Zavrieť

Porady

Dovolenka a jej kratenie

Poradte mi prosim. Ako je to s dovolenkou a jej kratenim. Ak my zamestnanec zacne robit od 2. dna alebo ineho dna v mesiaci ma narok na dovolenku v danom mesiaci.Ak je docasne praceneschopny menej ako 100 dni,krati sa nieco. A co neplatene volno. Dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Luba2 je offline (nepripojený) Luba2

    Luba2
    Ak Ti odpracuje zamestnanec aspoň 60 dní v kalendárnom roku, má nárok na dovolenku za kalendárny rok. Pomerná časť dovolenky je za každý CELÝ kalendárny mesiac nepretržitého trvania toho istého prac. pomeru 1/12 dovolenky za kalendárny rok. Toto ustanovenie zákona je diskutabilné, už sme na porade o tom veľa písali, ale niektoré firmy sa prikláňajú k názoru, že má nárok aj za časť mesiaca, niektoré, že nie. Podľa vyššie uvedenej vety mne vyplýva, že ak nenastúpil od prvého, nemal by mať za ten mesiac pomernú časť dovolenky. A s neplateným voľnom máš čo na mysli?

    Ruzickova je offline (nepripojený) Ruzickova

    Ruzickova
    Ak ma neplatene volno napr. tyzden, znamena to,ze ma narok na dovolenku.
    Ja som pozerala do ZP,ale som z toho mimo. Vy davate dovolenku, ak nastupi od 2. alebo iny den v mesiaci? Tych 60 dni sa bere pracovnych,alebo aj so sobotami a nedelami.To mi tiez nie je jasne.Dakujem

    Luba2 je offline (nepripojený) Luba2

    Luba2
    Tých 60 dní je odpracovaných, takže voľné dni sa nerátajú. Ak nám zamestnanec nastúpi počas mesiaca, my vo firme dovolenku nedávame, ale zas na druhej strane ja sa snažím každého prijať k prvému dňu, aj keď nás to stojí niekedy nejaké peniaze navyše /napr. za sviatok/. Krátenie dovolenky máš v § 109 ako Ti odporučila aj Slavka. Podľa prvého odstavca krátiš aj pri neplatenom voľne - dôležitá osobná prekážka v práci /ale 141, ods.3/ až po 100 dňoch a potom za každých 22 dní.

    martaf je offline (nepripojený) martaf

    martaf
    milí poradaci,prosim o skontrolovanie kratenia dovolenky u tychto pracovniciek:
    - zamestnankyna nastupila na MD od 05.02.2004 do 04.08.2005 na RD od 5.8.2004 a k 30.11.2005 dostala vypoved zo strany zamestnavatela z dôvodu zrušenia zamestnavatela, zhrnutie - za rok 2004 som jej kratila o 1/12 nakolko k 31.12.2004 zmeskala 102 pracovnych dni, v roku 2005 jej vlastne nemam co kratit nakolko tym ze neodpracovala ani jeden den, nemam jej co kratit
    - iná zamestnankyna nastupila na MD 17.05.2004 do 16.11.2004, na RD nastupila 17.11.2004 a 30.11.2005 dostala vypoved z dôvodu zrusenia zamestnavatela - za rok 2004 jej nekratim nič nakolko mala zmeskanych len 31 pracovnych dni, za rok 2005 jej nevznikol narok na dovolenku nakolko neodpracovala ziadny pracovny den,
    dakujem za skontrolovanie

    jankasm je offline (nepripojený) jankasm

    jankasm
    S výpočtom súhlasím, aj keď mne to vyšlo v tom prvom prípade 100 zameškaných pracovných dní, ale v podstate krátenie je rovnaké. Ale si si istý tými dátumami nástupov na RD? Lebo ja som tiež momentálne na RD a ten nástup nebol po rovných 6 mesiacoch, ale asi o 2 týždne neskôr.

    Tak už som to prepočítala, nástup na RD je po 28 týždňoch od začiatku MD. Takže by bolo lepšie zistiť si presné dátumy od pracovníčok, alebo si vyrátať termín nástupu.
    Naposledy upravil jankasm : 12.12.05 at 13:47

    jankasm je offline (nepripojený) jankasm

    jankasm
    Chápem všetko ohľadom krátenia dovolenky, ale nech študujem ten § 109 znova a znova, nikde som nezistila prečo by zamestnanec, ktorý nastúpil napr. 3. v mesiaci nemal mať ten mesiac nárok na dovolenku. Vysvetlí mi to prosím niekto? Ďakujem

    vladan je offline (nepripojený) vladan

    žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac vladan
    jankasm
    Chápem všetko ohľadom krátenia dovolenky, ale nech študujem ten § 109 znova a znova, nikde som nezistila prečo by zamestnanec, ktorý nastúpil napr. 3. v mesiaci nemal mať ten mesiac nárok na dovolenku. Vysvetlí mi to prosím niekto? Ďakujem
    pozri § 102
    Dobrý deň,
    poprosím Vás o radu, zamestnanec je zamestnaý od r.2005, bude končiť pracovný pomer 1.10.2007, pracovný čas ma rozvrhnutý na 18 hodín denne 1 týždeň- 2 dni pracovné, 2 týždeň - 5 dní pracovných,vyčerpal 5 dní dovolenky na koľko dní má ešte nárok do 1.10.2007, ďakujem velmi pekne za odpoved

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.