Zavrieť

Porady

Napadnutie dedicskeho konania

Dobry dwn. Chcem sa spytat. Moj otec sa dlhe roky nevidel so svojim otcom, nakolko ten ho opustil este ked bol dieta. Cize ani nevedel co sa s nim stalo. Zalozil si novu rodinu. Nedavno sme sa dozvedeli, ze pred 16.-timi rokmi zomrel. A vsetok jeho majetok zdedilo jeho druhe dieta. Moj otec ma riadne zaznaceneho otca v rodnom liste a o dedicskom konani sme nikto netusili. Da sa aj po tolkych rokoch toto dedicstvo napadnut? Dakujem
profesional Akýkoľvek nárok zanikol pred 13 rokmi. KONIEC. FINITUS. FAJKA ZHASLA. ŽIADNY PRÁVNIK S TÝM NIČ NEUROBÍ. S pobavene čítam tie príspevky právnych analfabetov, že máš sa ísť radiť s právnikom... To čo ti tu niektorí radia je rovnaká sprostosť, ako keby si sa pýtala, či možno vypočuvať ako svedka osobu 13 rokov po smrti. A títo "odborníci" ti radia, aby si šla do archívu po jeho úmrtný list a následne sa šla radiť s právnikom, ako toho toho mŕtveho vypočuť pred súdom ako svedka v nejakom konaní. Proste sa nestíham čudovať. Žiadne listiny nezvrátia fakt, že akákoľvek šanca na otvorenie dedičského konania NEEXISTUJE. Ja neviem, ale na základnej škole už malé deti učíme o Ústave SR. A tu väčšina ľudí o základných právnych istotách ani len nrletuší. Na to človek nemusí byť ústavný právnik, aby pochopil, že ak raz nárok márnym uplynutím zanikol, že s tým nič neurobíš. Je to jeden zo základných princípov fungovania právneho štátu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    branislavp je offline (nepripojený) branislavp

    branislavp
    Choď do archívu okresného súdu v mieste, kde prebehlo dedičské konanie a ako oprávnená osoba si vyžiadaj za poplatok celý spis listín ak uznáš za vhodné, alebo iba osvedčenie o dedičstve. Dozvieš sa viac a potom zhodnotíš aj s právnikom, ako ďalej.
    Naposledy upravil branislavp : 13.04.16 at 20:17
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    profesional Totálny nezmysel mu radíš. Dedičský spis sa archivuje 10 rokov. Potom ide na skartáciu. Dedičský spis už neexistuje. K tomu ti bude platný ako psovi piata noha. Po toľkých rokoch.
    Katy a R neviem, čo myslíš termínom "dedičský spis? ... ale listiny k dedičskému konaniu sa v archíve nájdu .. ja som si napr nedávno bola pohľadať z roku 1961 - a bolo tom veru toho dosť okolo jedného dedičského konania a dokonca aj na obecných úradoch sa nájdu listiny ...
    samozrejme - zadávateľke to už asi nepomôže ...
    profesional Súdny spis z dedičského konania. V šesťdesiatych rokoch neexistovalo nič ako Zákon o registratúre. Dnes už takú vec máme. A spisy sa skartujú systematicky.
    branislavp Nemáš pravdu profesionál. Dedičské spisy som našla v archíve okresného súdu teraz z roku 1934 a to ma upozornila pracovníčka, že mám šťastie, lebo je to už spracované na skartáciu. Práve po tento rok. Ďalšie roky mi našla tiež ded.spisy z roku 1957, 1967 a 1969. Ale mi poradila, že ak by som potrebovala nejaké "dedičstvá " z rodiny, môžem ich hľadať aj na katastri, pretože vždy 1 exemplár osvedčenia o dedičstve sa posiela na kataster na vykonanie zápisu nehnuteľností v zmysle toho osvedčenia. Kataster má tiež svoj archív pre tieto dokumenty, veď na základe nich vykonáva zápisy- prevody.
    branislavp profesionál dobre radím. 16 rokov nie je až taká doba, aby archív skartoval osvedčenie o dedičstve.
    buchač profesional (Dnes 16:35) Totálny nezmysel mu radíš. Dedičský spis sa archivuje 10 rokov. Potom ide na skartáciu. Dedičský spis už neexistuje.
    =============================
    Hm....nezmysel ???
    Tak potom táto príloha je asi tiež nezmysel....či ?

    DD Dedičské veci Roky
    D, Dcud
    01 Veci súdneho registra D 75

    Príloha č. 9 k vyhláške č. 543/2005 Z. z.
    http://www.zakonypreludi.sk/zz/2005-543#f3257316
      zbaliť

    profesional je offline (nepripojený) profesional

    Ak chcem robit veci lepsie, musim ich robit uplne inak. Ten kto ma pozna vie, ze ja a konvencne myslenie nejdeme prilis dohromady. ...viac profesional
    Po toľkých rokoch určite nie. Aj pri splnení najprísnejších podmienok 3 roky. Akýkoľvek nárok zanikol. Proste neexistuje. A žiadny súd sa tým nebude zaoberať. Žiadny právnik, ako ti tu nezmyselne radia, ti v tom nepomôže. Bohužiaľ, niektorí si tu pletú role právnikov a rodinných terapeutov.
    Naposledy upravil profesional : 14.04.16 at 11:49
    branislavp profesional, poznám podobný prípad, že sa oprávnená osoba domáhala svojho a ozvala sa tomu nevlastnému. Vysvetlili si rodinnú históriu, pomerili sa a rozumne sa dohodli, vznikol dobrý nový rodinný vzťah.
    Preto som aj radila Xxbublinke, aby urobila prvý krok najskôr hľadať dedičské konanie. Keď zistí, čo je v ňom napísané, zvážiť môže možno sama, možno s právnikom. Zatiaľ nemá čo napadnúť, nemá žiadnu konkrétnu listinu. Preto netreba hneď hádzať flintu do žita, ale treba rozumne konať.
    profesional Nemá absolútne čo zvažovať s právnikom. Právnik ti dobré rodinné vzťahy nevytvorí. Ale skásne za svoje služby. V SR platí ústavný princíp právnej istoty. Po toľkých rokoch NIE JE MOŽNÉ UROBIŤ NIČ. Čo má ako rozumne konať? Pred 13 rokmi uplynul posledný nárok. Dedičské konanie nie je možné nijako otvoriť. Vidí, že pre teba je právo asi trhací kalendár. Na vytváranie akýchsi rodinných vzťahov nepotrebuje právnika. Naozaj radíš totálny nezmysel. Čo má akože právnik s potenciálnym pomerením? Každý právnik jej povie, že je to pasé. Právnik rieši právnu stránkj veci. Na rodinné vzťahy sú tu iní terapeuti. K tomu ona sa nepýtala, ako sa majú pomeriť. Ona chce otvoriť dedičské konanie..

    Napadnutie dedicskeho konania

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.