Zavrieť

Porady

Dedičstvo-dedenie úverov.

Dobrý večer. Mám spotrebné úvery vo výške asi 5.500 Euro, ktoré si poctivo platím. Problém je v tom, že manželka sa o nich dozvedela iba pred pár dňami. Teraz odo mňa žiada aby som pred notárom,/alebo právnikom/ v tom som laik ,jej predal svoju časť bytu za symbolické Euro, aby v prípade mojej smrti nededila aj moje dlhy. Čo robiť ?
misoft Upresni - úvery boli pred uzavretím manželstva, alebo počas manželstva? Byt bol získaný pred, alebo počas manželstva?
Lebo ak počas - je to pol na pol. A práve doba vzniku dlhu (uzatvorenia úveru) je dôležitý.
A odpredávať 1/2 za symbolické € - potom by ťa mohla kľudne o týždeň z bytu vysánkovať.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    lleMaurice, a doplním misofta, s mng. máte stále BSM, čiže ak by si jej ty predal polovicu bytu ( čo nemôžeš lebo ste majitelia v 1/1) tak aj tak by jej celý byt nepatril.

    To čo žiada mng. tak také sa musí riešiť zúžením BSM, a vyňatím bytu z BSM alebo zrušením BSM, a toto sa dá urobiť súdnou cestou a nie že si tvoja polovička zmyslí.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    vlado007 tu tvrdia: "K zúženiu alebo rozšíreniu BSM môže dôjsť formou notárskej zápisnice. Ak by nebola forma notárskej zápisnice dodržaná, dohoda bude považovaná za absolútne neplatnú (§ 40 ods. 1 Občiansky zákonník). Dohody o zúžení alebo rozšírení BSM sa môže týkať aj práv tretích osôb (napr.pri zmluve o úvere)."

    zdroj: http://vyporiadanie.sk/zuzenie-rozsirenie-bsm
    vlado007 súdnou cestou len na žiadosť jedného z manželou, ak by si sa správal nezodpovedne (gambler a pod.)
    Treba pozrieť aj históriu porady, niekde sa to už tu preberalo, keby môžete žiadať zúženie BSM.
    Xanti Díky, že si to tak rozviedol. Ja som chcela v prvom rade napísať len toľko, že jeho mng. môže od neho požadovať ale sú to nereálne veci. v momentálnom stave. No pekne si rozpísal, a doplnil moju odpoved.
      zbaliť

    vlado007 je offline (nepripojený) vlado007

    vlado007
    moja rada znie NEPREDÁVAŤ svoju časť manželke za 1 EURO.
    Dôvod bol už napísaní. Akonáhle tak urobíte, môžete rátať aj s najhoršími variantami, že môžete skončiť u príbuzných, či niekde v podnájme. Môže prísť k hádke a reakcia manželky môže byť nie taká, ako by bola, ak by ste mali bezpodielové vlastníctvo.
    Vaše dlhy pred manželstvom sú len Vaše a tiež také, ktoré ste počas manželstva vytvorili bez vedomia manželky. Takéto sumy nie sú vysoké a spotrebný úver má splatnosť len pár rokov. Nato dedictvo a s tým spojená smrti je až na konci tohto života.

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    Manzelka moc spekuluje. Ved hodnota tvojej ciastky bytu je urcite ovela vyssia ako tych 5500€. Predpokladam,ze sa este nechystas na druhy svet,takze uver do tvojej smrti bude vyplateny,alebo zostane v nizsej sume.

    Navrhni manzelke,ze spises zavet,kde svoj majetok napises na niekoho ineho, ( komu bude stacit zbytok,co zostane po splateni dlhu),aby ona chudera nemusela po tebe dedit a zaplatit tvoj dlh
    expeeert Bárs by nešpekulovala, chlap narobí dlhy (spotrebáky za celkom slušnú čiastku), ani jej to nepovie, predpokladám, že sa to dozvedela náhodou a chce si aspoň čiastočne chrániť svoj majetok, aby jej znenazdajky nedošiel exekútor (ak už neúraduje) - už tu pár takých otázok bolo ako si ochrániť majetok pred nezodpovedným partnerom...
    A hodnota bytu v niektorých častiach Slovenska nemusí byť ani 10 000 €...
    Vôbec sa tej jeho manželke nedivím, aj mňa by to nasr....., kebyže to zistím...
    arizona Suhlasim,aj mna by to nastvalo....ale zas pise,ze dlhy splaca. Dufajme,ze ano. Lebo zas,vzdat sa bytu moze byt dvojsecna zbran...

    bodliak je offline (nepripojený) bodliak

    bodliak
    To, čo ste nadobudli počas manželstva, je v bezpodielovom vlastníctve.
    To znamená, že jej nemôžeš predať nič, lebo nemáš svoj podiel, nemáš 1/2.
    Vy dvaja spolu to vlastníte celé. Aj dlh, aj byt.
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    vlado007 Dlh je jeho, ona nič nepodpísala. Tzn, že ak nie je dlžník, spoludlžník alebo ručiteľ nemá prečo komu čo vracať. Ona si nepožičala a nezaviazala platiť, ak on bude neschopný platiť.
    Byt je spoločný. Áno bezpodielové vlastníctvo ak ho kúpili (nadobudli) spoločne. Leda by jeden z nich dedil predmetný byt po poručiteľovi, potom by bol len jedného z nich.
    lleMaurice ak si nevysporiadate dlhy za života bude predmetom dedictva i dlh. Buď ho potom vyplatia dediči alebo sa vyplatí veriteľom z časti bezpodielového vlastníctva manželov čo je defacto to isté. Príde napr. exekútor a vezme si auto, televízor či iné zariadenie v požadovanej výške.
    vlado007 dediči ak nechcú nemusia dediť. No nejde len získať aktíva a pasíva nechať nech si s nimi banka robí čo chce, napr. odpíše.

    ((príklad : zakúpim dom (akýmkoľvek úverom- spotrebným, hypotekárnym atd.), zomriem a dom zdedí dedič bez dlhu a bez možnosti aby sa banke niekedy vrátili peniaze.)) to je proste nonsens, to by každý bral na ľudí na smrteľnej posteli úvery hlava-nehlava
    bodliak Ja píšem: To, čo ste nadobudli počas manželstva..

    Ty píšeš: Dlh je jeho, ona nič nepodpísala.

    Neviem, odkiaľ máš info, ale rozhodujúce je, či to bolo počas manželstva, nie či podpísala.
    vlado007 Ja píšem: dlh je jeho, pretože, úver je jeho, lebo si ho sám vzal na seba. To je fakt, sám to tam napísal v hlavičke.
    No tiež tvrdím a za tým si stojím, že úver už platí za spoločné peniaze oboch manželov, ale tiež ak by prišlo na lámanie chleba tak exekútor si vezme najprv len jeho samotného majetok (napr. čo on zdedil alebo získal za predmanželskej éry). A až potom by pohľadávky uspokojil zo spoločného.

    Rozdiel je v tom, že ak by podpísala úver tiež manželka, hneď by exekútor išiel po spoločnom respektíve mohol by ísť. Takto keď je to jeho úver pohľadávky sa najprv riešia z jeho majetku.
      zbaliť

    Dedičstvo-dedenie úverov.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.