Zavrieť

Porady

Štandardný postup notára pri odvolaní v dedičskom konaní?

Minulý týždeň prebehlo druhé dedičské konanie, s tým, že všetci súrodenci sa dohodli a rozdelili si pozemky. Spísali sme teda dohodu, ktorú sme predložili notárke. Ona hovorila, že nakoľko sme sa v prvom dedičskom konaní odvolali, že dnes nedostaneme žiadny papier a že dohodu ktorú jej predložíme musí ona najprv zaslať na súd a až po 15 dňovej lehote obdržíme pôštou osvedčenie o dedičstve. Po doručení osvedčenia o dedičstve, ktorý súrodenci 1 krát obdržali sa napísalo na súd návrh o objavenie novonadobudnutého majetku. Notárka na margo tohto odvolania napísala, že otec si dedičské konanie prečítal a na svoj súhlas dedičské konanie podpísal, čiže rozhodnutie berie ako právoplatné a dedičský spis opätovne posiela na súd. Ja som na to napísal prípis k dedičskému konaniu na súd s tým, že notárka porušuje zákon s tým, že nekonala ako jej zákon ukladá a automaticky nezrušila prvé dedičské konanie. Teraz mám obavu nakoľko sme druhý krát nedostali, žiadne osvedčenie, že dohodu ktorú sme podpísali bola vyhotovená v 2 výtlačkoch a nie som si istý, či v nej niekde nebolo zakotvené, že sme tie osvedčenia aj dostali pri podpise osvedčenia, nakoľko tá dohoda, čo sme podpísali bola scvaknutá len spinkou, a nebola ani zošnurovaná a notárom overená, čiže to dáva priestor notárke, aby do dohody mohla povpisovať i veci na ktorých sme sa nedohodli a mala tak možnosť rozdeliť majetok ako uzná za vhodné. Sama notárka sa vyjadrila, že tým napísaním prípisu na súd sme urazili jej česť, tak teraz neviem, či máme dôvod mať obavy, alebo nie.? Čo by ste urobili na mojom mieste, mám právo požadovať, kópiu toho osvedčenia, prv ako nadobudne právoplatnosť, poprípade ako ju od nej získam, v prípade, že nám povie, že osvedčenie sme už dostali pri podpísaní zmluvy? Nakoľko nemáme, žiadne osvedčenie tak ona môže tvrdiť čo len chce bo jej to nemôžeme nijako dokázať a je to tvrdenie proti tvrdeniu čoho si je ona ako právnička dozaista vedomá. Môžem teraz ísť na súd a nahliadnuť do dohody, ktorú tam ona poslala? Je to ešte v lehote 15 dní. V prípade, že by sa odlišovala od našej dohody aké práva mi dovoľuje zákon podniknúť voči notárovi? vopred veľmi ďakujem za odpoveď!
aenri No dosť veľa si toho napísal, takže... v prvom rade bolo vydané osvedčenie o dedičstve proti ktorému sa niektorý dedič odvolal?
V tom prípade osvedčenie stráca platnosť a notár pokračuje v konaní ďalej bez ohľadu na neho.

Ďalší postup je že notár zvolá dedičov na pojednávanie, na ktorom ste ako vravíte uzavreli dohodu do zápisnice.

Ďalej v tomto prípade je efektívnejšie už zaslať túto zápisnicu a návrh na vydanie uznesenia súdu, ktorý ho vydá. Toto uznesenie je doručované každému účastníkovi.

Ak podajú dediči odvolanie aj proti tomuto uzneseniu súdu,
nastupuje krajský súd proti rozhodnutiu ktorého nie je opravný prostriedok.

Nerozumiem presne čo myslíte návrhom o objavenie novonadobudnutého majetku.

Samozrejme, ak ste účastník, máte právo na nahliadnutie do spisu na súde, aj na kópie zo spisu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!

    Štandardný postup notára pri odvolaní v dedičskom konaní?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.