Zavrieť

Porady

Povinné zdravotné poistenie a dlhodobý pobyt v zahraničí bez pracovnej zmlúvy.

Dobrý deň,
Vopred Vám ďakujem za vašu ohromnú ochotu.
V krátkosti vám opíšem môj problém. Milujem cestovanie. Žijem si, nazvime to, nekonvenčným životným štýlom, často krát na cestách a skromne s osobnými úsporami. Nemám stabilné zamestnanie. Pracujem – šetrím – cestujem a žijem s úspor, atď.

Zákony SR ma ale nesmierne obmedzujú a ja sa už dlhú dobu snažím nájsť odpoveď na jedno. Žiaden úradník mi nikdy nepomohol. Nevedia, alebo sú neochotný.

Moja otázka znie.
Keď cestujem po zahraničí nezáväzne dlhú dobu – 0,5-1,2... roky a teda, žiadným spôsobom nevyužívam systém SR, aké mám možnosti pre odhlasenie sa z povinného platenia zdravotného poistenia? Každý mi vždy povedal, že jediná z možností je zdokladovať že platím inde, alebo že som zamestnaný v inej krajine. To ale nie je môj prípad keďže cestujem čisto rekreačne. Úrad práce pre mňa nie je odpoveď, keďže nie je pre mňa možné chodiť sa osobne na úrad zapisovať každých pár týždňov a platiť to z vlastného vrecka pre mňa nie je tak isto odpoveď, keďže 60eur mi niekedy (keď pracujem ako dobrovolník) postačuje aj na celý mesiac a nemám peniaze navyše. Upozorňujem, cestovné poistenie si platím dobrovolne! Avšak, na poistovni mi povedali že cestovné poistenie nenahrádza to povinné štátne. (čo je zaújimavé zatiaľ čo v mnohých krajinách a dovolím si tvrdiť že vo veľkej väčšine to tak je – pokiaľ sa človek nezdržiava v doma)

Existuje nejaká iná alternatíva? Akákoľvek? Nemyslím si že na mojom zámere je čokoľvek nemorálne či nesprávne. Naopak si myslím že je nesprávne chcieť od občana platiť štátu aj keď sa človek v štáte vôbec nezdržiava.
Jedna osoba z poisťovne mi povedala, že je možnosť zdokladovania cestovného poistenia z inej krajiny než je Slovensko. Ďaľšia osoba mi to ale vyvrátila. Neviem si rady. Prosím, poraďte mi.

Veľmi pekne vám ďakujujem a moc si vážim vašej profesionalnej rady. Viem že toto nie je bežna otázka, ale odpoveďou mi môžete veľmi pomôcť.
Prajem vám pekný deň,
Oto
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    Zákon o zdravotnom poistení

    § 3

    (2) Povinne verejne zdravotne poistená je fyzická osoba, ktorá má trvalý pobyt3) na území Slovenskej republiky; to neplatí, ak

    c) dlhodobo sa zdržiava v cudzine a je zdravotne poistená v cudzine a na území Slovenskej republiky nie je zamestnaná ani nevykonáva samostatnú zárobkovú činnosť; za dlhodobý pobyt v cudzine sa považuje pobyt dlhší ako šesť po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov,

    (5) Zdravotným poistením v cudzine sa na účely tohto zákona rozumie systém zdravotného poistenia financovaný prostredníctvom odvodov na zdravotné poistenie alebo daňového systému príslušného štátu alebo komerčné zdravotné poistenie ustanovené legislatívou príslušného členského štátu pre vykonávanú činnosť;8b) v prípade štátov, ktoré nie sú členskými štátmi, sa týmto pojmom rozumie aj komerčné poistenie liečebných nákladov.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Oto Kern Ďakujem za superrýchlu odpoveď :-)
    Ospravedlnte moju nevedomosť či nechápavosť, pre istotu sa ale ešte dodatočne spýtam.

    V tom odseku "c)" sa píše,
    "za dlhodobý pobyt v cudzine sa považuje pobyt dlhší ako šesť po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov"

    Ako inak než pracovnou zmlúvou alebo povinným štátnym poistením v inej krajine môžem tento "dlhodobý pobyt" zdokladovať?
    Pre príklad uvediem, že priateľka z Čiech, poisťovni odovzdala čestné vyhlásenie že sa v Čechách nebude zdržiavať viac ako pól roka. Je takáto možnosť aj na SR? Alebo iná možnosť?...
    Opäť ďakujem.
    Oto
    evuš Pokiaľ nie si zdravotne poistený v zahraničí, musíš platiť minimálne odvody na SK /predpokladám, že si dobrovoľne nezamestnaný/ - avšak musíš platiť ZP v jednom štáte...daj si trvalý príkaz na úhradu v banke a máš pokoj...minimálne poistné do ZP je v roku 2016 mesačne 60,06 € ......
    ivka70 Zdokladovat ho mozes komercnym cestovnym dlhodobym poistenim (ktore musi mat posobnost mimo EU) a tym vyhlasenim. Vyplnujes odhlasku zo ZP: https://www.vszp.sk/poistenci/tlaciv...ska-poistenca/
      zbaliť

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    http://www.markoff.biz/pivot/entry.php?id=1265

    Zdokladovat ho mozes komercnym cestovnym dlhodobym poistenim nad 6 mesiacov (ktore musi mat posobnost aj mimo EU) a tym vyhlasenim. Vyplnujes odhlasku zo ZP: https://www.vszp.sk/poistenci/tlaciv...ska-poistenca/
    7 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    profesional Kópiu komerčného zdravotného poistenia je možné použiť iba ak sa sťahuješ resp. budeš trvalo zdržiavať mimo EÚ. Ak je to v rámci EÚ, tak to prípustné nie je.
    ivka70 Ak sa stahujes do zahranicia, nepotrebujes dlhodobe komercne poistenie.
    profesional A čo ťa bude kryť, ak budeš mať v zahraničí zdravotný problém.
    ivka70 Snad si vyriesis so stahovanim aj zdravotne poistenie v krajine, ksm sa stahujes a nebudes ho riesit komercnym poistenim zo Slovenska.
    profesional Vidím, že príliš necestuješ. Vo väčšine krajín sveta nič ako zdravotné poistenie NEEXISTUJE. A aj tam kde mimo EÚ existuje, nemáš obvykle ako cudzinec na neho nárok minimálne prvý rok ak vôbec.
    ivka70 Tu sa nehandrkujeme o to, kto je viac scestovany a kto menej. Stale tvrdis ze nieco nejde, hoci ja m am okolo seba zopar ludi, ktori si to, co podla teba nejde, jednoducho a v medziach zakona vybavili ....
    profesional Ak sa sťahovali v EÚ, tak áno. Ale to je akurát tak všetko. Vo viac ako 80 percentach krajín sveta zdravotné poistenie neexistuje. Som zvedavý, ako by si tí tvoji údajní známi vybavovali zdravotné poistenie napr. na Filipínach.. Skús im to predniesť. Urehocú sa na smrť. Ja sám som to, čo medzinárodné právo označuje ako Perpetual Traveller. To čo som tu uviedol mám z vlastnej zažitej skúsenosti a z vlastnej právnej situácie. A nie z počutia od akýchsi údajných známych.
      zbaliť

    profesional je offline (nepripojený) profesional

    Ak chcem robit veci lepsie, musim ich robit uplne inak. Ten kto ma pozna vie, ze ja a konvencne myslenie nejdeme prilis dohromady. ...viac profesional
    1. Ak cestuješ v rámci EÚ, tak kým si občanom členskej krajiny EÚ, musíš mať v EÚ niekde poistenie v rámci systému verejného zdravotného poistenia. Pokiaľ nemáš príjem z podnikania alebo zo samostatnej zárobkovej činnosti, alebo zo zamestnania, tak si povinný byť prihlásený do systému verejného zdravotného poistenia v krajine, ktorej si štátnym občanom.

    2. Ak cestuješ v rámci EÚ, nie je nič nemorálne, aby štát od teba chcel aby si platil poistné v SR. Lebo poistenie ťa kryje nie len v SR, ale v CELEJ EÚ.

    3. Existuje možnost ako sa vyhnúť plateniu zdravotnébo poistenia v SR - prihlásením sa na pobyt mimo EÚ, odhlásiť si pobyt v SR a to postačuje aj na odhlásenie sa zo zdravotného poistenia. Väčšina krajín sveta ti pobyt bez nejakého reálneho príjmu alebo dostačujúcej úrovne majetku nepovolí. Výnimkou sú krajiny v oblasti rovníkovej afriky.
    9 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    profesional Blahoželám všetkým mínuskárom k ich duševne povznesenému stavu. Za to, že si dovolím pod Vašu nesprávnu odpoveď dať komentár s uvedením pravdy dať mojej odpovedi mínusku je na úrovni duševných schopností malého pomstychtivého dieťaťa.
    ivka70 Neviem ako si dosiel na to, ze minusky suvisia s tvojimi komentarmi pri inych prispevkoch. Tie zvyknu vyjadrovat nazor na prispevok, ktory hodnotia.
    profesional Trafená hus zagágala?
    ivka70 Nemam problem ohodnotit prispevok, ak si myslim, ze ma byt hodnoteny.
    Porada ale nie je o hodnoteniach ... a tvoj prispevok ohodnotili minimalne 2 poradaci, ak si si nevsimol. Ale snovaj svoje teorie aj nadalej.
    Mam pocit, ze tebe nejako slava stupa do hlavy a ked nahodou niekto najde chybicku v tvojich "profesionalnych" radach, prskas naokolo.
    A nielen v tomto prispevku.
    Trosku pokory by ti naozaj neuskodilo.
    profesional Ja o žiadnej sláve neviem. Zatiaľ ma nikto nekontaktoval so žiadosťou o autogram. Splietaš nezmysly. Iba som si všimol krásnu vec. Mínusky nevyužívaš ako formu hodnotenia príspevkov, ale ako formu pomsty. Takže trafená pomstichtivá hus mi môže písať o pokore koľko chce. Predstava tej správnej pokory je, že keď niekto zneužíva systém ako formu nemorálnej pomsty, ten poškodený má pekne sklopiť uši a byť ticho. Vážená dáma, nepleť si asertivitu s nedostatkom pokory. Ak si právny analfabet a radíš iným nezmysly, tak keď ti to dokážem, tak sa musíš pomstiť. Veď ako by to bolo, keby si každý dovolil mať iný názor ako ty..
    Lietam po svete veľa. O systéme zdravotného poistenia viem viac než dosť. Ak si taká múdraz ako si o sebe namýšľaš, začni argumentovať. Mínuskovať.vie každý lúzer. Dať mínusku bez napísania komentára s riadnou argumentáciou je len forma pomsty. Ak s.niečím v príspevku nesúhlasíš, proste argumentuj.
    ivka70 Je mi jedno, kto ti dal minusky.
    Prispevok je hodnoteny ako neuzitocny z jednoducheho dovodu - absolutne neodpoveda na otazku, ktoru zadavatel zadal.
    Zvysok nekomentujem, to je presne prejav toho, co som pisala.
    Toto je minimalne tretia otazka, kde sa s niekym handrkujes o svojej neomylnosti. Pokora je aj o tom, ze si uznam, ze nemusim vediet uplne vsetko.
    A porada nie je na to, aby sme sa tu urazali.
    profesional Gá, gá, gá husička. Začni argumentovať, v čom akože odpoveď nezodpovedá otázke. Nabudúce, keď dáš z pomsty mínusku, tak aspoň nebuď zbabelá a napíš láskavo dôvod.
    kvjetecko heh, ty profesional, pripominas mi môjho exmanzela... tiez mal takyto styl vyjadrovania a chvala sudu ze uz to nemusim pocuvat
    BXLmiami No,nie je zrovna taktik,ale pravdu má.Chlapec ušetrí možno 60 mesačne a ked sa dolomí,oríde nám na krk a zaplatíme tisíce z našich daní.Takýchto vychcálkov milujem.
      zbaliť

    Povinné zdravotné poistenie a dlhodobý pobyt v zahraničí bez pracovnej zmlúvy.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.