Zavrieť

Porady

Odpočet % do predčasného starobného dôchodku

Ahojte, prosím Vás ľudia, problematiky zbehlých o odpoveď:
zamestnanec, ešte stále v pracovnom pomere chce požiadať o predčasný starobný dôchodok. Vzťahuje sa aj na neho odpočet 6% (bol dôchodkovo poistený viac ako 10 rokov), alebo musí mať pracovný pomer ukončený,byť evidovaný na úrade práce a zriecť sa podpory v nezamestnanosti?
PS: Mládí v prdeli, do dôchodku ďaleko. Už včera mi bolo neskoro to vedieť, ale chcem to vedieť.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    BOBY
    Ahojte, prosím Vás ľudia, problematiky zbehlých o odpoveď:
    zamestnanec, ešte stále v pracovnom pomere chce požiadať o predčasný starobný dôchodok. Vzťahuje sa aj na neho odpočet 6% (bol dôchodkovo poistený viac ako 10 rokov), alebo musí mať pracovný pomer ukončený,byť evidovaný na úrade práce a zriecť sa podpory v nezamestnanosti?
    PS: Mládí v prdeli, do dôchodku ďaleko. Už včera mi bolo neskoro to vedieť, ale chcem to vedieť.
    Nie, na neho to naplatí. Musel by skončiť PP, zaevidovať sa na ÚP a odmietnuť podporu. Viem to určite, lebo svokrovi priznávali predčasný dôchodok (chýba mu 32 mesiacov do 62-ky) k aprílu a znižovali mu ho o 16%. On totiž ešte stále pracuje, tiež nebol nezamestnaný viac ako 10 rokov. Keď sme to preverovali na SP, tak potvrdili, že musí byť evidovaný, aby mu znížili redukciu o tých 6%.

    BOBY je offline (nepripojený) BOBY

    BOBY
    Ďakujem za odpoveď, tiež som si myslela, že je to tak. Len som si chcela byť istá

    vema je offline (nepripojený) vema

    vema
    Hneď využijem túto tému a zhrniem môj vlečúci problém a zajtrá to musím uzavrieť.Pracovník požiadal o predčastný dôchodok.Chýba mu prestne rok do star.dôch.Doniesol tlačivo Potvrdenie na predčastný dôch.na vyplnenie.Povedal,že má doniesť potvrdenie,že kôli zdr.stavu nemôže vyk,prácu a inú pre neho nemáme.Vôbec nevieme,kto má dať komu výpoveď.Na sociálke a aj na úrade práce mi povedali,že nepotrebujú od neho žiadne potvrdenie a dokonca ani výpoveď ,ELDP som mu už dala a na ÚP vraj iba zápočet rokov.Tak,my sme spísali dohodu o rozv.pracov.pomeru.Nemienime mu dať odstupné iba odchodné.Na ÚP ho vraj zaevidujú a on sa vzdá podpory.On je teraz do 18.6.06 na PN /na PN je od začiatku roka/Od 19.06. by mal nastúpiť na pred.st.dôch.Má ešte 7 dní starej dov.Čiže mzdu nebude mať žiadnu iba PN a preplatím mu starú dov.a dám mu odchodné, všetko teraz za jún.Odvody z odchodného nejdu žiadne iba daň a z prepl.dovolenky iba odvody do zdrav.poisťovne a daň.Je tento postup celý správny?Každý hovorí inak a neviem sa dopátrať pevného stanoviska.Ďakujem

    Odpočet % do predčasného starobného dôchodku

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.