ako?

Dobry den,

planujem v zahrade postavit pergolu, resp. skor taky pristresok v rozmeroch asi 3x4, resp. 3x3,5 m, vyska cca 2,5 m. Nieco na tento styl : http://www.wood-intex.cz/images_2005...ka_ostrava.jpg

Nie som ani vyuceny tesar, ani murar ani nic podobne, preto by som chcel od niekoho, kto vie co a ako, par rad.
Stacia hranoly/tramy 10x10 cm?
Moze to pri rozmeroch 3x4 m stat na 4 tramoch, alebo radsej na 6?
Planujem to upevnit na patku zo zeleziarstva a to zabetonovat. Ako hlboku/siroku jamu asi treba vykopat?
Aky sklon by mala mat strecha minimalne? (navrch by som dal polykarbonat a pod to nejaky bambus na tienenie).
Dakujem za odpovede, prajem pekny den!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    chandler je offline (nepripojený) chandler

    chandler
    na 4 metre tramy 10x10 urcite nestacia, ako ta to vobec mohlo napadnut, ved na tej fotke to jasne vidiet. aha teraz pozeram ze stlpy volas asi tramy. sklon strechy zalezi od krytiny. ale radsej si najdi nejaky pristresok co stoji a presne ho okopiruj. lebo sa pytas na uplne nepodstatne veci.
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    normell Asi sa vyjadrujem nepresne. Teda jedndoucho som chcel vediet, ake hranoly pouzit. Stlpy som chcel dat 10x10 cm (stačí to?), väzné trámy také isté a krokvy 12x6 cm. Na vrchu by bol polykarbonát, ale aj tak by asi tie väzné trámy mali byť väčšie, nie? Bude staciť 14x10 cm?

    Rozmer prístrešku je 4x3 m.

    Je možné, že sa pýtam nepodstatné veci. Som rád, ak tomu rozumies a poradis mi tie podstatne. Pisem to bez ironie, rad si encham poradit od niekoho skusenejsieho
    misoft Pokiaľ to chceš na štyroch stĺpoch - tak 10x10 stĺpy nepostačujúce - 15x15 už hej. To isté pri trámoch. 4m resp. 3,5m je 10x10 dosť málo - opäť aspoň 15x15. Musia predsa niesť zaťaženie krokiev, polykarbonátu a v zime i snehovej pokrývky.
    Vždy musíš mať istú mieru bezpečnosti a nejakú rezervu....
    chandler nejde o to ze sa pytas na nepodstatne veci, ale je jasne ze tomu nerozumies. preto je najlepsia rada co ti viem dat presne okopriovat existujuci pristresok. +-10-20cm nevadi. tak nic nepokazis a v pohode to zvladnes aj sam. ak to chces silou mocou robit sam bez vzoru tak minimalne pouzivaj,.150/150 na zvisle a 160/100 na vodorovne prvky.
    normell Ďakujem za odpovede. Architekt mi hovoril, ze stlpy stacia aj 10x10 cm na 4x3 m. Neviem, ci treba az 15x15.
    chandler architekt o tom vie velke ... 10x10 este aj vyzera smiesne tenke ale daj co myslis, maximalne ti to v zime padne, ale ved vtedy tam aj tak nikto nebude tak to nie je nejaky problem.
      zbaliť

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    Nemá význam rozpisovať a popisovať niečo, čo je už dávno na svete...prirovnal by som Tvoju požiadavku asi otázke ..." Ako zohriať vodu a na čom ? "..

    Na nete je podrobných návodov aj s dokumentáciou, rozkresmi, presným rozpisom materiálu...ajajáááááj.

    https://www.google.sk/search?q=stavb...63.MRjfoJ8Nu0U

    Proste si prejdi niečo...čo uznáš za vhodneé, použi.
    Ja som tak so zaťom za 2 víkendy postavil prístrešok na drevo...
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    normell Dakujem. Ja som uz vsetky tie stranky presiel. Zaujimali ma skor odpovede na tie konkr otazky tykajuce sa pergoly konkr rozmerov.
    buchač ...a to je tak zložité nájsť niečo ?
    Alebo....???
    ---------------------------
    Stacia hranoly/tramy 10x10 cm? -
    STAČIA

    Moze to pri rozmeroch 3x4 m stat na 4 tramoch, alebo radsej na 6? -
    URČITE skôr 6

    Ako hlboku/siroku jamu asi treba vykopat? -
    ROZMERY cca 50 x 50CM

    Aky sklon by mala mat strecha minimalne? - SKLON min 30°
    normell Dakujem!
      zbaliť
    normell Ano?
    marleau áno, neurobil som jeden ani dva, teda viem

    Stavba pergoly - čo a ako?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.