Zavrieť

Porady

výstavby nových výťahov v 4 poschodovom paneláku

V našom paneláku odsúhlasili napriek všetkému výstavbu výťahu. Jedná sa o 4 poschodový panelák. Ja bývam na prízemí a nesúhlasila som, napriek tomu návrh však prešiel. Bolo nám povedané, že aj keď bývame na prízemí, musíme prispievať na elektrickú energiu potrebnú na prevádzku výťahu, lebo sa jedná o spoločné priestory. Nedá sa tomu nejako zabrániť a neexistuje nejaký zákon na toto nezmyselné rozhodnutie? Však je to hrozné, keď ja budem musieť platiť za niečo, čo vôbec nevyužívam. Pomôžte prosím , sme z toho zúfalí .Ďakujem dopredu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Z tvojich príspevkov nie je úplne zrejmé, voči ktorému rozhodnutiu máš výhrady - či samotnej výstavbe výťahov, alebo rozpočítanie energie na ich prevádzku.

    Ak o výstavbu, tak to som písal v inej téme, ktorú si videla, lebo si tam prispela.

    Čo sa týka energie na prevádzku, zvyčajne sú v b ytovke 2 elektromery - jeden na osvetlenie spol. priestorov a jeden na výťah. Ak máte dva, môže sa zohľadniť skutočnosť, že bývaš na prízemí a výťah nepoužívaš a preto nebudeš platiť za energiu spotrebovanú prevádzkou výťahu. Musí s tým ale súhlasiť väčšina na schôdzi. Ak ti to neprejde, tak ako napísal profesional, môžeš sa ako prehlasovaný vlastník v zákonnej lehote obrátiť na súd. Musíš však svoj návrh riadne zdôvodniť (napr. že bývaš na prízemí, že výťah nepoužívaš a nikdy ho používať nebudeš). Súd môže (ale nemusí) rozhodnúť v tvoj prospech.

    Je to ale dosť diskutabilné a nejednoznačné. Napr. iný sused, ktorý býva hneď pri vchode môže argumentovať, že on nikdy svetlo na chodbe nezapína a preto by nemal platiť za svetlo.

    Ale v praxi existujú prípady, kedy prízemné byty neplatia energiu za výťahy. Takže šanca uspieť je. Osobne si ale myslím, že tá suma za elekrinu výťahu bude zanedbateľná (iba 4 poschodia), aby si sa kvôli tomu súdila.

    Je kopec spoločných zariadení či priestorov v dome, ktoré niektorý spoluvlastník nevyužíva, ale podieľať sa na nákladoch je povinný.

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    Nie - nedá sa.
    Áno - dá sa.
    Obe odpovede sú správne. No záleží od toho, čo a ako máte odsúhlasené v spoločenstve vlastníkov...zákon s tým nemá nič.
    Ale pri tejto otázke je aj jasné, že budete platiť.

    My sme v našom baráku minulý rok dávali nové výťahy a všetci platia za tú rekonštrukciu.
    Tak isto to bolo za starého stavu...tiež platili všetci.
    -------------------------------------

    Ak už budú výťahy v prevádzke, tak sa občas môžeš povoziť....
    Ako onehdá to robil jeden mladý sused. Trénoval beh po schodoch a dole za vozil výťahom. Bývalý zástupca vlastníkov do neho začal skákať (bol som svedkom hádky) a dôvodil vozením sa. Mladý ho usadil argumentom o platbe, ja ako vtedajší zástupca som prikývol na súhlas ... a bolo vymaľované a aj po hádke.
    8 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    misoft Mimochodom - za údržbu sa platí. Ale! Rozpočítava sa i používanie výťahu (niekde to majú "Prevádzka výťahov") a tam sa síce bude platiť, ale môže byť u toho, kto výťah nepoužíva (napr. na prízemí) sadzba znížená.....
    To ale neznamená, že bude nulová - pretože ten výťah patrí (a teda má právo ho používať) i ten na prízemí.
    U nás máme síce správcu a na spodu dva byty - platia zníženú sadzbu - oni totiž (čo som si ja všimol) za celý rok ten výťah nepoužili ani raz.
    erika. díky moc...uvidíme dnes na schôdzi, lebo máme maximálne neprístupného správcu - !idiota !
    misoft http://www.vyvlastnenie.sk/predpisy/...ch-priestorov/
    §8a; §8b ods.2 písm.b, d, f; §10 ods.7
    erika. nenašla som tam nič o vyvlastnení...mienil si tým, že by som mohla požiadať o vyvlastnenie výťahu?
    misoft Kto tu vraví niečo i vyvlastnení!!! Ja som predsa dal odkaz na zákon!
    buchač erika. (Dnes 16:33) nenašla som tam nič o VYVLASTNENÍ...mienil si tým, že by som mohla požiadať o VYVLASTNENIE výťahu?
    ======================
    TEDA, poviem Ti...
    AK SI TY ČÍTALA TEN LINK, TAK JA KEFU SEŽEREM !!!
    misoft Nežer...zadrhneš sa - jasné, že nečítala....
    erika. čítala, ale som sa začudovala prečo tam bolo v adrese uvedené vyvlastnenie...včera som toho poprečitovala až až...mám toho plnú hlavu a naozaj Vám ďakujem za ochotu poradiť...kefu radšej nepapaj...
      zbaliť

    profesional je offline (nepripojený) profesional

    Ak chcem robit veci lepsie, musim ich robit uplne inak. Ten kto ma pozna vie, ze ja a konvencne myslenie nejdeme prilis dohromady. ...viac profesional
    Na výstavbe výťahov sa podieľať musíš. Lebo aj ty budeš jeho spoluvlastníčkou. Snáď nechccsš, aby iba iní platili za to, čo budeš tiež spoluvlastniť. V tomto bode je uznesenie schôdze správne. Čo sa týka prevádzkových nákladov, v tom uznesenie schôdze odporuje dobrým mravom. Máš zákonom danú možnosť napadnúť ho na súde. Z hlavy neviem aká lehota tam presne je, ale bolo to rádovo niekoľko dní.

    sito je offline (nepripojený) sito

    sito
    erika, no vieš v paneláku je to tak, že vlastník bytu vlastní vlastne v dome len ten bytový priestor a ten majetok, čo si doň nanosí a môže ho kedykoľvek z bytu vyhodiť bez súhlasu spoluvlastníkov domu. Ty si tiež spoluvlastník, teda aj na vyhradenom technickom zariadení, výťahu, výťahoch.

    "Spoločnými zariadeniami domu sa na účely tohto zákona rozumejú zariadenia, ktoré sú určené na spoločné užívanie a slúžia výlučne tomuto domu, a to aj v prípade, ak sú umiestnené mimo domu. Takýmito zariadeniami sú najmä výťahy, vodovodné, kanalizačné prípojky."

    Takže s tohoto sa nevyzuješ! Ako a za čo sú povinný spoluvlastníci platí je uvedené z zákone toto.

    "Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome sú povinní v súlade so zmluvou o spoločenstve alebo so zmluvou o výkone správy poukazovať preddavky mesačne vopred do fondu prevádzky, údržby a opráv, a to od prvého dňa mesiaca nasledujúceho po vklade vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností. Výšku preddavku do fondu prevádzky, údržby a opráv určia vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome spravidla vždy na jeden rok vopred tak, aby sa pokryli predpokladané náklady na prevádzku, údržbu a opravy spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a priľahlého pozemku, ako aj výdavky na obnovu, modernizáciu a rekonštrukciu domu."

    Výťahy sú vlastne najdrahšou položkou prevádzky za rok. Samozrejme, že výmenu, obnovu hradia vlastníci z FPÚaO.

    Služba, plnenie? Toto je v zákone.

    "Úhrady za plnenia sú vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome povinní mesačne vopred uhrádzať na účet domu v banke. Pri rozúčtovaní úhrad za plnenia sa zohľadňuje miera využívania spoločných častí domu a spoločných zariadení domu vlastníkmi bytov alebo nebytových priestorov v dome. Okrem služieb a prác, ktoré vlastník bytu a nebytového priestoru v dome uhrádza priamo dodávateľovi, sa za plnenie spojené s užívaním bytu alebo nebytového priestoru považuje najmä užívanie výťahov, dodávka vody od vodárenských spoločností a odvádzanie odpadových vôd."

    Teda to sú náklady za elektrickú energiu, ktorú si dodávateľ meria vlastným elektromerom. Bola v zákone kedysi taká veta, že od tretieho nadzemného podlažia sa platí podiel za výťah, jeho užívanie, už nie je. Poväčšine sa to tak robí aj teraz. No ale nárok sa voziť výťahom má aj ten spoluvlastník na prízemí, prvom poschodí. Ak sa nevozia z uvedených podlaží, nemali by sa podieľať na úhrade nákladov za elektrinu, ktorú spotrebujú výťahy. Ich počet osobomesiacov by sa mal rovnať nule. Teda nulová úhrada by mala byť. Ak je to tak, a aj tak žiadajú od vás tí, ktorí sa vozia, užívajú výťahy podiel na úhrade? Nič pekné od nich.

    Vodu isto máte v dome. Dodávateľ má na prípojke svoj vodomer, podľa ktorého uhrádza dom náklady za vodu, teda jeho správca, ktorý ich rozpočítava na jednotlivé byty podľa spoločných vodomerov v bytoch. Ktoré sú tiež prevádzkou, nie len spoločnými zariadeniami domu. Že tie od teba žiadajú zaplatiť z tvojej peňaženky ako tvoj majetok pretože sú v tvojom byte?
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    erika. ďakujem naozaj veeeľmi za vyčerpávajúcu odpoveď. Veľmi ste mi pomohli. Ešte by som ak môžem chcela poprosiť, o aký zákon presne ide, aby som sa vedela o to oprieť. Ešte raz veľké díky
    erika. A ešte dodatok jedná sa o výstavbu úplne nových výťahov...doteraz tam neboli žiadne..čiže jedná sa o výstavbu a nie modernizáciu alebo obnovu, a na toto ešte chcú aj využiť bezúročný úver z FŠRB, ktorý nie je na výstavbu a chcú to získať tým, že tam bude uvedené ako dôvod bezbariérový prístup čiže je to podľa mňa podvod.
    sito Treba si naklepať stránku, " Zákony pre ľudí " potom 182/1993. Ale, sú aj iné zákony, ktoré súvisia s bývaním v bytovom dome. O tom, potom. Alebo, prečítaj si ich, čo je v nich.
    sito Noo, vidíš? Už je to troška inak, pohodlnosť? Niekto by mal zožrať kefu, že?

    Ale, aj tak, štyri poschodia = rovná sa remíza, teoreticky. Ak jeden z prvého je za, je za celý dom. Súd by mohol rozhodnúť, že nie celý, všetci v dome súhlasia. Možno sú invalidi, ale nie na vozíčku. Asi to môže byť aj o tých províziach, ako si inde písala. Netreba, ale treba. Povedia, že modernizáciu sa jedná, domu.
      zbaliť

    výstavby nových výťahov v 4 poschodovom paneláku

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.