Zavrieť

Porady

Z coho sa pocita davka v nezamestnanosti po RD?

Z coho sa pocita davka v nezamestnanosti, ked sa prihlasim na UPSVaR po skonceni rodicovskej dovolenky (po dvoch detoch, 6 rokov nepretrzite na MD, potom RD). Pocas tychto rokov som necerpala ani 1 den dovolenky.
V praci by som sa chcela dohodnut na skonceni PP dohodou ku dnu skoncenia RD, nechcela by som nastupit ani na 1 den.
Dakujem velmi pekne.

K.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Ak sa dohodnes ku poslednemu dnu RD, bude ti pocitana podpora z minima.
    Ak vsak po skonceni RD aspon 1 den vycerpas dovolenku a zvysok ti preplatia, obnovi sa ti poistenie a cely prijem bude deleny jednym dnom, z coho vysokopravdepodobne vznikne maximalna podpora.
    27 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    jslancik kto by odolal...
    katarinamikulas Dakujem za odpoved a radu, stale mam vsak v tom nejake otazniky..

    Kolegyna (tiez po dvoch detoch po sebe) ukoncila PP dohodou ku poslednemu dnu RD, k tomuto dnu jej zamestnavatel preplatil celu dovolenku + 1 mesacne odstupne formou odmeny a od nasledujuceho dna bola na urade prace.. Vznikol jej narok na maximalnu podporu, ktoru poberala pol roka.

    Nerozumiem, aky rozdiel je nastupit do zamestnania aspon na 1 den alebo ukoncit PP dohodou ku poslednemu dnu RD (pretoze dovolenka sa preplati v oboch pripadoch).
    Neviem, co je zakladom na vypocet podpory. Na infolinke SOC.POIST. mi len povedali, ze sa bude hladat prijem, z ktoreho sa vypocita podpora.. Kedze som doma uz 6 rokov a prijem za posledne 3 roky nebol, budu hladat inde, ale kde, to netusim.

    Snad mi rozumiete, neviem vlastne, co urobit, ci ukoncit PP ku poslednemu dnu RD alebo ako hovorite, nastupit aspon na 1 den.

    Velmi pekne Vam dakujem.
    katarinamikulas Mam vyhliadku noveho zamestnania, chcela by som momentalny PP ukoncit a cas medzi tym preklenut na urade prace.
    ivka70 Kolegyna musela aspon jeden den cerpat dovolenku, inak by je po RD maximalna podpora nevznikla. Alebo mala taky vysoky prijem pred odchodom na MD.
    Rozdiel je v sposobe vypoctu, ak 1 den cerpas dovolenku, zamestnavatel ta prihlasi do poistovni a na ten jeden den sa prepocita cely prijem (preplatenie dovolenky a pripadne odstupne).
    Ak nenastupis, neobnovi sa ti poistenie v nezamestnnaosti po preruseni cez RD a sposob vypoctu definuje zakon, neovplyvni ho to, co ti bude zamestnavatel preplacat.
    katarinamikulas Neviem, aky mohla mat ona prijem pred odchodom na MD, urcite vsak necerpala ani 1 den dovolenky, vsetko jej preplatili ku poslednemu dnu RD a od dalsieho dna nastupila na UPSVaR.

    Takze, ak tomu dobre rozumiem, v mojom pripade je urcite lepsie aspon 1 den cerpat dovolenku (aby sa mi obnovilo poistenie v nezamestnanosti) a dalej postupovat, ako si mi spominala.

    Nie je teda celkom pravdou, ze kolegyna dosiahla max podporu na zaklade preplatenej dovolenky a odstupneho ku poslednemu dnu RD. Islo tam pravdepodobne aj o dalsie suvislosti (napr. aky vysoky prijem mala pred odchodom na MD). ??
    Katy a R ale my ozaj nezistíme, že ako to mala tvoja kolegyňa - že z akého VZ jej počítali - či? (máme jej zavolať? ).
    katarinamikulas Ved pisem, ako to mala.. Mozno ani netusi, z coho jej to pocitali, ale vysvetlila mi to, ze z preplatenej dovolenky a odstupneho.. Kedze sa jej vsak neobnovilo poistenie v nezamestnanosti, tak uz tomu vobec nerozumiem Asi mam poriadne medzery
    katarinamikulas Mozem este jednu otazocku?

    Aky je rozdiel, ked vycerpam 1 den dovolenky, zvysok si necham preplatit a potom UPSVaR
    alebo
    vycerpam celu dovolenku (napr. 40 dni) a potom UPSVaR. ??

    Velka vdaka este raz.
    veronikasad Pri čerpaní jedneho dňa dovolenky a zbytok preplatiť dosiahneš max. vymer.základ pre výpočet dávky v nezamestnanosti. Ušetríš na odvodoch do soc.poisťovne - odvody bude platiť zamestnanec aj zamestnávatel len z pomernej časti (1 deň) max.vymer.základu.

    Ak budeš čerpať celú dovolenku a prac.pomer skončíš aj potom, predlži sa ti doba poistenia, ale z celej sumy náhrady za čerp.dovolenku aj odstupné zaplatí zamestnanec aj zamestnávatel odvody do soc.poisťovne.
    katarinamikulas Velmi pekne dakujem, cize ta prva moznost by bola v mojom pripade vyhodnejsia, lebo by som dosiahla vyssiu podporu?

    A nevedeli by ste mi poradit aj vo veci preberanej vyssie? Kolegyna dosiahla max podporu v nezamestnanosti na zaklade toho, ze ukoncila PP dohodou ku dnu skoncenia RD (necerpala ani 1 den dovolenky). Ku tomuto dnu jej bola preplatena aj dovolenka + dostala male odstupne formou odmeny.

    Dakujem za Vasu radu a nazor.
    veronikasad Pozri § 108 odst. 3 Zákona o soc.poistení
    "Ak v rozhodujúcom období podľa odseku 2 je len obdobie poistenia v nezamestnanosti získané prerušením povinného poistenia v nezamestnanosti zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky, denný vymeriavací základ sa zisťuje z rozhodujúceho obdobia dvoch rokov predchádzajúcich začiatku prerušenia povinného poistenia v nezamestnanosti zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky."
    Katy a R má ten § pripnutý - sľúbila, že "pozrie"
    katarinamikulas Dievcata, mne to z toho § jasne nie je.
    Ak vam ano, vysvetlite mi to prosim normalne ludskou recou..
    Ved ja pracujem v uplne inej sfere, vy sa tomu rozumiete, tak co by ste robili na mojom mieste?

    Posluchnut radu kolegyne, ktora to ma odskusane na sebe minuly rok alebo dat na vase rady.

    Chcem len vediet, preco je to tak?
    veronikasad Katarínka, doplň výšku mesačného príjmu seba aj kolegyne pred nástupom na MD. Bez týchto údajov to posúdiť nevieme.
    veronikasad Ak prac.pomeru ukončíš posledným dňom RD, dávku v nezamestnanosti budeš mať vypočítanú z príjmu z posledných dvoch rokov pred nástupom na RD.
    Katy a R ja som laik - ale hneď prvú odpoveď máš, čo treba spraviť - a v zákone si to skontroluješ. (prečítaj ten § viackrát)
    A k tejto konkrétnej situácii ako máš ty - je tu xxx tém - môžeš použiť aj vyhľadávač - tiež nájdeš odpoveď.
    Ale ak si mala pred materskou plat 2000 evri - nemusíš nič riešiť.
    - aj som ti písala, že poraď sa s mzdárkou - pretože bez údajov môžme tak do zázračnej gule pozrieť a veštiť.
    katarinamikulas Moj hruby prijem pred nastupom na MD 615€, kolegyna z BA 750€.
    veronikasad Z takéhoto príjmu max.materskú pri postupe ako si písala, dosiahnuť nemohla.
    katarinamikulas Keby som sa vedela dostat k potrebnym informaciam od mzdarky, neziadam o vysvetlenie na tomto portali.
    veronikasad Prepáč, ale my nemáme veštiacu gulu aby sme vyveštili poslednú mzdu tvojej kolegyne. Ak by sme videli jej poslednú výplatnú pásku, tak odpoveď bude jasná.
    Katy a R no a my vieme pozrieť výplatnú pásku tvojej kolegyne?
    katarinamikulas Veronika, suhlasim s Tebou, ani ja tomu nerozumiem a predsa je to tak.
    Rozumiem vsetkemu, co mi pisete obidve, taketo rovnake info mam aj z inych zdrojov.
    Snazim sa len zistit, kde moze byt ta finta.. Nemoze to byt nejaka dierka v zakone?

    Skutocne neviem, ako je to mozne..
    Katy a R zbytočne špiritizuješ - podľa mňa použili rovnaký postup, ako máš poradený (na 99,6% )
    veronikasad Prečo hľadáš dierku, keď uplne legálny postup je vyčerpať si jeden deň dovolenky. Čo ti v tom bráni ? Obnoví sa ti tým aj nem.poistenie, čo sa ti môže zísť ,,,
    katarinamikulas Ja nehladam ziadnu dierku, len som chcela v tom mat jasno.
    Ved obe strany mi radite to najlepsie, co mozem z toho ziskat.
    Len bohuzial, postup je rozdielny..
    No nevadi, velmi pekne vam dakujem za rady
    Prijemny vecer
    brčko Musím sa pridať k ostatným. Podla mna ona mala odvod za 1den pred koncom. Nie je tam napr. tak, že skončila jej RD v sobotu a posledný den trvania pp bola nedela. Ono niekedy stačí malá nepresnesť a je všteko inak. Alebo mzdárka ukončila Rd o den skôr. Rozdiel je aj v tom, že ak sa obnoví poistenie, treba ísť na soc.poistovnu a odhlásiť sa a nanovo prihlásiť na dôch.poistenie štátom. Tj. spýtaj sa jej, či si je ozaj istá, že sa jej neobnovilopoistenie po RD. Lebo ak náhodou áno a nebola na soc.poistovni podať odhlášku a prihlásku, tak nie je dôchodkovo poistená štátom, ak aj predtým bola. Teda samozrejme záleží, či je evidovaná alebo už robí. Možno na to prídu až po niekolkých rokoch na soc.poistovni, ked budú kontrovlovať tieto veci, no nedá sa ot vybaviť spätne.
    A teda ak si nemala žiadnu dohodu! alebo iné poisteni poistenie v nezam. v období 2roky pred zaevidovaním, tak odporúčam čerpať dovolenku napr. ten 1den ako ti tu radia.
    katarinamikulas Velmi pekne dakujem za dalsiu radu, urcite budem postupovat podla toho, co mi radite.
    Len ma mrzi, ze keby som sa o to dalej nezaujimala (a dala by som na jej radu - dobre mienenu a v podstate overenu), mohla som dopadnut uplne inak ako dopadla ona a bola by som asi poriadne prekvapena, preco je to tak..
    Hmmm, este mi to chvilu bude vrtat v hlave, mozno sa aj nieco casom vysvetli..

    Velka vdaka este raz.
      zbaliť

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    pozri sa tu - že ako sa presne počíta http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-...015-a.html#108
    - tam aj nájdeš, kde "budú hľadať" ten príjem (ako ti povedali)
    a môžeš si to overiť aj u tej kolegyne (že ako to presne bolo v jej prípade).
    záleží aj - že ako si zarábala pred RD
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    katarinamikulas Ak tomu spravne rozumiem, podpora jej nemusela byt pocitana LEN z prijmu (ktory dosiahla preplatenou dovolenkou a odmenou ku poslednemu dnu RD), ale zalezalo aj napr. ako zarabala pred RD ?
    Katy a R ale ona možno nastúpila ten jeden deň do práce (možno nie) - neviem? .. však si zisti - pripla som ti, že ako sa počíta.
    prípadne sa ešte s mzdárkou poraď - ona má tvoje presné údaje.
    katarinamikulas Ved prave to mi nie je jasne, ze nenastupila. Ma ukonceny PP dohodou ku poslednemu dnu RD. A este ma upozornovala, ze aby som nenastupovala ani na 1 den (teda necerpala ani 1 den dovolenky). Kedze v jej pripade sa to takto podarilo.
    Pozriem sa na ten zakon.
      zbaliť

    Z coho sa pocita davka v nezamestnanosti po RD?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.