Zavrieť

Porady

Predaj GARAZE a DPH

Nasa firma predala garaz, ktopru nadobudla v roku 1995. V roku 2004 sme ju predali sukromnej osobe na zaklade kupnej zmluvy a samozrejme znaleckeho posudku. Odviest z predajnej ceny DPH? A co v pripade keby islo iba o prenosnu garaz?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    Luba je offline (nepripojený) Luba

    Luba
    Predaj nehnuteľnosti je oslobodený od DPH, §38, 5 rokov ubehlo, takže odviesť netreba nič, ale môžete sa ako platiteľ DPH aj rozhodnúť, že predáte vč. DPH a potom ju aj odvediete. Ale súkromnej osobe - načo, len by sa jej to predražilo. K prenosnej garáži sa moc vyjadriť neviem.

    habka je offline (nepripojený) habka

    habka
    dobry den. chcem sa opytat. v juli tohto roku som kupila garaz. teraz sme sa s manzelom rozhodli kupit byt v inom meste a garaz by sme chceli predat, kedze nebude sluzit svojmu ucelu a budeme potrebovat peniaze na byt. bude problem ak na zmluvu napiseme - kvoli dani, ze bola predana za 1€, pričom peniaze by boli vyplatene na ruku podla trhovej ceny? dakujem

    habka je offline (nepripojený) habka

    habka
    este doplnim: garaz som kupila za taku istu ciastku, ako ju chcem predat. dan sa plati z celej sumy, ako predavam, alebo z rozdielu medzi kupnou a predajnou cenou?

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    Neviem síce, prečo je téma zadaná do DPH, ....

    Prepáčte, ale jednu vec si neodpustím, prečo predávate kúpno-predajná zmluva za 1 €, keď dostanete viac na ruku. Mňa tieto veci neskutočne dráždia. Ale budem slušne odpovedať:

    (5) Pri príjmoch podľa odseku 1 písm. b) až e) je výdavkom

    a) kúpna cena preukázateľne zaplatená za vec, cenný papier alebo opciu,
    b) cena veci, cenného papiera alebo opcie zistená v čase nadobudnutia, ak nejde o výdavok podľa písmena a), pričom pri nehnuteľnostiach získaných dedením alebo darovaním sa vychádza z ceny podľa § 25,
    c) zostatková cena podľa § 25 ods. 3, ak ide o majetok, ktorý bol zahrnutý v obchodnom majetku,
    d) finančné prostriedky preukázateľne vynaložené na technické zhodnotenie, opravu a údržbu veci vrátane ďalších výdavkov súvisiacich s predajom veci okrem výdavkov na osobné účely,
    e) výdavky súvisiace s nadobudnutím a predajom cenných papierov a opcií; pri predaji zamestnaneckých akcií aj suma nepeňažného príjmu uvedeného v § 5 ods. 3 písm. b) zdanená podľa § 35,
    f) výdavky preukázateľne vynaložené na obstaranie majetku alebo jeho výrobu vo vlastnej réžii.

    martinez je offline (nepripojený) martinez

    martinez
    a kedy ste tu garaz kupili ? ak pred viac ako 5 rokmi, pticom garaz je nehnutelnost, tak sa na to vztahuje oslobodenie..§9,1,b

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.