Zavrieť

Porady

2x vystavená faktúra

V decembri 2015 sa vystavila faktúra omylom 2X. Teda za dec 2015 sa odviedla DPH na výstupe 2x. Druhá strana zaúčtovala faktúru raz, aj ju uhradila v roku 2016. Na duplicitne vystavenú faktúru sa došlo teraz, prosím poraďte ako mám postupovať. Existuje vôbec riešenie, aby sa nemuselo podať dodatočné daňové priznanie DPH aj DP za rok 2015?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Nemusíte podávať DDP. Zaplafili ste dph naviac aj vyššiu dan z príjmu. Opravu vykonajte v tomto období.
    8 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Silvia Szalaiova Môžem vystaviť dopropis faktúry ak tá faktúra nie je u odberateľa evidovaná? Čiže vystavím dobropis nepošlem odberateľovi, len si ho zaúčtujeme? V apríli si o tú čiastku znížime DPH?
    Orsz Ja som mala tiež tento prípad, urobila som normálne dodatočné DPH + dodatočný KV DPH a napísala som sprievodný list na finančnú správu, že došlo k duplicite faktúr, pričom odberateľ dostal len jednu faktúru a že fa č. ... je stornovaná a z tohto titulu opravná DPH. A napísala som žiadosť o zápočet preplatku na DPH s čiastočnou úhradou DPH za ďalšie obdobie XX/2015 ... nevidím v takejto oprave žiaden problém - veď je to pravda. Dobropis sa robí ak dôjde z zrušeniu dodávky alebo k zníženiu ceny dodávky alebo k vráteniu úplnemu alebo čiastočnému ... nie pri chybe, takže ja považujen dodatočné DPH v tomto prípade za najlepšie riešenie.
    Silvia Szalaiova Orsz, ďakujem za pomoc. Len keď podáme dodatočné dph+dodatočný KV, tak potom budeme musieť aj dodatočné DP za 2015. Tomu by sme sa chceli vyhnúť. Preto rozmýšľam nad tým, že pri ďaľsom DP DPH by sme si uplatnili storno tej duplicitnej fa ešte z roku 2015. A neotváral by sa rok 2015. ????
    Orsz No to môžete urobiť jedine cez dobropis s tým, že druhá strana ho neuvedie ... neviem o akú sumu sa jedná, či je významná alebo nie. Pri závierke inak odporúčam do budúcna odsúhlasenie inventarizácie pohľadávok, aby ste tomu predišli ešte pred závierkou ... malo by sa to robiť, aj keď asi mnohé firmy to trošku zanedbávajú.
    Silvia Szalaiova Žial suma je významná, opravu budeme musieť urobiť. Áno teraz sme na to prišli, že koncoročná inventarizácia nie je zbytočná. Chcem tento problém vyriešiť správne a nie som si istá, že bez dodatočného podania to bude dobre spravené.
    Orsz Viem, že zásahy do starých období sú pre mnohých nepríjemné a boja sa toho. Ja osobne si myslím v tomto prípade, že dodatočné DPPO bude správnejšie - lebo ten výnos tam nemal byť a bol, samozrejme v tomto prípade je to na vašom rozhodnutí, povinnosť urobiť DPPO nie je, ale bolo by to na škodu tej firme - ďalej k tomu sa odvíjajú aj prípadné náklady v tom roku (neviem teda, či to bol predaj tovaru, alebo predaj služieb). Ja som tiež už podávala dodatočné DPPO - kde bol po oprave nižší základ dane, napísala som k tomu aj sprievodný list, čo sa udialo. Účtovnú závierku už nebudete opravovať, ak bola schválená, ale zúčtujete to v r. 2016 nasledovne: suma bez DPH 428/311 (zníženie pohľadavky a uprava výsledku), DPH: 343/311 (keď dáte dodatočné DPH, tak vám vznikne preplatok, ktorý si vysporiadate teraz aktuálne), Ak ste v riadnom DPPO mali aj preddavky, tak platíte tie, ktoré boli v riadnom DPPO, nie teraz po oprave. Inak Tweety poradila dobre: je pravda, že nemusíte podávať DPPO - to je povinné iba v prípade, ak by výsledok viedol k vyššiemu základu dane a vyššej daňovej povinnosti, resp. z zníženiu straty, a ja v tejto veci doplním : no môžete podať DPPO, ak je to pre firmu významné. Ďalej k slovám :"opravu vykonajte v tomto období "- áno, dá sa to, ale bez vplyvu na hospodársky výsledok, to znamená, že zníženie príjmu by nemohlo byť daňové, ale len účtovné. Nakoľko u Vás ide o významnú sumu - tak opravy min.období sa robia takto. Nebojte sa opráv minulých období, to sa proste stáva aj u dobrého účtovníka.
    Silvia Szalaiova Veľmi pekne ďakujem za pomoc, Orsz Ste veľmi milá.
    Orsz Ďakujem Nemáte za čo ďakovať ...
      zbaliť

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    dodatočné DP DPH je lepšie riešenie.
    dodatočné DPPO nie je nutné, lebo ste vykázali vyšší zsk a vyššiu daň.
    ZDP umožňuje v takomto prípade zaúčtovať opravu v nasledujúcom období, takže by som vystavil dobropis a na základe neho zaúčtovala zníženie výnosov. Nakoľko je to významná suma (podľa komentárov), tak na 428 (a sumu by som odporúčala zohľadniť aj v zápisnici VZ pri schvaľovaní RUZ 2015)
    účtovanie na 428 neovplyvní HV 2016, ale ovplyvní základ dane 2016 v DPPO.
    Ak sa rozhodnete podávať dodatočné DP DPPO - aj to je samozrejme v poriadku, musíte to však urobiť pred schválením RUZ a tiež treba podať nové výkazy a poznámky.
    Orsz Kejka, dodatočné DPPO možno urobiť aj po schválení, a vtedy sa účtovná závierka už nepodáva. Iba v prípade, ak by nebola ešte schválená, tak sa môžu znova otvoriť účtovné knihy a opraviť všetko v r. 2015 a vtedy podať aj RUZ nanovo samozrejme.
    KEJKA súhlasím, teda pokiaľ tie opravy budú zaúčtované v roku 2016.
    Ja som mala na mysli opravu účtovníctva za rok 2015 - teda pred schválením.
    Pokiaľ by sa malo robiť len DDP DPPO - tak naozaj nevidím dôvod, ani zmysel. Stačí, ked ten rozdiel dajú do DPPO za rok 2016.

    2x vystavená faktúra

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.