Zavrieť

Porady

Meranie spotreby tepla, vody a elektriny v byte po internete

Dobrý deň, prenajímam byt a chcel by som byť pravidelne (najlepšie denne) informovaný o spotrebe energií v byte, hlavne o spotrebe tepla, ale bol by som rád aj za možnosť kontroly vody a elektriny. Chcel by som pripnúť na radiátory ďalšie merače/hlavice/čokoľvek, čo by odosielalo informácie o spotrebe na nejakú centrálu/počítač v byte napojený na internet, ktorý mi umožní kontrolovať spotrebu na diaľku. Podobnú službu ponúkajú tu:

http://www.energymonitor.sk/technicke-parametre.html

ALE služba vyššie je pre byty LEN ak si službu objedná celý bytový dom (overené telefonicky). Ja by som to chcel riešiť iba ako samostatný byt, takže by som rád kúpil merače a zariadenie, ktoré zbiera dáta a odosiela a posielal to napr. k sebe na mail alebo pod. (ak to dokážu robiť oni, tak také zariadenia musia byť dostupné).

Riešili ste už niekto niekedy niečo podobné, alebo máte nejaký nápad ako to poriešiť? Ďakujem za pomoc.
Naposledy upravil stanosklenka : 11.05.16 at 14:23 Dôvod: doplnenie otázky
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    nunenko je offline (nepripojený) nunenko

    prďous, táraj, gágaj nunenko
    "Teplo" "spotrebované" v byte ti je na dve veci. Pravidelne je aj raz za rok.
    stanosklenka Myslel som samozrejme častejšie, teda najlepšie denne.

    sito je offline (nepripojený) sito

    sito
    Hmm ... zasa jeden, čo si myslí, že keď vlastní byt je bohom v dome v ktorom ho vlastní. Nevie, že byt je priestor medzi spoločnými časťami v dome, že? Že, čo sú to tie spoločné časti?

    Toto sú oni.

    "Spoločnými časťami domu sa na účely tohto zákona rozumejú časti domu nevyhnutné na jeho podstatu a bezpečnosť, najmä základy domu, strechy, chodby, obvodové múry, priečelia, vchody, schodištia, spoločné terasy, podkrovia, povaly, vodorovné nosné a izolačné konštrukcie a zvislé nosné konštrukcie."

    A načo ty potrebuješ denne sledovať spotrebu tepla a vody v byte? Chceš buzerovať nájomníka, že často chodí na WC, kúpe sa, varí, že nesmie si kúriť v byte ako sa mu páči? Ale, veď to sú služby, spoločné v dome, ktorý je v spoluvlastníctve vlastníkov bytov v dome. Ak máš za služby v byte nedoplatok, nájomník ti ho musí doplatiť, ak máš preplatok, ten ti treba vrátiť nájomníkovi. Aký iný dôvod môžeš mať?

    Ale, v dome sú aj spoločné zariadenia domu. Toto sú oni.

    "Spoločnými zariadeniami domu sa na účely tohto zákona rozumejú zariadenia, ktoré sú určené na spoločné užívanie a slúžia výlučne tomuto domu, a to aj v prípade, ak sú umiestnené mimo domu. Takýmito zariadeniami sú najmä výťahy, práčovne a kotolne vrátane technologického zariadenia, sušiarne, kočíkarne, spoločné televízne antény, bleskozvody, komíny, vodovodné, teplonosné, kanalizačné, elektrické, telefónne a plynové prípojky."

    Za slovkom najmä nie sú uvedené všetky veci, ktoré spĺňajú podmienky uvedené v prvej vete. Sú to práve tie veci, ktoré by si ty rád v byte.

    Niektoré spoločné zariadenia sú nevyhnutné pre prevádzku domu. Ak by neboli funkčné, dom by nemohol byť v prevádzke, teda by bol neobývateľný. Tvoj byt tiež.

    Čo sa rozumie pod PREVÁDZKOU?

    "Prevádzkou sa na účely tohto zákona rozumejú činnosti a prostriedky potrebné na pravidelné udržiavanie spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, príslušenstva a priľahlého pozemku v stave spôsobilom na ich riadne užívanie; za prevádzku sa považujú aj povinné revízie technických zariadení podľa osobitného predpisu.5a)"

    Pod 5a) sa nachádzajú veci, ktoré by si ty rád v byte, tvojom, svojom, že?

    Tie zariadenia sú spomínané aj inde v zákone.

    "Správca alebo predseda je povinný zabezpečiť odstránenie chyby alebo poruchy technického zariadenia, ktoré boli zistené kontrolou stavu bezpečnosti technického zariadenia,5a) ak bezprostredne ohrozujú život, zdravie alebo majetok, a to aj bez súhlasu vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome."

    Zálohové platby bytu za služby sú využívané na úhradu nákladov za spoločné náklady domu za teplo a vodu spotrebovanú v byte, aj tvojom. Sú majetkom konkrétneho vlastníka bytu. Ak je niektoré zariadenie na meranie tepla a vody v byte, nefunkčné, alebo nevyhovuje overeniu podľa zákona, ohrozuje majetok, zálohy na služby vo všetkých bytoch v dome.

    Tiež tuto.

    "Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome sú povinní umožniť odstránenie nedostatkov zistených kontrolou stavu bezpečnosti technického zariadenia.5a) Ak vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome neumožnia odstránenie zistených nedostatkov na technických zariadeniach, zodpovedajú za vzniknuté škody."

    Ak sa niektoré zariadenie v dome, byte pokazí, je možné ho opraviť individuálne. Ale, keď sa tie zariadenia pod 5a) overujú, robí sa to naraz v jeden deň, prípadne v termíne, čo najkratšom. Preto je tam to množné číslo, VLASTNÍCI!

    No aj jednotliví vlastníci majú zo zákona povinnosť, túto.

    "Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome je povinný umožniť na požiadanie na nevyhnutný čas a v nevyhnutnej miere vstup do bytu alebo nebytového priestoru zástupcovi spoločenstva, správcovi a osobe oprávnenej vykonávať opravu a údržbu za účelom vykonania obhliadky alebo opravy, ak opravu nezabezpečí sám alebo ak ide o opravu spoločných častí domu alebo spoločných zariadení domu prístupných z jeho bytu alebo montáž a údržbu zariadení na meranie spotreby tepla a vody v byte a nebytovom priestore a odpočet nameraných hodnôt; ak vlastník bytu alebo nebytového priestoru neumožní na požiadanie vstup do bytu, zodpovedá za škody vzniknuté takýmto konaním."

    Takže aj ty si ju ako vlastník musíš splniť.

    Je možnosť, že si ju nesplníš, potom je možnosť spoluvlastníkov domu, spoločných zariadení v dome dohodnúť v rozpočítaní spoločných nákladov domu takú sumu na tvoj byt, že sám pobežíš s prosbou za správcom, aby si ich v tvojom byte namontoval.

    Na čo sa používajú tie spoločné zariadenia nevyhnutné pre prevádzku domu v dnešnej dobe? Na toto.

    "Úhrady za plnenia sú vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome povinní mesačne vopred uhrádzať na účet domu v banke. Pri rozúčtovaní úhrad za plnenia sa zohľadňuje miera využívania spoločných častí domu a spoločných zariadení domu vlastníkmi bytov alebo nebytových priestorov v dome. Okrem služieb a prác, ktoré vlastník bytu a nebytového priestoru v dome uhrádza priamo dodávateľovi, sa za plnenie spojené s užívaním bytu alebo nebytového priestoru považuje najmä osvetlenie spoločných častí domu, odvoz odpadov, čistenie žúmp, užívanie výťahov, upratovanie, dodávka tepla a teplej vody, dodávka vody od vodárenských spoločností a odvádzanie odpadových vôd."

    Z čoho sa uhrádzajú náklady na funkčnosť, prevádzku domu?

    "Z fondu prevádzky, údržby a opráv sa financujú výdavky spojené s nákladmi na prevádzku, údržbu a opravy spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a priľahlého pozemku, ako aj výdavky na obnovu, modernizáciu a rekonštrukciu domu. Z fondu prevádzky, údržby a opráv sa financujú aj opravy balkónov a lodžií. Prostriedky fondu prevádzky, údržby a opráv možno prechodne použiť na úhradu za plnenia spojené s užívaním bytov a nebytových priestorov v dome v prípade ich dočasného nedostatku. Po preklenutí nedostatku prostriedkov na úhradu tohto plnenia, sa uvedené prostriedky vrátia do fondu prevádzky, údržby a opráv."

    Niekedy sa FPÚaO použije pri nedostatku záloh za služby, hlavne v prvých mesiacoch roka na prekrytie faktúr za teplo na vykurovanie.

    Kde má správca na to zobrať peniaze? Tuto.

    "Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome sú povinní v súlade so zmluvou o spoločenstve alebo so zmluvou o výkone správy poukazovať preddavky mesačne vopred do fondu prevádzky, údržby a opráv, a to od prvého dňa mesiaca nasledujúceho po vklade10) vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností. Výšku preddavku do fondu prevádzky, údržby a opráv určia vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome spravidla vždy na jeden rok vopred tak, aby sa pokryli predpokladané náklady na prevádzku, údržbu a opravy spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a priľahlého pozemku, ako aj výdavky na obnovu, modernizáciu a rekonštrukciu domu. Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome vykonávajú úhrady do fondu prevádzky, údržby a opráv podľa veľkosti spoluvlastníckeho podielu; ak je súčasťou bytu balkón, lodžia alebo terasa, pre účely tvorby fondu prevádzky, údržby a opráv domu sa zarátava do veľkosti spoluvlastníckeho podielu 25 % z podlahovej plochy balkóna, lodžie alebo terasy. Pri určení preddavkov do fondu prevádzky, údržby a opráv sú vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome povinní zohľadniť mieru využívania spoločných častí domu a spoločných zariadení domu vlastníkmi nebytových priestorov a garáží v dome."

    Ešte jednu vec ti uvediem. To čo ty chceš mať v byte ako svoj majetok, to je povinnosť správcu, aby určené meradlá zabezpečil vo všetkých bytoch. No bola aj takáto možnosť pre teba ako vlastníka bytu, končeného spotrebiteľa.

    "Ak konečný spotrebiteľ obstará na svoje náklady určené meradlo, ktoré okrem merania množstva dodaného tepla na prípravu teplej úžitkovej vody meria aj množstvo pretečenej teplej úžitkovej vody, účtuje sa dodávka teplej úžitkovej vody podľa údajov tohto určeného meradla."

    Vieš, ani jeden Slovák si také meradlo nekúpil na vlastné náklady, drahšie by bolo ako tie, ktoré montuje správca z FPÚaO! A načo, keď mu namerané množstvo spotrebovaného tepla podľa neho správca nebral, nemusel do úvahy pri rozpočítaní spoločných nákladov za teplo v teplej vode. Do úvahy by bral s neho len pretečené množstvo tepla.

    Takže, ak si kúpiš akékoľvek podľa svojich predstáv, budú ti na ... ak si pochopil napísané.
    9 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    stanosklenka Ďakujem za odpoveď, je rozsiahla a určite ťa stála veľa času. Škoda tých občasných útočnejšie ladených viet, myslím, že som ku ním nedával zámienku.

    Mne je jasné, že správcu budú zaujímať iba jeho merače, bude sa platiť podľa správcových meračov a že mu musím umožniť vstup do bytu.

    Ak by správca schválil merače na odkaze v otázke pre celý dom, dostával by som informácie, ktoré chcem. Správca to však neponúka (nemá ani prečo), preto som si chcel dať NAVYŠE vlastné merače, ktoré budú IBA informatívne PRE MŇA a správcu nebudú zaujímať.

    Pri prenájmoch môžu vznikať rôzne problémy a ak sa im dá predísť, chcem im predísť. Nezaujímajú ma spotreby v norme alebo blízko normy, ale poznám prípad, keď študenti odišli na koncoročné prázdniny pri zle zatvorenom okne (ktoré sa potom otvorilo) a vznikol 700e nedoplatok na kúrení. A to už by bol rád aj ten študent, keby mu to vtedy dali vedieť radšej dopredu, že so spotrebou nie je niečo v poriadku...

    Asi to nakoniec ale vyriešim špeciálnymi termostatickými hlavicami, s čidlami, ktoré rozoznajú otvorené okno.
    stanosklenka Tak mi povedal realiťák, čo ma od prenájmu odhováral. 20 dní pustený radiátor počas zimy pri otvorenom okne. Mne je jedno, či to tak naozaj bolo, chcel som nájsť riešenie, ako podobným problémom predísť, ale vyzerá to že hľadám na nesprávnom mieste.
    stanosklenka Našiel, je to to isté ako ten prvý link (energymonitor.sk), majú na obrázkoch heat2go a rovnaké kontaktné údaje.

    Kontaktoval som aj túto spoločnosť:
    https://www.ista.com/sk/produkty-a-s...adiovy-system/

    Boli oveľa ochotnejší ako v heat2go a aspoň predbežne sa bavili o tom, že by sa tak dalo poriešiť aj samostatný byt s tým, že by to teda išli iba mne a nebral by sa na to ohľad pri rozpočítaní skutočných nákladov správcom.

    Ešte mi pošlú cenovú ponuku, ale pri predbežnom narýchlo počítaní to vyjde asi na 400e iba radiátorové merače, lebo by som musel kúpiť aj centrálu čo by inak používal celý dom.

    To už asi bude rozumnejšie kúpiť tieto hlavice:

    http://www.chytreelektro.sk/digitaln...-eq-3-MAX-plus

    Na 5 radiátorov to je aj s riadiacou jednotkou nejakých 250e. Má to aspoň aj nejakú pridanú hodnotu oproti "iba číslam" a nájomníkom by to mohlo priniesť potenciál zvýšenia komfortu pri znížení nákladov. A tiež je možné sledovať stav systému aj na internete. Čidlá na okná stoja tiež po 20e, takže to by bola ďalšia stovka navyše. musím premyslieť, či to za to stojí alebo by stačili len tie hlavice.
    sito stanosklenka (Včera 22:34) Ďakujem za odpoveď, je rozsiahla a určite ťa stála veľa času. Škoda tých občasných útočnejšie ladených viet, myslím, že som ku ním nedával zámienku.

    --- stano, sklenka na uzmierenie.



    Viac času ma bude stáť odpoveď teraz. To pred tým bola väčšinou citácia zákona 182/1993. Vieš, keď neviem, opýtam sa, opýtam sa svojím spôsobom, aby som sa dozvedel viac. A dozvedel som sa. ---

    Mne je jasné, že správcu budú zaujímať iba jeho merače, bude sa platiť podľa správcových meračov a že mu musím umožniť vstup do bytu.

    --- Potešilo, že si pochopil na prvý krát o čom som písal. No nie všetko, svoju povinnosť, áno. Majetkové pomery v dome, nie. Správca domu v dome nič nevlastní, len spravuje spoločný majetok spoluvlastníkov bytového domu. A vieš, že niektorým tu to robí problém pochopiť, že vykurovací systém domu, celý je spoločný majetok vlastníkov domu. Tiež nie, že jedna vec je vyregulovanie systému a druhá meranie tepla v dome. Dodávatelia tepla a vody majú pre dom svoje fakturačné určené meradlá podľa ktorých účtujú domu náklady za teplo a vodu dodanú do domu. Tie v bytoch sú len pomerové, slúžia správcovi k napočítaniu podielu na jednotlivé byty v dome zo spoločných nákladov domu. ---

    Ak by správca schválil merače na odkaze v otázke pre celý dom, dostával by som informácie, ktoré chcem. Správca to však neponúka (nemá ani prečo), preto som si chcel dať NAVYŠE vlastné merače, ktoré budú IBA informatívne PRE MŇA a správcu nebudú zaujímať.

    --- A zasa, ak správca v dome nič nevlastní, nemá o čom rozhodovať, rozhodujú spoluvlastníci domu. Ak by tak spoluvlastníci schválili, prečo nie o tvojom byte. Ostatné údaje sú vraj pre správcu- cov osobné údaje. Osobné údaje zo spoločných zariadení? Ale, tie merače ti nesplnia to o čo od nich očakávaš a správcu, spoluvlastníkov by fakt nezaujímali. ---

    Pri prenájmoch môžu vznikať rôzne problémy a ak sa im dá predísť, chcem im predísť. Nezaujímajú ma spotreby v norme alebo blízko normy, ale poznám prípad, keď študenti odišli na koncoročné prázdniny pri zle zatvorenom okne (ktoré sa potom otvorilo) a vznikol 700e nedoplatok na kúrení. A to už by bol rád aj ten študent, keby mu to vtedy dali vedieť radšej dopredu, že so spotrebou nie je niečo v poriadku...

    - Tak to máš svätú pravdu, s tými problémami. A zaujímavý príklad si uviedol. Ak ozaj tak bolo, pred Vianocami odišli, tak po Vianociach dostali riadneho ježiška, ktorý ich asi nepotešil, že? ---

    Asi to nakoniec ale vyriešim špeciálnymi termostatickými hlavicami, s čidlami, ktoré rozoznajú otvorené okno.

    --- No, to by bolo skôr možné. Ale, ani čidlo, ani hlavica to okno nezatvoria, to musí osoba, leda, že by bol nejaký mechanizmus, ktorý by to spravil na príkaz z diaľky, že? ---
    sito stanosklenka (Včera 23:34) Tak mi povedal realiťák, čo ma od prenájmu odhováral. 20 dní pustený radiátor počas zimy pri otvorenom okne. Mne je jedno, či to tak naozaj bolo, chcel som nájsť riešenie, ako podobným problémom predísť, ale vyzerá to že hľadám na nesprávnom mieste.

    --- Ale nie, ale nie, nie! Ba tu si na tom správnom mieste, tu sa dozvieš veciii, až, až neuveriteľné. Odpovedal si duchovi porady, či zloduchovi? Zmizol, kam? ---
    sito stanosklenka (Dnes 00:17) Našiel, je to to isté ako ten prvý link (energymonitor.sk), majú na obrázkoch heat2go a rovnaké kontaktné údaje.

    --- ten prvý link zmizol aj s duchom. Ani som ho nehľadal. ---

    Kontaktoval som aj túto spoločnosť:
    https://www.ista.com/sk/produkty-a-s...adiovy-system/

    Boli oveľa ochotnejší ako v heat2go a aspoň predbežne sa bavili o tom, že by sa tak dalo poriešiť aj samostatný byt s tým, že by to teda išli iba mne a nebral by sa na to ohľad pri rozpočítaní skutočných nákladov správcom.

    --- To je o meraní a rozpočítaní , nie o regulácii. ---

    Ešte mi pošlú cenovú ponuku, ale pri predbežnom narýchlo počítaní to vyjde asi na 400e iba radiátorové merače, lebo by som musel kúpiť aj centrálu čo by inak používal celý dom.

    --- A stojí ti to za to??? ---

    To už asi bude rozumnejšie kúpiť tieto hlavice:

    http://www.chytreelektro.sk/digitaln...-eq-3-MAX-plus

    --- To áno! So súhlasom spoluvlastníkov, prípadne aj bez ich súhlasu. Ale, na svoje náklady, nie len hlavice, ak sú pôvodné hlavice funkčné. ---

    Na 5 radiátorov to je aj s riadiacou jednotkou nejakých 250e. Má to aspoň aj nejakú pridanú hodnotu oproti "iba číslam" a nájomníkom by to mohlo priniesť potenciál zvýšenia komfortu pri znížení nákladov. A tiež je možné sledovať stav systému aj na internete. Čidlá na okná stoja tiež po 20e, takže to by bola ďalšia stovka navyše. musím premyslieť, či to za to stojí alebo by stačili len tie hlavice.

    --- Tiež správna úvaha, že nie je to len o číslach. Ale už aj o regulácii, úspore tepla. Nákladov za teplo? Otázne, že či? Cez internet, to by si si mohol sledovať len ty, keby si to mal len ty vo svojom byte. Či stovka navyše, či nie? Nevytrhne ťa to. Iné by si nám mohol povedať, aby ti bolo možné odpovedať, reálne. Aký máte dohodnutý v dome pomer základnej a spotrebnej zložky nákladov na vykurovanie. Odborníci doporučujú 60 : 40 % pri zateplených domoch a novostavbách až 80 : 20 %. Z môjho pohľadu, ak investujem, investujeme, spoluvlastníci domu do merania tepla v bytoch nemalí peniaz, tak by to meranie mali pri rozpočítaní spoločných nákladov za teplo, čo najefektívnejšie. Teda, čo najmenší pomer pre základnú zložku nákladov za teplo, ktorá sa rozpočítava podľa m2. Príklad. To otvorené okno spôsobí domu 1 000 € nákladov naviac. Bežne si vedia odsúhlasiť opačný pomer ako bol uvedený vo vyhláške 630/2005, teda 70 : 30 %. Teda základná zložka z nich je 700 €. Ak je v dome 100 bytov a majú rovnakú výmeru, každý byt z tých 700 € uhradí 7 €. Zo zbytku 300 €, podľa toho, čo merač namerá. V skutočnosti sa ale takýto postup použije pri rozpočítaní všetkých spoločných nákladov za teplo dodané do domu, aj tie, čo cez otvorené okno uniknú. Fakturačný merač tepla pre dom to nerozozná, nevyčísli.

    Možno, ak by sa tie hlavice dali nastaviť na povinný podiel radiátora na spotrebe domu, tak by sa tým mohlo zabrániť, hovoria tomu, aj tu "KRÁDEŽ TEPLA" teda odstavenie hlavíc na nulu, nulový podiel bytu na vykurovaní domu. Nie na úhrade nákladov domu. Záleží na tom pomere, koľko z priemeru na byt ZLODEJA. Takže hodne záleží na dohodnutom spôsobe rozpočítania nákladov na jednotlivé byty spoluvlastníkmi domu.

    Teraz premýšľaj! ---
    mari2x na prenájom si urob dobrú = delenú zmluvu
    1, nájom
    2, zálohy a spotreba energií
    (keď vie, že ON zálohuje a JEMU bude vyúčtované, asi zmení postoj k spotrebe - - lenže prenajímatelia to akosi neradi takto transparentne )
    sito Ahóóój, mari! Ako sa darí? Dvakrát lepšie, že? Dlho si tu nebol ...

    No ono je to tak, ak je nedoplatok zaplať, aj umelo vytvorený. Ak preplatok? Treba to do stratena, teda v prospech, nie nájomníka. Stačí mu žuvačka, že?
    dmc pisam som iny text...ale nakoniec...moze mi to byt jedno
      zbaliť

    dmc je offline (nepripojený) dmc

    dmc
    Ja chapem tvoju snahu - je to rozumny napad ktory aj mna ako prenajimatela dost zaujal.

    Ak by som nemal aj ja osobne skusenosti s najomnikmi tak by som to tiez bral ako "fobiu" ale kedze skusenosti mam - tak to beriem ako dobry napad a inspiraciu.

    Moj pripad je taky ze v 1-izbovom byte kde som mal spotrebu energii (v dielikoch na meraci ) za cely byt za rok 120 az 140 dokazal najomnik za rok spravit spotrebu (tych istych dielikov na meraci) cca 900 (termostaticke hlavice plne funkcne) a spotreba teplej vody bola o cca 150 percent vyssia ako rok predtym (rovnaky pocet osob) a to uz bolo citit na vyuctovani.

    Druhy pripad som mal s pretekajucim zachodom - kde najomika "neiritovalo" ze tesnenie prepadu prestalo byt funkcne a a prepad je neustale otvoreny a odteka voda - za mesiac zvysena spotreba vody o 15 m3. Nastastie som na to prisiel dost rychlo - pri nahodnej navsteve (zavedenie kablovky do bytu) a pocul som ze velmi caste doplnanie vody do nadrzky zachoda. (najomnikovi to evidentne nevadilo - pocul ale nevedel co to je tak to nechal tak - naco by informoval majitela aby to opravil...)

    na druhej strane - posledne 2 roky mam najomnika (mladu rodinku) ktora je slusna a bez najmensieho problemu. Tym som dokonca znizil najom (zalohove platby) pretoze ocenujem ich starostivost a ochotu riesit problemy ihned.


    Ja osobne som to doteraz riesil iba vyssou zalohovou platbou a vyskou vratnej kaucie. Stav meracov som si pre svoj vlastny prepocet vykonaval priblizne 1 x za 1/4 roka a pokial bol najomnik "v pohode" tak 1x za 1/2 roka.

    ....... .. idem sliedit po nete
    9 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    jslancik tvoje vyjadrenie je úsmevné ( Tym som dokonca znizil najom (zalohove platby) pretoze ocenujem ich starostivost a ochotu riesit problemy ihned). znížil si im zálohové platby, aby si im potom nemusel toľko vracať. to je logické... že "dokonca"
    dmc a mas s tym problem?? o com tocis ?.... si nemal rano kavu ?
    dmc ty mas ake skusenosti s najmom ? Porad ....
    jslancik ako keby si napísal, že DOKONCA si im aj vrátil preplatky.
    k mojim skúsenostiam s prenájmom? 3i zariadený byt, na férový môj pristup sa mi dostalo rovnakej odpovede. Zálohové platby som nastavil podľa toho, čo vypočítala správa bytov pre daný počet obyvateľov. absolútne žiadny problém.
    Teplo je celkové problém vzhľadom na zastaralé merače. a keď správa bytov robí odpočty raz za rok, tak to ťažko rozdeliť medzi nájomníkov, ktorí neboli celý rok. ale to je najmenší problém. kvôli nejakej stovke eur sa mi neoplatí riešiť vôbec nič.
    dmc a s cim mas vlastne problem v mojom prispevku ???? Znizil somm im zalohove platby aby nemali zbytocne drzane peniaze u spravcu..... mal som ich zvysene pretoze v minulosti bola vysoka spotreba.

    Mas problem s pisanym textom ???
    jslancik problém nemám žiadny. a neviem, kto dnes čo nemal... píšeš o normálnej veci ako o niečom zvláštnom, ako že si spravil niečo viac, ako bolo normálne. To, že im znížiš preddavky s ohľadom na ich doterajšiu spotrebu je normálne, nie "dokonca".
    dmc ...tak nazdravie.....ked si este dnes nemal nic......... to ake zalohove platby si dohodnem ja a najomca je dohoda menzi mnou a najomcom . Tvoje poucovanie ako mam urcovat zalohove platby mi nesmierne pomohlo a urcite sa nimi budem riadit do buducna. Uz teraz viem ako na to. Vdakaaa. Ak ti najomnik "spravi" nedoplatok 700 € za rok aj pri "normalnych" zalohoych platbach tak potom prehodnotis ich vysku do buducna. ...ale odteraz - kedze si mi poradil ich dam na minimim..... prisaham-vacku.
    buchač dmc (Dnes 07:15) ...tak nazdravie.....ked si este dnes nemal nic......... to ake zalohove platby si dohodnem ja a najomca je dohoda menzi mnou a najomcom .
    ========================
    Včera som mal kávu, aj teraz si dávam...chlastať mi zakázali...
    Takže vždy píšem pri zdravom rozume.
    Včera som aj zmazal svoje komentáre...lebo vraj mám brzdiť.
    ------------------------------------
    Uvedená veta o zálohových platbách je najdôležitejšia zo všetkého...zvyšok, o tých meracích prístrojoch spotreby LEN pre jeden byt na vlastné náklady je (podľa mňa) vyslovene zbytočnosť (čítaj blbosť).

    Ale tiež som spomenul, že nech si robí každý, čo len chce...teda podľa litery zákona.
    mari2x Ad slančík
    "" správa bytov robí odpočty raz za rok, tak to ťažko rozdeliť medzi nájomníkov, ktorí neboli celý rok. ""

    Dohodou sa dá všetko !!!

    Aj polla zákona o teple použiť na spotrebu tepla v jednotlivých mesiacov % podiel z celoročnej spotreby
      zbaliť

    mari2x je offline (nepripojený) mari2x

    mari2x
    Pravdepodobne si z BD a tepla laik, preto sa
    zbytočne zaujímaš o centy = spotreba tepla (to už vodu ani nespomenúť )
    takže ak na nezateplený BD s plastovými oknami je merná spotreba do 85 kWh/m2/rok
    a 1 kWh stojí okolo 0,08 €
    tak na 3izbový byt ti vyjde na UK okolo 500 €/rok
    ak sa v priemere kúri IBA 120 dní, tak sa zaujímaš o to, či tvoj byt/nájomník
    spotrebuje denne teplo za 3,95 alebo za 4,28 €
    buchač Nevysvetlíš....

    Julian je offline (nepripojený) Julian

    Julian
    Myslím, že problém sa dá vyriešiť jednoduchšie.
    Nájom by som rozdelil na fixnú zložku, ktorá by bola konštantná ,
    energie a vodu by si platil nájomník osobitne podľa toho koľko by minul (zálohovo by platil určitu sumu napr. podľa predchádzajúcej spotreby). Tým pádom by sa pán nájomník reguloval sám a Teba by už nemusela trápiť spotreba.
    Naposledy upravil Julian : 17.05.16 at 21:07
    jslancik Opačne to môže fungovať jedine, ak sú obidve strany idioti a nezáleží im na peniazoch a nejakej istote... Ten postup, čo opisujes, je snáď štandard.

    Meranie spotreby tepla, vody a elektriny v byte po internete

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.