Zavrieť

Porady

Osoby v spoločnej domacnosti

Dobrý deň, včera mi priniesol domovník vyúčtovanie za byt a pýtal sa koľko nás v byte býva, sme tu tri, a chodieva k nám môj priateľ,ktorý tu ale prihlásený nie je,má svoj byt,a ked má deti tak je doma,inak je u mňa, ale asi tak že ja som v práci do 18,00 a vlastne príde až potom. A približne každý druhý víkend sme buď u mňa alebo občas uňho. Nie je to prvýkrát čo sa na to domovník pýtal a že by som ho mala prihlásiť. Príde mi to smiešne, pretože snád ked je to takto nebudem ho prihlasovať.A ked budem uňho prihlásim sa ja tam? . Viete mi poradiť, lebo ja sa už nebudem diviť snáď ničomu
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    willma je offline (nepripojený) willma

    willma
    chlapci neťahajte to do extrému - chlap ma TP nahlásený a prechodný sa nahlasuje ak sa v prechodnom bydlisku zdržiava nepretržite tuším 90 dní. Ja chodím tiež ku mame zdržím sa aj tri dni prípadne decko ku nej príde na prázdniny na dva mesiace a neprihlasujeme ju ako ďalšiu osobu a nikto to ani nevyžaduje.
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    gabco33 Ďakujem
    Chobot Wilma, tu neide o prechodný pobyt. To mu nikto nevyčíta, že tam nemá prechodný pobyt.

    Ale ako som vyššie uviedol, tak v zákone o vlastníctve bytov je v § 11 ods. 9 uvedené, že pokiaľ byt užívaš súvisle 2 mesiace, tak by sa tá osoba mala prihlásiť. Bohužiaľ to nie je bližšie špecifikované, čo je "súvisle". Ale určite sa tým nemyslí, že je niekto 2 mesiace v kuse zatvorený v byte a ani nos nevytrčí von. Ani to, že 1-2 noci prespí inde. A 3 dňová či týždňová návšteva u mamy sa tiež nebude považovať za súvislé užívanie.

    Ale keď deti idú na 3 mesiace na prázdniny k babke do mesta, tak to by už bolo súvislé užívanie. Alebo keď synovec študuje v meste a býva u strýka, pričom domov chodí každý druhý víkend.
    ivka70 Ale ked tam priatel co i len kazdy druhy tyzden cely vikend nie je, tak tam suvisle nebyva a nemozu od neho vyzadovat prihlasenie. Zakon v par. 11 totiz neprekracuje.
    To je podobne "vydieranie" ako ked chcu susedia, aby aj pes bol prihlaseny ako poloodoba, lebo ved so psom sa chodi po chodbe castejsie, kedze ho treba vencit.
    Vsetko ma nejake hranice. A clovek by nemal by prihlaseny na 2 miestach v rovnakom case. Potom niekde plRi to, co nevyuziva.
    To radsej nech sa susedia dohodnu, ze ziaden naklad nebude rozpocitavany osobami, ale vsetky bud na byt alebo m2.
    Lebo chodbu treba umyt, ci po nej prejde jeden obyvatel bytu alebo 5 obyvatelov bytu.
    Chobot Aha, takže podľa tejto logiky, ak dva dni do mesiaca prespím u rodičov, tak kľudne môžem seba ako jednu osobu odhlásiť z pobytu, lebo to nie je súvislé bývanie....
    ivka70 z extremu do extremu, ze?
    Ten priklad s poplatkami za komunalny odpad je dobry - su mesta, kde v bytoch platia komunalny odpad za prihlasene odoby - ma ten clovek byt diskriminovany a platit ho 2x, ked vo vlastnom byte sa odhlasit nemoze a v priatelkinom musi?
      zbaliť

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Predstav si, že k susedovi, bude chodiť každý deň niekto z príbuzných. Jeho 3 deti budú po škole u jeho rozvedenej manželky, na večer prídu k nemu a tam aj prespia a ráno chodia s hlukom do školy. Bude tam prespávať aj jeho sestra z Nitry, kde má ona trvalé bydlisko, ale robí v meste, kde bývaš. Ale cez deň je v práci a každý druhý víkend chodí domov.

    A ešte každý druhý mesiac príde na návštevu jeho rozvedená mama aj s novým priateľom na 3 týždne. Keď prší, chodba je od nich celá zagebrená, celý deň sa vozia vo výťahu (bývate na 6 poschodí), lebo jeho deti majú psa a chodia ho 5x denne venčiť. Psie chlpy sú všade naookolo. Svetlo na chodbe svieti v kuse, lebo decká behajú dnu-von. A pritom je v byte prihlásená iba jedna osoba, teda ten tvoj sused. Určite s tým budeš súhlasiť, veď tí ostatní tam nebývajú trvale, majú byt niekde inde - deti sú prihlásené u mamy, sestra v Nitre a jeho mama s priateľom niekde na východe. K nemu chodia len na návštevu, nie? Alebo so mnou nesúhlasíš? Či tvoj prípad je iný? Hej, ide "len" o jednu osobu.
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    gabco33 No a tu je ten problém,práve k domovníkovi chodia vnúčence roky a aj tam prespávajú a bývajú a nahlásené nie sú,takže asi tak, toto je riadny extrém čo píšeš, pretože sa mi zdá že nie je na každého rovnaký meter, či to už by platiť nemalo??Samozrejme že som mu to povedala a ostal divne ticho... Dcera tu nie je študuje v Nitre a tiež tam nemá prehlásený v podnájme trvalý pobyt a ani prechodný. Nie máš pravdu nesúhlasím s tebou.
    kopretinka máš pravdu,nesúhlasím s tebou??? to už ako?
    Chobot Splietaš hrušky s jablkami. Trvalý či prechodný pobyt nemá nič spoločné s počtom nahlásených osôb v domácnosti.

    Neviem o koho dcére píšeš, ale ak je v podnájme, je to jej vec, či sa prihlási na prechodný pobyt. Ale ten, kto byt prenajíma je povinný nahlásiť, koľkým osobám ten byt prenajíma. Teda koľko osôb užíva ten byt.

    Tvoj byt užívate v podstae 4 osoby. Tvoj priateľ tam chodí denne, teda býva tam. Ale je to vec pohľadu. Ty si budeš stále mlieť svoje. On sa tam nemusí prihlásiť na pobyt, ale prespávať tam každý deň, to už nie je bežná návšteva. K susedovi, keď prídu vnúčence, neverím, že sú tam celý mesiac. To, že prespia pár dní či týždeň je iné, ako keď u teba býva priateľ.

    ALe je len na tvojom rozhodnutí, či ho prihlásiš alebo nie. Legislatíva to presne nešpecifikuje, kto je považovaný za bývajúcu osobu. V zákone o vlastníctve bytov § 11 ods. 9 je to len jednou vetou riešené, tá druhá sa týka už niečoho iného:

    (9) Vlastník bytu je povinný oznámiť bez zbytočného odkladu správcovi alebo spoločenstvu zmeny v počte osôb, ktoré užívajú byt súvisle minimálne počas dvoch mesiacov. Ak vlastník byt neužíva, je povinný oznámiť správcovi alebo spoločenstvu svoju adresu a každú jej zmenu.

    Súvislé užívanie počas dvoch mesiacov sa môže každý vyložiť po svojom. Keď vlastník nenahlási správny počet osôb, alebo si túto povinnosť nesplní vôbec, nikto ho nemôže sankcionovať ani mu z vyššej moci zmeniť počet osôb. Je len nepísané pravidlo, že v byte musí byť nahlásená minimálne jedna osoba, nemôže byť počet osôb 0.

    Z môjho pohľadu tvoj priateľ užíva byt súvisle viac, ako 2 mesiace. To, že pár dní do mesiaca prespáva inde, je jeho problém. Ani vlastník bytu nespí v byte každú noc. Ja tiež idem na služobku na týždeň. Čo sa imám v tom mesiaci odhlásiť, že byt neužívam trvale?

    Aj vy našej bytovke máme takých, ako si ty. A máme s nimi trvalý problém. Každý deň tam bývajú a tvrdia, že sú len na návšteve. A my platíme za nich všetky náklady, ktoré sa rozpočítajú na počet osôb - upratovanie, osvetlenie priestorov, náklady na výťah, odvoz smetí - lebo však smeti tvoria. Alebo tvoj priateľ si svoje smeti šetrí do igelitky a v piatok tú igelitku odnesie do kontajnera, kde býva? LEbo tam si platí odvoz smetí?

    Bohužiaľ pre poctivých, ktorí nahlasujú skutočný počet osôb, sú takíto, ako ty nepostihnuteľní. Takže ďalej budeme platiť aj za takých, ako je tvoj priateľ. A tvoj sused zostane len pri tom frfľaní a bude na teba krivo pozerať, lebo to ide aj z jeho vrecka.
    Chobot MYslela to asi tak, že mám pravdu, keď som si myslel, že nebude so mnou súhlasiť. Ale iné som ani nečakal. Ona si bude trdiť svoje, je to jej pohľad. Až sa raz situácia obráti a bude mať takého suseda, ako som písal v príspevku. Ale podľa nej to už bude niečo iné.
    gabco33 Klud,potrebovala som vedieť ten zákon. My takých susedov máme tu v bytovke kopu, aj čo dokonca prevádzajú podnikanie priamo v byte, mňa najviac štve to že za nimi nejde,ked mu to poviem ostane ticho. Ja nemám problém ho nahlásiť, len sa tomu veľmi čudujem, pivničné priestory majú uzamknuté práve tí poctivci ktorí frflú, a sú spoločné, za tie platím zas ja a aj my ostatní,ktorí ked napr. meníme radiatory musíme zháňať kľúče po susedoch ktorí tu žijú 30 rokov a privlastnili si ich.Je to kopec pre a proti. A je to na dlhú debatu.A susedove vnúčence tu prebývajú dennodenne, či veríš alebo nie.
    gabco33 Upratovanie robíme všetci, neplatíme si upratovačku.Smeti si nenosí domov,kedže je doma u seba každý deň. A čo sa týka smetí, keby ho nahlásim, on má byt v tom istom meste,takže platba ide mestu, aj to treba prehlasovať?
      zbaliť

    jslancik je offline (nepripojený) jslancik

    bez servítky jslancik
    skús si zodpovedať niekoľko otázok:
    - nepoužíva priateľ výťah? nie častejšie ako susedia z 1. poschodia, ktorí musia platiť za výťah napriek tomu, že ho nevyužívajú.
    - vie sa priateľ vznášať a nešpiní spoločné priestory?
    - má priateľ oči mačky a nepoužíva svetlo v spoločných priestoroch?

    mimochodom, ako často to má tie deti? cez víkend?
    je normálne, že obyvatelia bytov chodia domov po 18. hodine. myslíš, že je to dôvod, aby neboli prihlásení?
    skús si spraviť štatistiku, koľko hodín v priemere strávi každý deň v bytovom dome.
    kopretinka ten priateľ sa má teda podľa teba vo svojom byte odhlásiť?
    Chobot Nie, ale keď užíva 2 byty, tak by mal platiť aj tam. Čo zaujma toho suseda, že on platí náklady niekde inde? V jeho bytovke sa vozí JEHO výťahom, chodí a špiní JEHO chodbu, ON platí za neho elektrinu za osvetlenie.

    Ak v jeho byte býva sám, tak sa nemôže odhlásiť, musí mať prihlásenú aspoň jednu osobu. Ale ak tam býva napr. s bratom, tak nech sa odhlási, keď väčšinu času trávi u priateľky. V jeh obyte zostane pirhlásený len jeho brat.

    sito je offline (nepripojený) sito

    sito
    Hm ... Mazáči, mazáci, či mazáci, mazáči?

    Ten váš domovník je riadny truľo, pýtať sa ťa mal na začiatku januára, keď treba zozbierať spoločné údaje na rozpočítanie spoločných nákladov domu na jednotlivé byty. Nie začiatkom mája, keď už nosí ročné vyúčtovanie. Pretože, ak by si ich aj nahlásil, a on by to chcel opraviť pre tvoj byt ako chybu tvojho bytu, ta chyba sa dotkne všetkých bytov v dome, bytovke, paneláku, že?

    Iné by som chcel pre mazákov!

    Niekto postaví dom, bytový, bytovku, panelák. Musí vyhovovať stavebným, statickým normám. Ale, taký panelák nie je schopný jeho prevádzky. Teda je vlastne na ...

    Na to, aby mohol byť v prevádzke, treba v ňom namontovať spoločné zariadenia domu, ktoré budú slúžiť na spoločný účel domu, zabezpečenie plnení, služieb pre všetky byty v dome. Teda rozvody elektriny ku každému bytu, kde si vlastník bytu uzavrie zmluvu s dodávateľom elektriny. Tiež rozvod plynu je možný do každého bytu, samozrejme, že aj samostatná zmluva s dodávateľom plynu. Každý dodávateľ, predajca si je povinný zo zákona zabezpečiť v obchodnom styku určené meradlá.

    Najdôležitejšia služba pre prevádzku domu je dodávka vody do domu a jej odvod z domu, ktorú zabezpečuje dodávateľ vody po prípojku vody pre dom kde má dodávateľ namontované svoje určené meradlo na základe ktorého účtuje domu spoločné náklady domu za vodu. Sú ešte aj iné služby, teplo na vykurovanie, používanie výťahu, osvetlenie sp. priestorov, atď. Náklady za tieto služby je správca domu povinný rozpočítať po uplynutí roka na jednotlivé byty, že?

    V minulosti slúžili na rozpočítanie spoločných nákladov tieto jednotky rozpočítania, počet bytov v dome, Trvalý pobyt počtu osôb bývajúcich v dome a v jednotlivých bytoch a v časovom období roka. Bola možnosť odhlásiť osobu na ZVS, vo výkone trestu, čiastočne 1/2 ak bol žiak na internáte, zamestnanec robil, býval cez týždeň mimo bydliska, samozrejme, že bolo to treba vydokladovať. A nakoniec jediná technická jednotka m2. Teda plocha všetkých bytov v dome a plocha jednotlivých bytov.

    Príklad: CSC, celkom slušný cigán mal prenajatý byt, všimol si, že po ulici sa prechádzajú aj neslušne zabrýzganí cigáni. Navrhol im, že sa uňho môžu za nie úžernícky, nie mierny poplatok vykúpať, aby vyzerali ako slušní. Stalo sa, uverili, chodili, platili. No trvalý pobyt nemali, mal len ten slušný, a ten slušne, tým presunul úhradu nákladov na ostatných nájomníkov bytov v dome.

    V roku 2004 zo zákona bola každému vlastníkovi bytu zákonom uložená povinnosť vo svojom byte umožniť správcovi namontovať v byte meracie zariadenia ne meranie spotreby tepla a vody v jeho byte za účelom presnejšieho, objektívnejšieho, no nie spravodlivého rozpočítania spoločných nákladov za spoločné služby v dome zabezpečované správcom. Samozrejme, že nie na náklady správcu domu, ale z FPÚaO domu. Väčšina správcov si z toho spravila svoj biznis a presvedčila vlastníkov bytov, že je to ich majetok a musia náklady uhrádzať faktúrou za svoj byt a nie z FPÚaO. V roku 2014 sa v zákone objavila táto definícia.

    "Prevádzkou sa na účely tohto zákona rozumejú činnosti a prostriedky potrebné na pravidelné udržiavanie spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, príslušenstva a priľahlého pozemku v stave spôsobilom na ich riadne užívanie; za prevádzku sa považujú aj povinné revízie technických zariadení podľa osobitného predpisu.5a)"

    Podľa 5a) sa jedná o určené meradlá, teda ľudovo o merače tepla, vodomery na teplú a studenú vodu.

    "Úhrady za plnenia sú vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome povinní mesačne vopred uhrádzať na účet domu v banke. Pri rozúčtovaní úhrad za plnenia sa zohľadňuje miera využívania spoločných častí domu a spoločných zariadení domu vlastníkmi bytov alebo nebytových priestorov v dome. Okrem služieb a prác, ktoré vlastník bytu a nebytového priestoru v dome uhrádza priamo dodávateľovi.

    Takže tou povinnosťou prišiel CSC o celkom slušný zisk. Jeho trvalý pobyt nahradili čísla zo spoločných vodomerov v bytoch domu.

    Ostali služby, ktoré nie je možné merať, rozpočítať podľa technických jednotiek, sú to použivanie výťahu, osvetlenie sp. pries. Zostala jednotka osoby a času osobomesiac. To znamená, že ak osoba v byte súvisle mesiac nebýva, môže si ju vlastník bytu nenahlásiť na konci roku k rozpočítaniu spoločných nákladov. Opačne, ak uňho súvisle býva osoba jeden mesiac musí ju vlastník nahlásiť k rozpočítaniu spoločných nákladov domu.

    A čo nám doprial zákon, jeho darcovia? POVINNOSŤ!

    "Vlastník bytu je povinný oznámiť bez zbytočného odkladu správcovi alebo spoločenstvu zmeny v počte osôb, ktoré užívajú byt súvisle minimálne počas dvoch mesiacov."

    Čo sa mu môže stať, ak si ju nesplní? Nepíšu, že?

    Príklad, niekto si v byte spraví súkromný bordel. Nebývajú tam ľudia súvisle, ale pohyb je tam ako keby spolu 1/2 roka si užívali.

    Takže, darcovia mysleli, ale nedomysleli. Skôr by som uvítal keby bolo v zákone, že spoluvlastníci si v priebehu januára musia na schôdzi odsúhlasiť údaje k rozpočítaniu spoločných nákladov za služby. Správca musí raz za rok zvolať schôdzu. Ak ho vlastníci požiadajú o ďalšiu 25 € si pýta za účasť, organizáciu. Ale, na schválenie tých údajov spoluvlastníci domu správcu nepotrebujú, nemôže hlasovať, len ich rozhodnutie, ktoré mu odovzdajú musí rešpektovať.

    Možno by bol aj dobrý nápad, s toho čo čítam, vaše názory. Dať každého človeka začipovať ako psa a podľa toho zisťovať každú sekundu, desattisícinu podielu bytu na nákladoch.

    Príde poštárka na desiate podlažie nesie doporučený list. Výťah zaznamená jej hmotnosť, spotrebu energie, zaznamená do ktorého bytu ho doručila a podľa toho sa napočíta bytu podiel na spoločných nákladoch domu. Ak náhodu nesie na poschodie dva listy do dvoch bytov, čo s tým?

    Takže osobné vlastníctvo bytov v bytovom dome, bytovke, paneláku je ráj.

    Zlatíčka, majme sa radi.

    Osoby v spoločnej domacnosti

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.