Zavrieť

Porady

odmena za prácu - uctovnictvo

woman
Dnes ma vytočil klient, ktorému sme robili účtovníctvo (menšia kaviareň v KE) + mzdy pre 2 pracovníkov v podstate 4 mesiace zadarmo a dnes prišiel s tým, že si našiel lacnejšieho účtovníka za 60 € mesačne. Je to s.r.o. Náš návrh bol 100 - 150 € mesačne. Naozaj sa nájdu účtovníci, ktorí znevážia svoju prácu na pár halierov?
Naposledy upravil ivka70 : 22.04.16 at 21:13
Usporiadat
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Nájdu, nájdu ale zas nie všetko je len o peniazoch. Ten drahší nemusí byť aj kvalitnejší a naopak. To ukáže až čas. Preto nezúfaj, možno zistí, že urobil chybu a vráti sa. Bohužiaľ často pozeráme na peniaze až v prvom rade.
1 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

Mozem sa opytat - kolko casu mesacne musis venoval klientovi jeho typu? Alebo inak - kolko takych klientov mozes mat, aby ti to vyslo na 8 hodinovy denny pracovny cas?
0 0
dana11 dana11

dana11 je offline (nepripojený) dana11

Cena závisí aj od toho, či za závierku a DP PO si pýtate osobitne alebo je zahrnuté v mesačnej cene, no aj tak si myslím , že 60 € je málo.
1 0
dana11 dana11

dana11 je offline (nepripojený) dana11

A pýtam sa ,,misomiso", koľko času asi venuje každý poctivý účtovník štúdiu noviel zákona a legislatívy, dá sa ten čas odsledovať ? A čo ostatné náklady ? V cene predsa nemôže byť zahrnuté len klikanie myškou !
1 0
misoft misoft

misoft je offline (nepripojený) misoft

misomiso
Mozem sa opytat - kolko casu mesacne musis venoval klientovi jeho typu? Alebo inak - kolko takych klientov mozes mat, aby ti to vyslo na 8 hodinovy denny pracovny cas?
Nie som účtovník, ale!
Taký účtovník sa musí držať všetkých tých (kľukatých a často nejasných a nejednoznačných) zákonov. Aby chybu nespravil, musí sledovať, čo, kde a kedy tí hore opäť nejakú onú **** vypustili. Potom to musí naštudovať (ak nenaštuduje - pri práci potom lieta po oficiálnych stránkach a číta a číta).
A pokiaľ je to nejaký "podnikateľ", ktorý často všetky podklady nedodá - vraj potom je "sranda" srandúca. A keď účtovník spraví kiks - zákaznák zaplatí pokutu, ktorú si vypýta od účtovníka (lebo on chybu urobil).
4 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

Ale ved to je vsetko v poriadku, ja nespochybnuje, ze sa musite vzdelavat. Je vela profecii, ktore vyzaduju celozivotne vzdelavanie, nebudeme ich tu teraz vsetky menovat.

Moja otazka znie, kolko takych kaviarni priemerny uctovnik (popri tom, ze sa vzdelava) poda vassstihne uctovat. Zatial ziadna odpoved, iba zahmievanie.
1 1
avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

misomiso
Ale ved to je vsetko v poriadku, ja nespochybnuje, ze sa musite vzdelavat. Je vela profecii, ktore vyzaduju celozivotne vzdelavanie, nebudeme ich tu teraz vsetky menovat.

Moja otazka znie, kolko takych kaviarni priemerny uctovnik (popri tom, ze sa vzdelava) poda vassstihne uctovat. Zatial ziadna odpoved, iba zahmievanie.
Je to rôzne, niekto zvládne jednu firmu, niekto viac.

Príjmeš od klienta doklady - záleží či sú pekne uložené podľa druhu a poradia alebo ti donesú krabicu/igelitku nahádzaných dokladov;
- každý doklad vezmeš do ruky, preštuduješ zaradíš podľa druhu (odoslané/došlé faktúry, tuzemské/zahraničné, dobropisy/ťarchopisy, pokladňa príjem/výdaj, platby kartou, uzávierky ERP ... a zoradíš ich podľa dátumu;
- druhý krát každý doklad vezmeš do ruky a zaúčtuješ - ak sú to pre teba bežné veci tak "nahadzuješ" a účtuješ automaticky, ak sú to nejaké "chuťovky" tak študuješ, zisťuješ co s tým - voláš klientovi, dodávateľovi, pýtaš sa kolegýň/priateľov účtovníkov/na porade alebo inde;
- nahodíš a zaúčtuješ úhrady cez banku;
- zaúčtuješ mzdy a iné interné doklady - zaradíš majetok, ...
vytlačíš si podklady pre DP DPH a kontrolný výkaz, súhrnný výkaz a kontroluješ každý doklad - písmenko po písmenku, číslo po čísle (tretí krát máš doklad v ruke) - ak si sa nepomýlil uzavrieš DPH, odošleš výkazy - ak nie je problém s lektronickým podávaním ... ak je problém čakáš a snažíš sa poslať;
- vytlačíš výkazy, zaúčtovacie doklady, natrháš/nastriháš zaúčtovacie doklady a prilepíš/pricvakneš na doklad (štvrtý krát ho máš v ruke)
- pripravíš info pre klienta či platí DPH a koľko, plus údaje k platbe alebo má nadmerný odpočet, a odošleš ho klientovi
... no a teraz si to vynásob počtom dokladov - niektoré firmy majú niekoľko desiatok dokladov mesačne, niektoré stovky dokladov ale aj viac

... toto je len účtovanie, popis spracovania miezd ti hádam napíše niekto iný

- ak som niečo zabudla, doplňte ma
9 1
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

no, pri dvoch zamestnancoch kaviareň ak nie je, tak čoskoro bude platiteľ DPH - pretože na dvoch normálne zamestnaných zamestnancov musia za rok vyprodukovať zisk niekde na úrovni 15-20 tisíc. Inak budú v strate. A to je podľa mňa už obrat na DPH. Je tam veľa nákupov - mnohokrát aj drobných. To naozaj ukazuje k tým minimálne 100, skôr 150€.

Na druhej strane, ak poriadne nepovedali, čo robia. Aj ja mám dvoch klientov, ktorých robím v podstate za smiešnu sumu. Ale mesačne 1 faktúra odoslaná, stále rovnaká, 1 telefón, občas faktura odo mňa. mzdy absolútne rovnaké. Celá uzavierka - 1 deň, aj keď som celý rok neúčtovala a robila iba DPH.
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

No stale som sa nedozvedel odpoved. To je ako keby sa ma niekto opytal, kolko takych firiem (ako riadim) by som stihol subezne riadit v ramci bezneho pracovneho casu a ja by som odpovedal vypoctom povinnosti, ktore musim pri riadeni kazdej firmy robit.
0 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

misomiso
No stale som sa nedozvedel odpoved. To je ako keby sa ma niekto opytal, kolko takych firiem (ako riadim) by som stihol subezne riadit v ramci bezneho pracovneho casu a ja by som odpovedal vypoctom povinnosti, ktore musim pri riadeni kazdej firmy robit.
no, myslím, že 10 takýchto firiem je už mimo únosnosti. Aspon pre mna. Problém totižto je v tom, že veľká časť práce je nárazová, neprinútiš klienta doniesť skôr doklady.
3 0
TATRY MKS TATRY MKS

TATRY MKS je offline (nepripojený) TATRY MKS

...ja si myslím, že 60,- EUR je málo... od 100,- hore....
2 0
karakul karakul

karakul je offline (nepripojený) karakul

misomiso - tak nezahmlievaj, a povedz koľko firiem súbežne by si vedel riadiť popri tej svojej ??? za denný 8 hodinový pracovný čas...

lebo to veľmi zjednodušuješ a miešaš riadiaciu prácu s výkonnou... je predsa veľký rozdiel riadiť x-firiem (a mať na všetky pozície kvalifikovaného zamestnancia) a je veľký rozdiel účtovať x-firiem a byť na to všetko sám... máš termíny, máš zodpovednosť, nemôžeš byť chorý, ani tvoje dieťa, nemôžeš x-vecí, lebo.... a dokážem sa s tebou staviť, že ak mesiac by si zo dňa na deň vypadol zo svojej firmy, prežila by to, možno by si ani veľmi nechýbal (ak si dobre zorganizoval chod svojej firmy a správne rozdelil kompetencie a právomoci tak určite nie)....
živnostník účtujúci účtovníctvo, mzdy, dph, .... si rozhodne nemôže dovoliť na mesiac vypadnúť a nič neurobiť - inak by to mohol zabaliť a sankcie by ho veľmi finančne boleli... a vermi, robiť účtovníctvo nie je na 8 hodín denne
7 0
Sarlotka Sarlotka

Sarlotka je offline (nepripojený) Sarlotka

súhlasim s dáskou 10 je fakt dost (tých bločkov ma každá kaviaren plno, povedie málo, a každý deň bločik z erp aj napr. na toaletný papier, lebo sa akurát minul... a áno dávajú aj bločky za 1 euro na zaúčtovanie....)
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

Ci riadiaca ci vykonna, to je jedno. Teda dozvedeli sme sa, ze 100 - 150 EUR by bolo fajn, 60 je znevazenie prace a tiez sme sa dozvedeli, ze sa predpoklada, ze uctovnik stiha do 10 takychto firiem. Teda uctovnik na Slovensku si predstavuje zarabat 1000 - 1500 mesacne, (co je fajn, prceo nie?) ale najdu sa aj taki, ktorym z neznameho dovodu staci 60 EUR za firmu mesacne.

No ja som sa pytal preto na ten pocet firiem, aby som si spravilhrubu predstavu, aky mesacny zarobok uctovnici deklaruju ako opotsatneny, a zaroven nie premrsteny (aby sa hanbili to priznat).

Napriklad ja spoluriadim dve firmy, v podstate mensie firmy. Vela ludi by nedokozalo riadit ziadnu firmu. No su aj taki, ktori vedia riadit 5 velkych fitiem a zamestnavaju 100 x tolko ludi ako ja. Rovnako nasi zamestnanci - nie kazdy stiha vo vyrobe rovnake tempo. Predpokladam, ze ak sa najde uctovnik, ktory stiha tych firiem 20 tak toho mozno vyuzije na konkurencnom trhu prace a moze si dovolit pytat menej za jednu jednotku. Ina vec je potom samozrejme jednak ci tu pracu robi naozaj kvalitne a tiez to, ci casom neskonci v blazinci.

Lenze to uz je pravo kazdeho podnikatela (zakaznika) vybrat si drahe s prislubom (ale nie garanciou) kvality alebo lacne s rizikom nizkej kvality. Tieto rozhodnuta robime vsetci denne desiatky raz, okrem ineho pri kazdej navseve supermarketov. Asi tusite, ze ak by sme sa pozreli na statistiku, vsetci si vyberame z 98% nizsiu cenu (hoci nadavame na nizku kvalitu, casto).

Ani neviete, ake je tazke obhajit vyssiu cenu u zakaznikov a B2B partnerov z pozicie vyrobcu. Kazdy obchodnik vam povie: Ano, ja viem, ze cena je opotstatnena vzhladom na danu kvalitu ale ved viete, k nam pride zakaznik, necha si vysvetlit vsetky moznosti a nakoniec vzdy aj tak povie "No dobre, tak dajte mi to najlacnejsie":
0 0
Liptáčik Liptáčik

Liptáčik je offline (nepripojený) Liptáčik

Misomiso, skúsi si prácu účtovníka - ekonóma (nie je to jedno, je v tom veľký rozdiel. Mnohí chcú platiť účtovníka, ale požadujú výsledky ekonóma) a potom povedz, či je 60 Eur dostatočná suma. A ver mi, či účtovník - ekonóm má voľný víkend, prípadne sviatky veľakrát závisí nielen od zákonných termínov na uzávierky, ale aj od zodpovednosti podnikateľov k svojim dokladom. Práca, o ktorej píšeš, je odborná a zodpovedná. Nie je to o tom, "naťukať" niečo do PC.
7 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

len aby sme to neskreslili - vezmime priemer, nech teda fakturuje uctovnik 1000€.mesačne. On ale nezarába tolko, lebo musí platiť prenájom, odvody, každoročne sw..... Musí zarobiť aj na PC, tlačiarne, pripojenie na internet. Ak mu má ostať 300€ mesačne čistého, tak to potom sa musí pozerať ešte po nejakej inej práci. A to už nemá čas napríklad ne neustále sledovanie zákonov, noviniek, na školenia. A to by pri fakturácii 60€/mesačna a 10 firmách, minimálnych odvodoch cez 200€ plus nejaká kancelária ani tolko nebolo....
3 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

Ja by som pracu uctovnika nikdy nerobil. To je jedna z mala profesii, ktoru by som nerobil hlavne z toho dovodu, ze by som to nemohol robit dobre. Ak vas nieco nebavi, tak to nemozete robit kvalitne, ani keby ste sa ako snazili. Nastastie kazdy mame zmysel a zalubu v inych cinnostiach, preto mame aj bacov aj pravnikov. Mozno baca pravnikovi zavidi auto a pravnik bacovi pokoj a cerstvy vzduch, ale dolezite je, aby ste robili pracu, ktora vas bavi.

Ak niekoho praca uctovnika bavi, tak mu nie je zatazko ani sa vzdelavat a pod. Ja to vsetko uznam, mate pravdu. Lenze placete na nespravnom hrobe. Ja som tu nikdy netvrdil, ze uctovnici by mali brat 60 EUT mesacne za kaviaren.

Lenze zarobok SZO uctovnika nie je predmetom nejakej statnej regulacie, aby vobec malo zmysel o tom tu diskutovat. Na kazdych pretekoch musi byt niekto prvy a niekto vzdy dobieha ako posledny. V kazdej profesii sa najdu jedinci, ktori su najdrahsi a tiez taki, ktori su z nejakeho dovodu ochotni vsetkych cenovo podliezt, aby ziskali zakazku. To je uplne normalne. Ide teraz o to, ci vy sa nechate vyprovokovat a pojdete do tejto cenovej vojny, alebo si poviete, ze o zakaznika, ktory chce za kazdu cenu usetrit nestojite.
Naposledy upravil misomiso : 23.04.16 at 19:20
1 0
karakul karakul

karakul je offline (nepripojený) karakul

... áno, práca a pláca účtovníka nie je predmetom štátnej regulácie.
Predmetom štátnej regulácie (t.j. skôr deregulácie, lepšie povedané sprznenie) je politika rekvalifikácie - t.j. tvorba kvázi účtovníkov za 2-3 mesačné kurzy, ktorí potom majú obstáť na trhu kvalifikovaných poskytovateľov komplexných účtovníckych služieb; títo nemajú inú šancu uplatniť sa na trhu inak ako cenou...
nech mojim oponentom slúži vývoj a evolúcia stránky porada.sk - prvotný elán kvalifikovaných účtovníkov a daniarov o výmenu a sprostredkovanie informácií slúžiacich na skvalitnenie ich práce v časoch neustále meniacej sa legislatívy pomaly ale iste (a pritom cieľavedome) prerástol v bezplatné vzdelávanie a výchovu svojej konkurencie, ktorú nedokážu zabezpečiť rekvalifikačné kurzy.... ukážte mi prosím ešte jednu stránku na Slovensku, kde sa profesionálne zložky tak bezprostredne, priamo a nezištne podieľali na odovzdávaní skúseností a vychovávali svoju konkurenciu, ako voľakedy na Porada.sk...
Chválabohu, spamätávajú sa aj tí navytrvalejší dobrovoľníci (zakladatelia fóra totiž už dávno presedlali na platené fórum) - iba vďaka nim porada.sk ešte funguje, aj keď kvalitatívne (čo sa týka odbornosti a kvality diskusií) je to pomaly o ničom...
2 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

Je skoda ze to tu upadlo a svoju vinu na tom ma majitel. Uprednostnim rozvoj do sirky, reto je to dnes 50 rubrik, a iba dve alebo tri z toho suvisia s uctovnictvom.

Vravim skoda, pretoze Porada bola (a ciastocne stale je) vyhodna pre mnohych z nas. Je fajn, ked sa podnikatel snazi ziskat uctovnika co najvyssej kvaliy a nalezite mu za to aj plati. Lenze rozsah a tempo lagislativnych zmien presahuje schopnost sledovat ich do detailov u akehokolvek odbornika. Myslim, ze niekto vyratal, kolko tisic hodin rocne by bolo treba a ze to nie je v silach ziadneho cloveka.

Preto sa myslim aj celkom schopny uctovnik nemusi hanbit za to, ked nema presnu predsavu, ako riesit napr. transferove ocenovanie a podobne detaily vo vsetkych ich moznych variantach presne do detailu. Ak si niekto da tu pracu a nasduduje si to, mozu mu uniknut zasa dalsie zmeny.

Ak hovorim za seba, tak je fajn, ze sa to mozem obcas pozriet a prebehnut pohladom aktualne temy, ci mi nahodou nieco dolezite neuniklo. Pripadne hodit rychlu otazku, ze co vy na to. Napokon nie len uctovnici tu radia, aj mnohi podnikateli sa uz slusne oreietuju v niektorych predpisoch a najma - osobna skusenost napr s kontaktom so statnym uradnikom moze byt na nezaplatenie.

Ja sice suhlasim s tym, aby boli uctovnici vzdelevani co nakvalitnejsie, ale na druhej strane som skepticky, ci je to vobec mozne. Ake vzdelanie by mal mat teda uctovnik? Aj na VSE sa uctovnictvu vacsina odborov venuje iba okrajovo a neviem si predstavit, kurz, nech by trval hoci aj 5 rokov, aby stihol sledovat co sa este aj pocas posledneho roka 5 x zmenilo. Neverim, ze si tu moze nejaky hoci aj auditor stat za tym, ze ovlada vsetlo, od dani odovdov a miezd cez pracovne pravo, vsetky tie transferove ocenovania, ktore v podstate suviseju uz z obchodnym pravom, potom colnu problematiku, EU dotacie a pod. lebo so vsetkym z toho plus so stovkami dalsich veci sa moze uctovnik v praxi stretnut, podla toho, aky subjekt uctuje.
0 1

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať