Zavrieť

Porady

Vypocet mzdy

Dobry den, chcela by som velmi pekne poprosit o radu, ako sa rata mzda, ak je stanoveny mesacny zaklad 800 eur brutto plus ma dostavat prispevok za nocne, soboty, nedele a sviatky. Brat ma pracovat v nepretrzitej prevadzke, na 4 smeny, 12 hodinovky (denna, nocna, dva dni volno). Kolektivna zmluva nie je, vo firme kam ma nastupit sa riadia len zakonnikom prace. Nevie, ci bude kazdy mesiac mat tych 800 v hrubom bez ohladu na pocet odprac. hodin, alebo sa to nejak rozratava podla poctu odpracovynych hodin... A za dalsie, ako sa v tomto pripade vyrata priplatok za vikendy a nocne, ak nevie hodinovu mzdu? Dakujeme vopred za kazdu radu, navod, vysvetlenie.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Brat by mal mat mesacnu mzdu, plus priplatky podla poctu hodin odpracovanych v noci ci vo sviatok.

    Ak sa riadia striktne Zakonnikom prace, tak priplatky za vikendy mat nebude. Ak by mal mat narok na priplatky za vikendy, tak by na to museli mat definovany predpis, s definovanim kedy je narok a v akej vyske a ako sa pocita.

    Nocna praca ma priplatky z minimalnej mzdy pre danu kategoriu

    par. 123 Mzdové zvýhodnenie za nočnú prácu

    (1) Zamestnancovi patrí za nočnú prácu popri dosiahnutej mzde za každú hodinu nočnej práce mzdové zvýhodnenie najmenej 20 % minimálnej mzdy v eurách za hodinu podľa osobitného predpisu.

    Priplatok za sviatok sa pocita z priemernej mzdy.

    par. 122 Mzda a náhrada mzdy za sviatok


    (1) Za prácu vo sviatok zamestnancovi patrí dosiahnutá mzda a mzdové zvýhodnenie najmenej 50 % jeho priemerného zárobku. Mzdové zvýhodnenie patrí aj za prácu vykonávanú vo sviatok, ktorý pripadne na deň nepretržitého odpočinku zamestnanca v týždni.
    9 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    ladynika Dakujem za odpoved :-). No na pohovore mu povedali ze bude mat mesacny zaklad plus tie prispevky za nocne, nadcasy a vikendy v percentach ktore su dane zakonom. A kolektivnu zmluvu kde by to bolo definovane nemaju. Tak sa z toho nevieme vysomarit...
    ivka70 Mozu mat este interny predpis.
    Kazdopadne zatial by som s vikendami nepocitala, len nocne a sviatky a uvidite na prvej paske, ci ma aj priplatky za vikend.
    Volakedy boli 25% z priemernej mzdy za kazdu hodinu, to ale zo Zakonnika prace davno vypustili.
    ladynika Toto mu k tomu napisala personalistka...narok mate na percentualne priplatky dané zakonom za nocne, nadcasy, soboty, nedele a sviatky - navyse k fixnemu platu (zakladnej mzde) ktory sa meni v navaznosti od odpracovaneho nadcasu v konkretny mesiac. Kolektivnu zmluvu nemame.
    ivka70 Ale zakon nepozna priplatky za vikend.
    Takze zo zakona za vikend navyse nic nedostane.
    ladynika ivka- praveze to chce vediet co najskor, aby vedel ci sa mu oplati menit pracu :-( aby si nepohorsil oproti terajsiemu zamestnaniu. Bracho splaca hypo...cakat na prvu vyplatu si nemoze dovolit, preto sa pytam tu, rada by som mu pomohla ale ja o tom sama nemam ani sajn
    u...
    ladynika Ivka- a ked mu povedali ze dostane za pracu v sobotu a v nedelu? Ja sa v tom nevyznam, neviem kto to upravuje, napisala som sem len co mu napisali z personalneho...
    ivka70 Pozri, tych priplatkov zasa az tak vela nebude, na tom by som zlepsenie mzdy nestavala.
    takze ak mu 800 eur hruba mzda nepostaci pri vypocte, tak nech velmi nespekuluje, ak teda perspektiva zvysenia mzdy napr. po skusobnej dobe nie je ....
    ivka70 Povedali mu, ze dostane priplatk yza sobotu nedelu a sucasne mu povedali, ze ich dostane podla zakona. Podla ZP su ale nulove.
    Tak sa musi na to specuialne dotazovat .....
    ladynika Dakujem, tak myslim ze po tomto uz nebude spat vobec :-D Ale ak este mozem priklad, teraz robi na podobnom poste, ma mensi zaklad, a rataju mu to tak ze zaklad vydelia poctom hodin podla fondu prac. casu a tak dostanu hodinovu mzdu a potom to nasobia hodinami co odrobil v tom mesiaci, pricom ma za soboty este 50% navyse...tak myslel ze to je standard a teraz vidim ze asi nie je a ze ho asi nepotesim :-(
      zbaliť

    JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

    JAJA11
    treba sa informovať v mzdovej účtarni, prípadne si pozrieť pracovnú zmluvu alebo smernicu k mzdám..... tam by mali byť uvedené všetky príplatky, ich výška .....
    a aj spôsob výpočtu základnej mesačnej mzdy .....
    ladynika Dakujem za odpoved :-) Prac. zmluvu zatial nema, zvazuje zatial ci sa mu oplati prejst do inej firmy. Teraz ma viacmenej rovnaky plat kazdy mesiac. V novej praci by mal zaklad sice o nieco vyssi ale kedze neviem ci ho bude mat rovnaky kazdy mesiac alebo nie plus kolko mu "prihodia" odprac. hodiny za vikendy a nocne...nevieme si jednoducho povedane vyratat ci sa to oplati...Personalistky vzdy mlzia a nepovedia kolko priblizne tie priplatky urobi ani ako sa rataju...

    hanelle je offline (nepripojený) hanelle

    hanelle
    ahoj, mne napadlo, či sa to nejedná o prácu vo verejnej správe. Tam podľa zákona 553/2003 majú príplatky aké píšeš - noc, sobota/nedeľa, sviatok, nadčas (paragrafy 16-19) a ešte príplatok za zmennosť...
    ladynika jejda to nee, statna sprava to nie je :-)

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.