Zavrieť

Porady

Zdedeny RD, ktory nebol zapisany na LV ako stavba - ako postupovat pri zapise do katastra

Zdedila som po rodicoch nehnutelnost, ktora pozostava zo "zahrada+RD+zastavane plochy a nadvoria", na LV (kde uz figurujem ako majitel z titulu dedicstva) vsak nie je dom fyzicky zapisany ako "stavba", pretoze otec stavbu nedal zapisat, ked sa menili prislusne zakony. T.j. aj Dedicske konanie bolo urobene len na zaklade skutkoveho stavu, aky bol na LV (hoci cena, ktoru sme uviedli v ramci podkladov k dedicstvu, obsahovala celu sumu za "zahrada+RD+zastavane plochy a nadvoria" a z pisomnej komunikacie s notarom je jednoznacne, ze vzdy som hovorila o "RD+zahrada". Chcem teraz dom (stavbu) dat zapisat. Stavba bola postavena tesne pred 01/10/1976 a mam k nej vsetky potrebne doklady - rozhodnutie o prideleni supisneho cisla, kolaudacne rozhodnutie a dalsie doklady. Tieto doklady su vsak napisane na otca. Je preukazatelne, ze ta stavba existuje a ze existuje roky, rodicia tam mali trvale bydlisko a ja ho tam tiez mam, zijem tam tiez uz roky. Notarka, ktora nam robila dedicske konanie, tieto doklady vsetky mala k dispozicii a tvrdi, ze z Osvedcenia o dedicstve vyplyva, ze ten dom existuje a zdedila som ho, aj ked to tam vyslovne nie je napisane (poplatok z dedicstva som platila z celej sumy, ktoru som uviedla za RD, zahradu a zastavane plochy a nadvoria). Som dedic zo zakona a nejde v ziadnom pripade o novoobjavene dedicstvo. Bola som sa u notarky spytat na danu vec a povedala, ze tak sa to robi (ze ona musela postupovat len na zaklade skutkoveho stavu na LV) a ze na katastri nebudem mat problem so zapisom na mna. Vraj na zaklade Osvedcenia o dedicstve a ostatnych dokladov o stavbe, ktore mam, aj ked su napisane na otca, to bez problemov zapisu na mna, vraj nic dodedovat netreba. Zapise mi teda kataster tu stavbu uz priamo na mna? Resp. ako postupovat? Vdaka!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    misoft je offline (nepripojený) misoft

    misoft
    Boli dané rady. Ale! Je potrebné skontrolovať, či tá stavba je zakreslená i v katastrálnej mape. Pokiaľ máš LV, vyhľadaj si podľa LV na http://mapka.gku.sk/mapovyportal/ svoju parcelu. Tam zistíš, či je na tej mape budova zakreslená. Pokiaľ nie je, máš síce všetky doklady, ale Kataster o budove nevie. Budeš potom ešte potrebovať od geodetov zameranie budovy - geometrický plán - a s týmto spolu s ostatnými dokladmi môžeš ako nový majiteľ (dedič) riešiť zapísanie domu na Kataster. Kataster toto zaznačí a zároveň na základe geometrického plánu to vyznačí i do katastrálnej mapy.
    KikinaL V katastralnej mape na danej parcele je zakreslena plocha, ktora presne zodpoveda tvaru domu a je tam k tomu napisane: "Zastavana plocha a nadvorie; Pozemok, na ktorom je postavena bytova budova oznacena supisnym cislom; Pozemok je umiestneny v zastavanom uzemi obce." Ale, to, co je oznacene ako zastavana plocha, je oznacene takymi "sluckami"... A je tam este prikresleny taky pas, co je vzjazd do garaze - a to je v skutocnosti prave ta cast "zastavane plochy a nadvoria", zvysok by mal byt zakresleny ako budova a nie je.
    misoft No práve! Pozemok - zastavaná plocha - to je pozemok pod budovou. Budova však sa tiež zakresľuje. A keďže nebola nikdy zapísaná, nemôže byť zakreslená. Takže je fakt potrebný ten geometrický plán, podľa ktorého sa presne určí poloha budovy, aby ju mohli zaniesť do katastrálnej mapy.

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    Zapise mi teda kataster tu stavbu uz priamo na mna? Resp. ako postupovat?
    1. Opýtať sa na príslušnom katastrofálnom úrade
    2. Postupovať podľa
    http://katasternehnutelnosti.sk/253-...nehnutelnosti/
    3. Preštudovať si
    https://www.google.sk/search?client=...est&gws_rd=ssl

    Poradie sa nemusí dodržať...
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    KikinaL Dakujem, viem, aky ma byt postup :-), ale moj problem je predsalen troska iny...vsetky papiere su napisane na otca a v Osvedceni o dedicstve sa RD priamo nespomina, kedze nebol zapisany na LV, kde otec figuroval ako majitel, ako stavba...
    misoft Nuž neviem, ale ja zmientku o dome vidím - pokiaľ je v LV napísané presne toto: "zahrada+RD+zastavane plochy a nadvoria" - tak je tam spomenutý.
    KikinaL Nie, "zahrada+RD+zastavane plochy a nadvoria" je realita, tak, ako to naozaj existuje na danej ulici, na danom pozemku. V LV, teda "na papieri" su vsak zapisane len zahrada a zastavane plochy a nadvoria. Stavba tam chyba, otec ju proste nezapisal, ked sa zmenili zakony, tusim v r. 1979. Aj ked papiere vsetky mal, len sa mu nechcelo behat po uradoch a ja teraz s tym mam starosti...
      zbaliť
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    KikinaL Vdaka, pozrela som, ale neriesi to moj problem. V tom pripade ten zapis vybavuju priamo povodni majitelia, resp. stavebnici. Ja som dedic, teda dalsi majitel. Ten papier o supisnom cisle mam, ale - je napisany na neboheho otca. V dedicskom konani mi notarka prededila tu nehnutelnost na zaklade aktualneho znenia z LV, teda, ze som zdedila zahradu + zastavane plochy a nadvoria v hodnote XY (ale suma, ktoru som deklarovala ja a ktora je v Osvedceni o dedicstve, obsahuje uz celu sumu aj s domom, ale vyslovene "o zdedeni RD" tam nie je nikde ani zmienka). Ja sa pytam, ci mi niekto poradi, ci mi Kataster zapise RD (stavbu) do LV, ktory je uz na mna napisany (tie zastaven plochy a nadvoria + zahrada), ak sice mam papier o prideleni supisneho cisla pre RD, ktory tam tiez stoji roky, ale tento papier je pisany na otca. V Osvedceni o dedicstve nie je o dome ziadna zmienka (pani notarka sa tomu "sikovne vyhla"). Ten dom ale pritom nie je novoobjavene dedicstvo, pani notarka o jeho existencii cely cas vedela, uz minimalne len z toho titulu, ze otec tam mal trvale bydlisko a ja ho tam tiez mam uz roky, ale tiez aj na zaklade mnou predlozenych dalsich dokladov, ktore jeho existenciu preukazuju (ale su napisane na otca - stavebnika)....
    Žabinka osvedčenie o dedičstve, doklad o tvralom bydlisku, plus doklady k domu na meno otca sú predsa dostačujúce na preukázanie skutkového stavu.. zober všetky doklady a choď s tým na kataster, tam dostaneš najlepšiu odpoveď..
    KikinaL Ved iste :-). Ja som sa len nadejala, ze tu najdem nejakeho odbornika, co s tym priamo robi, alebo niekoho, kto riesil rovnaky problem a poradi mi rovno k veci, tym padom by som usetrila aspon jednu cestu a pol dna na katastri...
      zbaliť

    branislavp je offline (nepripojený) branislavp

    branislavp
    Zájdi na kataster so všetkými listinami, aj s osvedčením, i keď ho na katastri majú,. Ak notárka tvrdí, že nebude problém zapísať podľa osvedčenia o dedičstve po otcovi a ostatných listinách o dome vlastníctvo domu na Teba, myslím si, nie je čo riešiť. V prípade, že by na katastri bol problém podľa osvedčenia o dedičstve po otcovi zapísať na Teba dom, obráť sa na notársku komoru.

    Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

    Dáša_
    mali sme podobný prípad - zdedená nehnuteľnosť, následne darovaná vnukovi. Pri vybavovaní hypotéky za zrazu zistilo, že časť nehnuteľnosti (hospodárske budovy) nie je zakreslená na mape, pre kataster neexistovala.
    Vnuk začal vybavovať hypotéku a tam sa zistilo, že skutočný stav podľa znaleckého posudku nesúhlasí s tým, čo je nakreslené v mapách.

    Vyriešilo sa to takto: Obecný úrad vydal potvrdenie, že stavba bola postavená pred účinnosťou súčasného stavebného zákona. V potvrdení uviedol, kto boli stavebníci - to bolo dôležité, aby to tam bolo. Obaja sú už dlhšie mŕtvi.
    Na základe tohto potvrdenia už kataster uviedol všetko do poriadku. Priamo na vnuka.

    Zdedeny RD, ktory nebol zapisany na LV ako stavba - ako postupovat pri zapise do katastra

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.